46

Не са ни криви общините "Марица" и "Родопи"

 Автор: Александър Константинов, бивш зам.-кмет на Пловдив

В една приказка се казва, че на кривата ракета космосът й пречи. Така е и с управляващите Пловдив напоследък. В последните месеци често чуваме кметът на Пловдив Здравко Димитров да вини съседите за всякакви градски беди - палели печки и цапали въздуха, ползвали градската инфраструктура, без да плащат, и т.н. Предшественикът му Иван Тотев пък направо се зае да пише промени в Закона за административно-териториалното устройство на Република България с идея част от общините "Марица" и "Родопи" да преминат към Пловдив. Митове и легенди! 

Един от тези митове, който кметът г- Здравко Димитров упорито прокарва в своите медийни прояви, е, че съседните общини ползват образователната система на Пловдив, без да плащат за това. В нея обаче финансирането идва основно от държавата - за 2022 година сумата е 208,053 млн. лв., от които 184,29 млн. лв. са от държавния бюджет, или 89%, и 23,768 млн. лв. са от общинския бюджет. В този смисъл кметът вероятно говори за 11% от разходите, които се финансират от местните данъци.

Най-напред да видим какво става в общинските училища. В Пловдив има 78 общински училища - начални, основни, средни и т.н. В тях учат средно 32 350-32 400 деца. Статистиката показва, че това число е относително постоянно през последните 10 години. Общинските училища са второстепенни разпоредители с бюджетни средства, като формирането на конкретните бюджети е по специална методика на Министерството на финансите.

Общината не доплаща за разходите на училищата,

освен за някои аварийни ремонти и други целеви разходи. В тези училища наистина учат деца и от съседните общини, което е нормално. Държавата обаче е гарантирала финансирането на всички деца, независимо от това от коя община са, така че кметът Димитров няма никакво основание за това да се обръща към другите общини.

В Пловдив има 52 детски градини, в които учат около 10 700 деца. Интересно е, че през 2015 година е имало 11 032 деца в забавачките, или тенденцията е за намаляване. За разлика от средното образование Общината финансира със свои приходи разходите на детските градини. Тя ремонтира сградите, изгражда нови забавачки и доставя ново обзавеждане. Средно за детските градини годишно се отделят от местните приходи около 12 млн. лв. Въпросът е колко деца от съседните общини посещават градските заведения. Такива данни в официалния сайт на Общината няма. Системата на приемане дава предимство на децата, които живеят най-близо до градината, така че децата от другите общини трудно влизат в тукашната система. За да бъде точен, кметът Димитров трябва да представи конкретни данни и да посочи за какви суми годишно е валидно.

Останалите разходи в местни дейности за образованието са за извънучилищните дейности и форми на образованието. Там има конкретни бюджетни структури и няма данни за това дали там се обучават деца от съседни общини.

Ако се приеме принципът на тоталното деление, би следвало да се помисли и за случаи, когато

Пловдив ползва терени за битови и строителни отпадъци

в общините "Родопи" и Раковски. Нашата пречиствателна станция също е на територията на съседна община. Да, общините "Родопи" и "Марица" нямат административни сгради на своя територия, но затова пък плащат данъци в дирекцията на Община Пловдив. Има и други примери за общо ползване на територии и услуги в агломерацията на Пловдив. Много хора от съседните общини работят във фирми в града, а жители на града - във фирмите разположени в съседните общини.

Кметът на Пловдив трябва да търси форми за съвместни проекти, както е разписано и в условията на новите европейски програми, а не непрекъснато да се оплаква от своите съседи и да чертае разделителни линии.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
6 коментара
Аз съм Наско

Аз съм Наско

10.04.2022 | 16:01

Ооо. този Неардерталски каскет жив ли е още .

Отговори
1 0
Петър

Петър

06.04.2022 | 12:40

Само в българския език има такава "мъдра" поговорка - Не сакам на мен да ми е добре, а на Вуте да е зле. Живейте си в мръсния, пренаселен, шумен и с мръсен въздух град и не завиждайте на съседите си. Който е умен ще дойде в полите на Родопите, ние ще го посрещнем с "добре дошъл." Тези които искат да си паркират колите по тротоарите, да виждат птичките само по телевизията, да пият кафе по цял ден в Капана могат да си го правят - на нас не не пречат. Не ни пречете да си живеем нашия живот.

Отговори
7 2
намръщенЪ

намръщенЪ

06.04.2022 | 10:57

Подкрепям Хазар! Отлично помня как бяха създадени общините "Марица" и "Родопи". Кратък преразказ без елементи на съчинения. Година 1987, държавен глава Тодор Живков. Решава се и с цел да се свие администрацията(по данни от Статистическия годишник - оня, голямоформатния със сини твърди корици, има го в НБИВ) от 2% от всички заети в трудовата сфера на 1,8% дори 1,7%. Ще кажете малко, ама хич не дори, защото всички българи над 18години трябваше да работят и им се измисляше някаква работа, а голяма част от администрацията клатеше краците си и получаваше от 150лв. нагоре месечно. Реши се да се премахнат окръзите - 27+София град и да се формират области - 27-те окръга се преобразуваха в 8(по 4 в Северна и Южна България), София град бе преобразувана в област София град. Да, но тия другари и другарки нямаше да станах стругари и кравари и трябваше нещо да лапат, социализЪмът е хуманно общество, казваше Живков. И вместо районите в трите големи града - София, Пловдив и Варна се създадоха КМЕТСТВА, в Пловдив бяха 12 вместо бившите 5 градски района(Район Пети НИКОГА НЕ Е ИМАЛ ПЛОЩ ВЪТРЕ В ГРАДА), всяко кметство начело с кмет. Другите големи градове също се разделиха на кметства, дори и по-малки като Велико Търново бяха поделени(в старата столица имаше 2). Някогашните 12 софийски района отначало станаха кметства, бързо преобразувани на ДВАДЕСЕТ И ЧЕТИРИ ОБЩИНИ, натъпкани с администрация. Бившата община Пловдив с 6 района бе разпокъсана на ТРИ - ПЛОВДИВ, "МАРИЦА"(извънградската част на бившия Трети район "Васил Левски" с 19 или 20 села, всички северно от река Марица и нито един град) и "РОДОПИ" - бившият Пети Район(той нямаше име и обхващаше територията на НПК"Георги Димитров" с фактическо седалище на научно-производствения комплекс с.Първенец, формално ПД; състав ТРИ града - Стамболийски, Кричим и Перущица и около 20 села, в това число и дн.град Куклен с около 3хиляди души жители тогава). Появи се и Варна-селска(след 10.ноември изчезна) и други такива. РЕЗУЛТАТ ОТ РЕФОРМАТА - АДМИНИСТРАЦИЯТА НАБЪБНА НА НАД 2%(не помня дали 2,2% или 2,3% по данни от официалния Статистически годишник на НРБ, сиреч, признат от самите комуняги тогава, 1989г.) Е, какво ще кажете за ефекта. Та нека Сашко си дрънка каквото ще. Той акъл и умения има, в някои неща съм съгласен с него, но се опитав понякога да лови маймуни с трици. НО ПАСАРАН!

Отговори
4 5
eleniv

eleniv

06.04.2022 | 10:28

Кмета на Пловдив се оказа една голяма НУЛА. Човек без визия за града ни. Не ставаш, кметееее!

Отговори
15 2
Хазар

Хазар

06.04.2022 | 10:18

Помним времената на управление и на господина Константинов. И тогава фиаското беше пълно, а колкото до недоразуменията"Родопи" и "Марица" нямам думи! Тези комунистически циреи, останали в тежест и капсоловали Пловдив трябва да изчезнат част по-скоро! Е, може да му стане мъчно на Константинов, че ще трябва да плаща по-високи данъци за "имотчето" си в с. Гълъбово...

Отговори
14 4
Брадва

Брадва

06.04.2022 | 11:05

село Гълъбово е в община Куклен, така че чорчук!!

Отговори
6 2

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?