Академик удари Черноморец с 18 точки в първи плейоф от НБЛ

Академик Пловдив счупи каръка срещу Черноморец този сезон, за да стартира с победа участието си в плейофите в НБЛ. Тимът на Йордан Янков се наложи над бургазлии с 95:77 като гост в първия си мач от 1/4-финалите в родния елит.

Пловдивчани прекъснаха серията си от три поредни поражения срещу съперникa в шампионата през 2020/2021.

Васил Бачев завърши с 21 точки, 5 борби и 5 асистенции за Акаденик Пловдив. Тони Гуджино, Обрад Томич и Джахий Карсън добавиха по 15, като вторият овладя и 12 борби. Йере Вучица приключи с 10 точки и 6 борби.

Дианте Болдуин бе най-резултатен за Черноморец с 24 точки, 5 борби и 8 асистенции. Евгени Хаджирусев и Уендъл Люис вкараха по 17. Марвин Смит овладя 18 борби плюс 8 точки.

Пловдивчани си осигуриха двуцифрен аванс още в края на първата част след 23:13 чрез Васил Бачев, Обрад Томич и Джахий Карсън. През втория период разликата в полза на гостите набъбна до 16 точки, но Черноморец фиксира 36:47 на голямата почивка чрез Дианте Болдуин, Марвин Смит и Ангел Пейчинов.

След паузата „акулите“ направиха серия от 16-4 за обрат при 52:51. Тройка на Васил Бачев даде глътка въздух на Академик за 56:54. Здравата битка на паркета продължи преди Евгени Хаджирусев да фиксира за 66:61 в полза на домакините. През последната четвърт Академик отговори със серия от 19-2, дело на Васил Бачев, Йере Вучица и Обрад Томич, за да си върне лидерството за 80:68.

Ситуацията за Черноморец се утежни след петия фаул на Уендъл Люис, а две поредни тройки на Николай Титков и Йере Вучица предрешиха крайния победител в срещата.
В серията се играе до две победи от три двубоя. Мач №2 между Академик Пловдив и Черноморец ще бъде на 25 април от 17.00 ч. в зала „Сила“.