3906

Важно е плуването да не се превърне в занаятчийство

Като материална база с новия басейн "Младост" пловдивското плуване се изстрелва на най-високо ниво. Големият въпрос обаче пред Общината и спортните клубове е как да се стопанисва уникалното съоръжение.  

Всички дават за пример бургаския комплекс "Парк Арена ОЗК". Там има пет клуба, които ползват съоръжението вече седма година. Бургаският модел обаче изобщо не е препоръчителен и за Пловдив, с оглед амбициите и традициите на плуването под тепетата. 

В крайморския град популярният спорт се е превърнал в занаятчийство, твърдят експерти. Целта там е да се осигурят доходите на треньорите в петте клуба, а резултатите като високо спортно майсторство са повече от мижави. Шампионите от Бургас на национално ниво се броят на пръстите на едната ръка.

В същото време с новия басейн Пловдив следва да претендира да бъде град далеч над национално ниво. Много е важно обаче да се припомни, че разходите по поддръжката на едно такова съоръжение са огромни. Само едно пълнене на басейна с вода излиза около 10 хиляди лева. Като прибавим и затоплянето, и филтрирането, нещата стават много сложни.

Затова е време треньорите и функционерите на плуването в града да се замислят и обърнат тренда. Изразът "Общината е длъжна да дава" вече звучи повече от неуместно. Общината дава 23.5 милиона лева за басейн "Младост" и още много за поддръжката. Сега вече плувните клубове и треньорите трябва да се замислят и отговорят на въпроса: "Какво сме длъжни ние да дадем?". Има нужда от консултативен съвет към Общината, в който да влизат представители на всички плувни клубове в града, за да се решават въпросите по експлоатацията на съоръжението. Това е особено наложително, след като пропадна идеята за общинско предприятие "Пловдив спорт", което да поеме контрола и управлението на всички спортни съоръжения. 

Веднага може да се даде и пример за нужната логистика около новия басейн. Между 28 и 30 март е планирано Държавното отборно първенство в Пловдив. Клубовете от страната вече биват притискани от хотелиерите да дават капаро за стаите, които ще ползват, а плувците н​е са сигурни, че първенството ще е тук. Ако платят капарото и няма състезание, парите отиват на вятъра. От русенския Локомотив твърдят, че мислят да провеждат лагери под тепетата през лятото. Лошото обаче е, че Пловдив е страхотно скъп град и яденето и спането тук им излиза в пъти повече, отколкото такъв лагер в Кранево например.

Ето това са малките камъчета, които могат да преобърнат каруцата на пловдивското плуване и то да затъне в популярния занаятчийски принцип - трениране за здраве и за заплатите на треньорите. 

Оцени новината

Оцени новината
3.1/5 от 7 оценки
3.1/5 от 7 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
10 коментара
Ангел

Ангел

18.01.2025 | 09:23

Отдавна е бизнес на гърба на общината. Пари от ММС, Община,ССУ,такси за тренировка...що да се потят?

Отговори
8 4
Ако знаеш някой без пари да работи,кажи,да отидем при него

Ако знаеш някой без пари да работи,кажи,да отидем при него

18.01.2025 | 14:08

Надали..

Отговори
12 2
До Ангел

До Ангел

18.01.2025 | 20:55

Добре че в другите спортове всички треньори работят без пари и не взимат такси!

Отговори
9 0
Ахчиевска

Ахчиевска

19.01.2025 | 04:02

За една и съща дейност не може да взимаш от различни държавни и общински организации пари.Има си наредба,закон и санкции

Отговори
5 0
Въпрос към писалия статията

Въпрос към писалия статията

17.01.2025 | 19:32

Това за Бургас някой виден бургаски специалист ли ви го каза? Ами кажете му на този специалист да вземат тогава да закрият футбола в града, че там пък няма абсолютно никакви успехи.

Отговори
13 3
Юлиян Ангелов

Юлиян Ангелов

18.01.2025 | 07:44

В кой град да закрият футбола - Пловдив или Бургас, че не става ясно от коментара ви :)

Отговори
9 3
До Юлиян

До Юлиян

18.01.2025 | 20:54

Ами след като съм писал "Бургас", "бургаски специалист" и "там", за къде ли става въпрос? ;)

Отговори
6 1
При тези

При тези

17.01.2025 | 18:01

Великолепни условия от Общината, задължително трябва да се развиват олимпийските дисциплини,като водна топка, синхронно плуване,скокове във вода.

Отговори
16 1
Спас

Спас

17.01.2025 | 14:48

Честита Баня

Отговори
19 1
Благодарим!

Благодарим!

18.01.2025 | 14:06

Заслужили сме си го.Време беше да стане

Отговори
13 1

Анкета

Как оценявате новото редовно правителство "Желязков"?