Академик Бултекс 99 катастрофира тежко срещу Балкан

Балкан започна успешно новата година. В първия си мач за 2020 г. тимът се наложи над Академик Бултекс 99 с 83:64 пред собствена публика, след като поведе от самото начало и нито веднъж не изпусна аванса си.

Най-сериозното предимство на „зелените“ бе при стрелбата от игра, докато пловдивският тим не изпълни нито един наказателен удар за целия мач.

В този двубой гостите бяха водени от Йордан Янков заради наказанието на Асен Николов, който бе в залата като зрител. Тенчо Тенчев не взе участие в срещата, докато за шампионите дебют в мъжкия отбор направи 15-годишният Илиян Пищиков.

Победата бе 13-а за Балкан, който има и едно поражение, а в следващия кръг гостува на Берое. Академик Бултекс 99 е с баланс 7-7, като му предстои домакинство на Рилски спортист.

Домакините стартираха срещата със серия от 9:0, което принуди Йордан Янков да вземе прекъсване едва минута и половина след началото. На няколко пъти пловдивският тим сваляше разликата на 4 точки, но след първата четвърт „зелените“ бяха  напред с 29:17.

Подемът в играта на Балкан продължи и през втория период, като много бързо тимът се откъсна с 39:19. Баскетболистите на Йовица Арсич поддържаха двуцифрен аванс, но след седем поредни точки, Академик Бултекс 99 намали изоставането си на 28:41 преди почивката.

След паузата шампионите отново взеха инициативата. Авансът им достигна 26 точки през третия период, а след края му те водеха с 69:47.

Въпреки това, гостите не се отказаха и седем минути преди сирената скъсиха дистанцията само на 12 точки. Балкан обаче не допусна интригата да се върне в мача и след силни финални минути спечели убедително.

Най-резултатен за победителите бе Дейшон Найт с 22 точки.

Балкан Ботевград - Академик Бултекс 99 83:64 (29:17, 12:11, 28:22, 14:14)

АКАДЕМИК БУЛТЕКС 99: Шакир Смит 11, Васил Бачев 18, Обрад Томич 17, Василие Кнежевич 11, Венелин Христов 2 (Мартин Сотиров, Адриан Секулов 2, Седрик Боуен, Илиан Ставрев, Александър Груев)