Академик Бултекс 99 с инфарктна победа над Черно море

Академик Бултекс 99 победи Черно море с 84:81 (20:18, 19:14, 24:24, 24:25) в мач от 7-ия кръг от баскетболната Ефбет НБЛ, игран в зала СИЛА.

Пловдивчани показаха, че все още не са съвсем излезли от лошия си период, но все пак устискаха срещу напора на варненци. Черно море пропусна куп възможности в последната част да удари съперника, но сгреши в края.

Академик поведе от първата минута, но така и не успя да вземе сериозен аванс в началната четвърт. Вместо това, добра серия на Черно море в последните две минути от нея стопиха цялото изоставане. С първия кош за втория период резултатът вече бе изравнен и след това за кратко "моряците" водеха в него.

Академик Бултекс отново взе инициативата и със серия от 11-0 дръпна малко преди почивката, която дойде при 39:32.

И двата отбора заложиха сериозно на играта под коша, но пловдивчани взаимодействаха малко по-добре в първите 20 минути.

Академик тръгна по-силно и след почивката, като поведе с 13, преди Обрад Томич да си изпроси техническо нарушение и това да даде на Черно море шанс да направи серия от 9 безответни точки и отново да върне интригата.

До края на четвъртината Академик пак поведе с десетина точки, а преди финалната част разликата бе седем - 63:56.

С първите четири точки за четвъртата част Черно море си даде нов шанс за обрат. Бърза размяна на точки в следващите минути продължи да държи на нокти всички в зала "Сила". Варненци пропуснаха и изстрел за повеждане в резултата, след което получиха 7 точки от Васил Бачев. Бачев продължи серията си от поредни точки до 10, но Черно море не спираше битката.

След отговора на Симеон Илиев, в последните 2 минути от мача двата тима влязоха при една-единствена точка разлика. Такава бе тя и в заключителната минута, а с една атака до края Шакир Смит не успя да опази Джими Гавин и извърши петото си лично нарушение.

Таймаутът за Черно море обаче бе последван от фаул в атака на Цветомир Куртев срещу Александър Груев. За варненци остана да опитат нещо с нарушения до края, но Адриан Секулов от наказателната линия оформи крайното 84:81.

С 19 точки, 8 борби и 7 асистенции за успеха завърши Бачев, Томич добави 19 точки, 9 борби, 3 асистенции и 3 чадъра.

Джими Гавин записа отличен мач с 36 точки (5 тройки), Николай Георгиев добави 13 точки, а Симеон Илиев отчете пореден дабъл-дабъл с 12 точки и 14 борби.

Академик Бултекс 99 - Черно море с 84:81 (20:18, 19:14, 24:24, 24:25)

АКАДЕМИК БУЛТЕКС 99: Шакир Смит 8, Седрик Боуен 7, Васил Бачев 19, Тенчо Тенчев 8, Обрад Томич 19 (Мартин Сотиров, Александър Секулов 2, Александър Груев, Уилям Пери 9, Василие Кнежевич 12)
ЧЕРНО МОРЕ: Н. Георгиев 13, Илиев 12, В. Георгиев 5, Йовович 2, Гавин 36 (Стефанов 2, Куртев 11, Молдов)