Академик прегази Куманово от трети опит в Балканска лига

Академик Пловдив откри офанзивата си в група G на Деласпорт Балканска лига с важна победа. Пловдивчани гостуваха на КК Куманово 2009 и взеха победа с 87:70, която може да се окаже решаваща в битката за Финалната четворка. Академик също така си отмъсти за двете поражения от Куманово в първия етап на надпреварата.

Академик игра страхотно в защита през първото полувреме, когато задържа опонента си само до 22 точки. Гостите продължиха напред благодарение на серия 13-3. Те държаха предимството до края на първата четвърт и го запазиха през втората. С 6 точки подред разликата достигна 16 след средата му и на почивката преднината беше 15.

През второто полувреме Куманово излезе с различна тактика и през третата четвърт вкара повече точки, отколкото през първото полувреме. Домакините най-накрая показаха боен дух и благодарение на доброто бягане затвориха разликата до само 4. Куманово дори успя да намали дефицита до само 3 точки, но серия от 10-2 само за две минути даде двуцифрен аванс за гостите. От този момент нататък те не само удържаха преднината си, но и я увеличиха за удобна победа.

Академик реализира общо 13 тройки от 25 опита, което в сравнение със 7 от 23 на домакините беше твърде голяма разлика.

Васил Бачев беше най-резултатен с 24 точки (5 тройки от 7 опита). Тони Гуджино (9 борби)  и Йере Вучица (7 борби) също се справиха добре с гостите, добавяйки по 15 точки.

Домакините бяха водени от Бранислав Джекич с 16 точки и 7 борби, докато Кори Ралей-Рос имаше 11 точки.

Куманово 2009 - Академик Пловдив 70:87 (13:22, 9:15, 30:19, 18:31)

КУМАНОВО: 16. Бранислав Джекич 16, 10. Горян Марковски 10, 12. Александър Андреевич 4, 13. Йован Църнич 8, 8. Дамян Робев 9 (17. Кори Рейли-Рос 11, 88. Ненад Живчевич 5, 28. Стеван Глигориевич 7)

АКАДЕМИК: 40. Тони Гуджино 15, 10. Васил Бачев 24, 8. Николай Николов 8, 7. Джахи Карсън 11, 14. Обрад Томич 5 (3. Йере Вучица 15, 5. Николай Титков 3, 4. Мартин Сотиров 3, 6. Адриян Секулов 1, 25. Томислав Минков 2, 45. Александер Гюнтер)

Съдии: Стилянос Симеонидис, Диамандис Лортис, Янис Бакалис; Комисар: Йоргос Танадзис