Градски абсурди: 100 млн. за стадиони и басейн, 1,8 млн. за зелената система
Пловдив изостава сериозно с парите за комунални дейности и резултатите са видими - нито един нов парк и по-малко от 300 нови паркоместа за половин мандат
- 07:55, 28.03.2022
- 07:56, 28.03.2022
- 2743
- 15
Александър Константинов, бивш зам.-кмет на Пловдив
Всички живеем в една голяма къща - това реално е градът. Като всяка къща, градът има нужда от персонал за почистване, поддържане, ремонт, охрана и зеленина. За общината това са общинските предприятия. Мрежата от общински предприятия обхваща всички комунални дейности на Общината. Малко хора са информирани колко много са проблемите в гарантирането на нормален живот на един град с размерите на Пловдив. Осветлението, транспортът, паркирането, чистотата, зелената система и т.н. Хиляди хора работят всеки ден, за да осигурят на жителите нормална среда за живот и работа. За 2022 година това ще струва на Общината общо 87 млн.лв /виж таблицата/.
Много ли са или малко тези пари?
При бюджет от 526 млн.лв. Общината отделя 16% от всички разходи за комуналните дейности. Статистическите данни за средните нива в общините в България показват, че у нас се отделят над 25% за комунални дейности. В отделни общини тези дейности са финансирани с над 40% от всички разходи. Ако сравним парите на местни разходи за 2022 година, които са 265 млн.лв., общинските предприятия получават 33% от тях. Пловдив явно изостава в насочването на повече ресурси за тези дейности и това се вижда в зелената система, в паркирането, в трудния трафик и другите дейности.
В капиталова програма за зелената система са отделени само 1,8 млн.лв. Не е предвиден нито един многоетажен паркинг, няма пари и за нови пазари. Новите места за паркиране, изградени в калните петна до блоковете, са по-малко от 300, а броят на автомобилите по пловдивските улици всеки ден расте. Пловдив изостава и в насищането на обществените пространства с видеонаблюдение, модернизирането на обществения транспорт, хоризонталната маркировка и т.н.
Накрая стигаме до най-важния въпрос - ако имаме 100 млн. лв. лева, къде е по-добре да ги инвестираме - в три спортни обекта или в инфраструктурата на града. Стадионите и басейните са необходими, но добрия кмет трябва да подреди градските приоритети. В Пловдив живеят 360 000 души, които искат по-чист, по-зелен и по-спокоен град. И само малка част от тях посещават футболните мачове.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.