Академик измъчи Балкан, но накрая загуби с 14 точки разлика

Балкан спечели първа домакинска победа в “Арена Ботевград” този сезон. Отборът на Йовица Арсич надигра Академик Пловдив с 91:77.

На няколко пъти в мача Балкан имаше двуцифрена преднина, но гостите се държаха близо и успяваха да свалят разликата. Все пак след три поредни тройки в края на Аврамов домакините поведоха с 15 и до края удържаха успеха докрай. Това бе четвърти успех за баскетболистите на Балкан, които имат и 3 загуби, а пловдивчани са с баланс 4-4.

Мачът започна оспорвано с висока резултатност и за двата отбора. Балкан стреляше с висок процент от тройката като имаше 5 тройки от 5 опита в първите 5 минути, в които поведе с 19-12. Три от тях бяха дело на Сияни Чеймбърс който вкара 9 точки в първите минути. В края на периода в игра влезе Марин Маринов, който наниза шестата тройка за ботевградчани. Томич и Вучица обаче също бяха точни, за да свалят изоставането на своя тим на 4 при 22-18.

На няколко пъти Балкан се откъсваше напред с 9, но силни минути на Вучица не позволяваха на домакините да излязат с повече напред. Първият период завърши с пробив в последните секунди на Крис Минков за 30-24 след 10 минути игра. Балкан запази преднина във втория период като най-голямата стигна 14 точки.

Много силно в тази част за Балкан се включиха Марин Маринов, Грозев и Чеймбърс, но Гуджино държеше тимът на Янков в мача.  За 20 минути домакините имаха 16 точки от бърза атака и само 2 на тима от Пловдив. На почивката двата отбора се оттеглиха при резултат 55-41.

Второто полувреме започна слабо за Балкан със серия 9-1 в първите три минути и половина, в които Академик свали пасива на 7 точки 57-50. Зелените нямаха кош от игра повече от 5 минути, в които разликата падна на 6 преди Божидар Аврамов да вкара тройка за 61-52, 4:17 преди края на третия период. Домакините отвърнаха със серия 13-2 в края на периода за да качат за първи път на 18, 70-52 малко преди края на третата.

Пловдивчани обаче не се отказваха и отвориха четвъртата част със серия 7-0 , за да свалят отново под 10 точки. В средата на периода интригата отново се завърза като разликата падна на 5 точки при 72-67.Разликата се запази малка, но три поредни тройки на Аврамов в последните три минути качиха аванса на 15, след което всичко приключи в полза на домакините.

Божидар Аврамов бе най-резултатен за успеха с 20 точки (6/8 от тройката). Сияни Чеймбърс се включи с 16 точки и 10 асистенции. Марин Маринов реализира 11, а 10 имаше Николай Грозев.

За Академик Пловдив най-много 20 точки и 7 борби има Йере Вучица. Васил Бачев вкара 13, Николай Титков се вкключи с 12 точки и 6 асистенции, а 11 точки и 7 борби добави Обрад Томич.

Балкан - Академик Пловдив 91:77 (24:30, 17:25, 15:15, 21:21)

БАЛКАН: 1. Сияни Чеймбърс16, 3. Крис Минков 4, 10. Божидар Аврамов 20, 22. Дарко Балабан 4, 34. Димитър Димитров 8, (12. Тахуан Ейджи 9, 4. Давонтей Джордан 9, 33. Николай Грозев 10, 13. Марин Маринов 11)

АКАДЕМИК: 3. Йере Вучица 20, 14. Обрад Томич 11, 5. Николай Титков 12, 10. Васил Бачев 13, 8. Николай Николов 5, (40. Тони Гуджино 9, 4. Мартин Сотиров 3, 6. Адриян Секулов 2, 9. Робърт Георгиев 2, 25. Томислав Минков, 45. Александер Гюнтер не е играл)

Съдии: Николай Цинцарски, Станимир Русев, Славчо Нучев; Комисар: Борислав Пелтеков