Академик с инфарктна победа над Берое като гост

Академик Пловдив надви за втори път срещу Берое през този сезон. След победата в Балканската лига, тази вечер тимът на Йордан Янков се наложих своя съперник и в НБЛ, като спечели срещата в Стара Загора с 81:80. Гостите наваксаха 12 точки пасив в хода на мача, а след куп обрати в края и пропуски на Берое в последните секунди, успяха да измъкнат успеха.

След като пропусна срещата срещу Теодо през седмицата заради разтежение, в игра за пловдивския тим се завърна капитанът Васил Бачев, докато първи минути в родното първенство записа новият гард на домакините Дерик Джийн.

След този двубой и двата тима са с баланс 2-2 в НБЛ.

Гостите откриха мача с две поредни тройки, а малко след това поведоха и с 10:3, което принуди Любомир Минчев рано да вземе прекъсване. След него обаче тимът му се разигра и бързо стигна до пълен обрат, като след десет минути игра водеше с 21:17.

Бързото темпо продължи и през втория период, като резултатността също се вдигна. Стрелбата от далечно разстояние вървеше на Берое, но Академик имаше много по-солидно присъствие в подкошието и не позволяваше на съперника си да се откъсне с голяма разлика. На два пъти домакините повеждаха със 7 точки, като на почивката бяха напред с 48:43

Старозагорският тим започна второто полувреме със серия от 9:2 и за първи път поведе с двуцифрен аванс при 57:45. Последваха обаче силни минути за баскетболистите на Йордан Янков. Те започнаха да топят изоставането си и преди заключителната четвърт вече резултатът бе 68:67 в тяхна полза.

Драмата продължи до последно, като двата тима многократно си разменяха водачеството. Минута и половина преди края Йере Вучица изведе Академик напред с 81:80. Последваха пропуски и от двете страни, като при оставащи няколко секунди Кейлъб Бишъп можеше да донесе победата на своя тим, но стрелбата му от тройката не бе точна. Въпреки това, Брейди Роуз овладя борбата и със сирената опита добавка, но топката отново не влезе в коша и победата отиде за съперника. За пет лични нарушения срещата не завърши Николай Николов.

Обрад Томич завърши с 16 точки и 8 борби за победителите. Йере Вучица се отчете с 15 точки и 8 борби, Васил Бачев има 14 точки и 7 асистенции, 13 точки отбеляза Николай Николов, а 12 има Антъни Гуджино.

За Берое Николай Стоянов наниза 16 точки, 15 вкара Кейлъб Бишъп. С 12 е Брейди Роуз, а по 10 добавиха Дерик Джийн и Павел Маринов./bgbasket.com