Монтесори измества Макаренко от класната стая
- 09:30, 03.07.2023
- 10:30, 03.07.2023
- 4294
- 4
Мария Монтесори и Антон Макаренко са почти връстници. Родени са с разлика от 18 години - тя през 1870-а, а той през 1888-а. Но докато руският възпитател с неговата “Педагогическа поема” по обясними причини е добре познат у нас, италианката, три пъти номинирана за Нобелова награда, все още е енигма за доста родители. Затова, когато Община Пловдив прави първите стъпки към въвеждане на Монтесори обучение в Пловдив, се сблъсква с немалко трудности и неразбиране. И докато преди 8 години много от хората смятаха, че "Монтесори" е методика за деца със специални образователни потребности, днес има все повече родители, които знаят, че
това е система, която зачита свободата на децата и техния зараждащ се Аз.
Разбира се, преходът от среда, в която учителят размахваше пръст, а питомците му го гледаха стреснато в очите, до поставянето на детето в центъра на образователния процес, никак не е лек. Инерцията, с която все още плашим малките, че ако не си изядат обяда, ще им го сипем в гърба, съществува и днес. “Ще ти дърпам ушите”, “Ще видиш ти кон боб яде ли” и Шамарената фабрика никак не изглеждат изчерпани модели на възпитание, особено на фона на случаите на семейно насилие, с които се сблъскваме нерядко. Нещо повече - и сега има родители, които смятат, че ако през първите седем години хлапето не е “изяло” порядъчно количество бой, от него човек едва ли ще излезе.
Антон Макаренко
Дисциплината, издигана в култ при възпитанието от нашите майки и бащи обаче, в съвременния свят е подложена на сериозно преосмисляне. Или иначе казано:
налагането на волята на по-възрастния над по-младия с повишаване на тон, заплахи и обиди отдавна не е модерно.
За сметка на това методът "Монтесори" е изключително популярен и широко прилаган в 98 страни из цял свят. Най-убедително са залегнали идеите му в скандинавските държави, Австралия, Африка, Индия, Китай, САЩ, Канада. По света има над 20 000 Монтесори училища и двойно повече детски градини.
Мария Монтесори смята, че всяко дете по природа е умно и талантливо. За нея е особено важно да се зачита уникалността на малките.
Задачата на възрастните е да помогнат на детето да разкрие и развие своя потенциал,
да го възпитат самостоятелно да изучава света.
Мария Монтесори
В 9 пловдивски детски градини, 2 ясли и четири училища вече го направиха. Там няма агресия между малчуганите, викове и безпорядък. Учителите говорят тихо, всички са спокойни и никой не принуждава малките да правят нещо против волята им. Не е ли безсмислено обаче това усилие без ролята на семейството? А българското, възпитано не по Монтесори, а по Макаренко, често връчва смартфона на отрочето, за да се спасява само. Това е причината част от родителите да смятат, че методът "Монтесори" е добър, но няма почва у нас. Тук е мисията на образователната система, призвана да отвори по-широко поле за комуникация с родителите и да създаде взаимен интерактивен процес, в който да помагаме на децата да са по-уверени и самостоятелни, за да могат по-лесно да се развият като личности.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни



