Меган Маркъл - принцесата на фалшивия печален образ*

С обвине​нията в расизъм срещу Бъкингам Меган опита да торп​илира 1000-годишната монархия, на която дължи днешната си известност    

Кога бе истинска съпругата на принц Хари - през март 2020-а, когато блестеше пред камерите в ролята си на принцеса, или през март 2021-ва като „черната мадона“, потънала в сълзи и лукс 

 

Убий глупака с мълчание, съветват мъдрите. Оръжието на кралските особи е по-различно - учтивост, гарнирана с щедри дози надменност. Скандалното интервю на Меган и Хари пред Опра Уинфри по CBS шокира света с внушения за расизъм, обиди и унижения в кралското семейство. По-силен от обвиненията на Маркъл обаче се оказа шамарът на кралицата. Само в 4 учтиви изречения писмото от Бъкингам недвусмислено и завинаги уволни Меган и Хари от редиците на аристокрацията. И показа, че „властта на превъзходните“ винаги ще бъде по-стабилна и силна от всяка мимолетна амбиция. 

Красимира Дановска

Скандала на годината коментира пред „Марица“ Красимира Дановска, съпруга на театралния и оперен режисьор Владимир Дановски. Тя е внучка на писателя и литературен критик Петко Росен, от 3-годишна е отгледана от баба си и дядо си Бурмови в Пловдив. Прадядо й е брат на първия български министър-председател  Тодор Бурмов. 

Възпитаничка е на Музикалното училище в Пловдив и на Софийската консерватория. След дипломирането си работи няколко години като музикален оформител в Българската национална телевизия. 

От 40 години живее със съпруга си в Германия. 

***

Още докато бях ученичка, потърсих в енциклопедия „Ларус“ от 1907 г. какво е "аристократ". Книгата бе притежание на дядо ми Бурмов в Пловдив. Открих, че думата произхожда от „аристо“ + „кратос“ = „exellence“ + „pouvoir“ на френски - т.е. „власт на превъзходните“. Днес определението се покрива напълно с Елизабет Втора, към която имам абсолютен респект. И макар че британската кралска институция отдавна няма политическа власт, превъзходството на личността, която я оглавява, остава. Това пролича с пълна сила в скандала, който разтърси Великобритания и света миналата седмица.   

От другата страна е Америка ​- държава без корени и аристокрация. Може би точно по тази причина хората там толкова силно се вълнуват от темата за аристократичното потекло. В началото на 60-те години на миналия век при историческото посещение на президентската двойка Кенеди в Париж при Шарл д​ьо Гол, след приема в Елисейския дворец, френската преса нарече Жаклин Бувие Кенеди „некоронованата императрица на Америка“. Защо ли? Защото тя има вроден аристократизъм. Известно е, че тази първа дама заменя викторианското обзавеждане в Белия дом с интериор в стил "Луи IV", като купува  мебелите от антикварни магазини в Париж. И до днес те стоят непокътнати в официалната резиденция на американския президент. 

Голямата разлика между Стара Европа и Новия свят е именно добрият вкус. Както казват англичаните - добрият вкус е един. 

Преди почти 20 години в Германия излезе книгата „Маниери“ на принц Асфа Восен-Асерате от рода на последния етиопски император Хайле Селасие. В нея благородникът напомни за добрите стари норми на добро държание и обноски, които и до днес са част от европейските ценности.  

Една политически актуална тема от Париж до Брюксел, от Макрон до Урсула фон дер Лайен днес е „запазването на европейското духовно наследство“. Говори се също за силна, независима от Америка Европа. И това може да се постигне само ако Старият континент запази своята културна идентичност. А голяма част от нея се съхранява от все още живия европейски аристократизъм.  

Нашумялата двойка Хари Уелски и Меган Маркъл например нямаше да представлява нищо без 1000-годишната монархия, от която всъщност идва колосалната им сила. Той - роден европейски принц, тя -  омъжена за благородник американска актриса от сериалите. Четох, че в Америка те вече са личности от ранга на Кенеди, Клинтън и Обама. Това предопределя и огромния интерес към тях. Също толкова космически са хонорарите им, както и привилегията да се радват на интервю на цяла страница в "Ню Йорк Таймс", посветено на аборта на Меган Маркъл. И най-вече на телевизионна изява пред Опра Уинфри, наречена „интервюто на годината“, респективно „скандалът на годината“. Статут, който Меган Маркъл постигна с опита да унижи същата тази монархия, на която дължи своята известност. Както писа германската  преса, „да наречеш някого „расист“ в днешно време, е все едно да натиснеш копчето за атомната бомба“. Обвиненията в расизъм и психически тормоз, довели Меган до депресия и мисли за самоубийство, минават границите на семейния скандал и стават политически, преди всичко трансатлантически. Но докато британският премиер Борис Джонсън се задоволява със забележката, че това са вътрешни работи на двореца, американският политик Хилари Клинтън взима активно отношение по темата. „Беше сърцераздирателно да се гледа интервюто... Меган извърши нещо невероятно... Една млада жена, която отказва да склони глава...“, гласят цитати от интервюто на Хилари пред "Вашингтон Пост". В добавка хор от холивудски звезди се показва „инспириран“ от куража на Меган да се освободи от „оковите“ на Бъкингам. 

Дали обаче това е цялата истина?

Защо кадри от кралската сватба говорят за съвсем друго. Музиката, поканените гости (между които е и Опра Уинфри), принц Чарлс, съпровождащ афроамериканската майка на Меган - всичко това само по себе си е документ срещу обвиненията в расизъм и твърденията на младата дама колко зле се е чувствала като херцогиня на Съсекс. 

На кои картини да се вярва, когато говорим за „окови“ - на тези, започващи със сватбата и стигащи до последните изяви на Хари и Меган в Лондон през март 2020-а, където тя блести в ролята си на принцеса и видимо се наслаждава на присъствието на камерата? Или на въпросното телевизионно интервю с Опра, по време на което Меган е в черна рокля, с черен грим, в ролята на „черна мадона“, потънала в лукс и сълзи, ликвидирана психически, изгубила идентичността си (коя точно?). До нея бял принц, облечен в светли тонове, за да е осезателен контрастът. Разговор между две приятелки-съседки-милионерки; изповед на Меган, разкриващ за първи път ужаса, преживян от нея у фамилията Уиндзор. 

Един слаб двучасов спектакъл с трима актьори и градински декор, предназначен за милионна публика и струващ милиони. Независимо от преиграната спонтанност, за хората от бранша е ясно, че зад него стоят усърдни репетиции. Освен всичко друго, той е и шамар за целия свят на изкуството (театър, опера, оркестри, кино, музеи, галерии), който заради епидемията е на дъното повече от година. Друг скандал е, че лондонският телевизионен журналист Пиърс Морган беше принуден да напусне работата си в предаването „Добро утро, Британия“ след изказване, че не вярва на нито една дума от обвиненията на Меган. 

Световноизвестният германски писател Ханс Магнус Енценсбергер написа преди години книгата „Ах, Европа!“. На „съчинението“ на Меган и Хари подхожда по-скоро заглавието „Ох, Европа!“. 

Днес корона и депресия са хванати ръка за ръка и това важи за цялата планета. Но Меган явно има  проста рецепта за лечение: калифорнийско слънце плюс космически хонорари. Америка е страна на неограничените възможности, включително да се натрупа състояние чрез интриги и скандали.

В живота нищо не ме е дразнило повече от човешката простотия - в който и да е край на света да вирее. Има една глобална приказка, че простакът е непобедим, защото по никакъв начин и на никакъв език не можеш да го убедиш, че е простак. Освен да му предложиш книгата „Маниери“ на етиопския принц...

Ако за някои мои приятели​ сънародници Америка е Олимп, аз съм от тези, които остават верни на Стария континент, на истинския Олимп, който географски е много по-близо и от чиито околности идват и Eurṓpē, и Aristo, и Kratos. 

Красимира Дановска 

Мюнхен, март 2021

*Заглавието е на редакцията

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
5 коментара
Лидия

Лидия

22.03.2021 | 15:49

Не е наша работа да се месим в живота на другите!Никой не знае кое е истина и кое не е!

Отговори
2 3
Ива

Ива

24.03.2021 | 17:32

Права сте,че не е наша работа, но в същото време те правят живота си публично достояние посредством интервю (изключително скандално при това). За мен истината е, че получиха (или поне тя) именно това, което се искаше - публичност, гласност и светлината на прожекторите без значение дали казаното в интервюто е истина, неистина или чиста лъжа.

Отговори
7 1
777

777

21.03.2021 | 17:12

Постановка на мазната американска негърка която спечели милиони благодарение тъпотия та на Хари и селската хитрос на мелеза меган

Отговори
8 4
Много хубава статия!

Много хубава статия!

21.03.2021 | 11:39

Всичко е ясно подредено! Поданиците на короната леко се разнообразиха с това интервю, което води само до негативи на участниците! Интервюто е дъвка, която изхвърляш след 2 часа! А иначе керванът си върви... А от кралицата могат само да се учат всички политици!

Отговори
17 2
Гери Йорданова

Гери Йорданова

21.03.2021 | 08:43

Напълно съм съгласна с г - жа Дановска ! Меган лъже ! Лъже за много пари , което не й прави чест ! С това , тя ярко показа колко по - ниско стои от изисканата арисокрация , колко е безкрупулна и проста , като се опитва да петни тази арисокрация ! Ни бе се очудвам ! Средата , в която е израснала и възпитавана ( ако това може да се нарвче възпитамие ) е такава ,е няма как да си пасне с Уиндзор ! Няма как да разбере , че омъжвайки се за Хари , трябва да обърне живота си на 180 градуса , да се промени и да се пробрази във възпитана аристократка ! Възхищавам се на кралица Елизабет , която й отговори по кралски ! Меган ще съжалява за рази клевета , защото , когато светът прозре колко нагло лъже , тя ще бъде отхвърлена от него и това ще бъде нейният край , като член на кралското семейство ! Тя си го заслужава ! На лъжата краката са къси ! Нашият мъдър народ го е казал !

Отговори
27 2

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?