64

Академик приключи със загуба от Берое Етап 1 на Балканска лига

Академик Пловдив загуби с 98-91 от Берое като гост и приключи мачовете си от Етап 1 с актив от 5 победи и 5 поражения. Това им гарантира трето или четвърто място в крайното красиране на група Б от Лигата.

Успехът над пловдивчани запази шансовете на Берое за втората фаза. Сега активът на зелените е 3-6. Те имат мач срещу TFT като гост на 2 февруари и за да продължат напред ще трябва да се надяват, че съперникът им ще загуби от Ирони Нахария седмица по-рано и след това да ги победят с поне 11 точки в Скопие.

По регламента напред в надпреварата продължават по четири отбора от 2-те групи. Те сформират нови 2 групи (всеки срещу всеки на разменено гостуване). Разпределението е следното: А1, Б2, Б3 (може Академик), А4 или Б1, А2, А3, Б4 (може Академик).

Гостите отбелязаха първите 6 точки в мача и поведоха в началото. Берое успя бързо да намали дефицита и продължи напред, но малко по-късно Академик направи серия от 7:0 и прекъсна равен мач. Домакините отговориха с 6 поредни точки, но пловдивчани продължиха да водят с 5 след десет минути. През второто тримесечие нещата не се промениха много. Гостите бяха нагоре, а домакините бяха близо, тъй като най-накрая върнаха резултата малко след средата на периода. Академик обаче за пореден път отговори нагоре с 6 и на почивката поведоха с 3.

През третата четвърт Академик продължи да води, като разликата беше в диапазона между 3 и 7 точки. Близо до края Берое успя да намали разликата само до точка и в началото на четвъртата поведе. Академик отговори с две точки, за да продължи, но това беше последният път. Beroe последва серия от 15-1, която внезапно им даде преднина от 13 точки и те удържаха след това.

Обина Олека се представи най-добре за победителите с дабъл-дабъл от 30 точки и 10 борби. Антон Кук също се справи добре, като добави 26 точки, тъй като Кадариан Рейнс беше близо до трипъл-дабъл, след като завърши с 14 точки, 11 борби и 9 асистенции.

Академик липсваха ключови играчи поради различни проблеми и игра с ротация от седем, но въпреки това се представи добре. Най-добре се представи Николай Титков, който завърши с 30 точки. Робъртс Фрейманис и Николай Николов също се представиха добре, като отбелязаха по 16 точки.

Берое - Академик Плолдив 98:91 (22:27, 25:23, 27:25, 24:16)

Берое: (44. Седариан Рейнс 14, 5. Обина Олека 30, 55. Антон Кук 26, 4. Мартин Сотиров 9, 2. Михаил Комбаков 3 (10. Дамян Минков 8, 11. Виктор Маргаритов 4, 13. Марин Маринов 4, 7. Петър Тояганов, 0. Георги Бошнаков)

Академик Пловдив: 7. Робертс Фрейманис 16, 5. Николай Титков 30, 6. Адриян Секулов 14, 8. Николай Николов 16, 9. Робърт Георгиев 4 (23. Марио Боянов 3, 33. Кръстомир Михов 8, 18. Хайдар Баракат, 40. Тони Гуджино не е играл)

Съдии: Огнен Йокич, Милосав Калуджерович, Даут Мехмети; Комисар: Георги Вълчев