Долу ръцете от прокурор Недялка Попова!

Докато Франция почита саможертвата на жандармерист при терористично нападение, у нас някои бранят радикалните ислямисти и хулят обвинителите им

Различни проучвания за развитие на страните-членки на Европейския съюз показват, че България изостава с между 10 и 25 години от повечето държави, поставили основите на европейската общност. И макар това да не говори добре за нас, то само може да се радваме, че развитието на страната ни е на такъв етап, че засега не представляваме сериозен интерес за фанатизирани ислямисти, тръгнали да избиват невинни. От друга страна –  в пазарджишката циганска махала, за щастие, са едва първо поколение последователи на "Ислямска държава", защото целият свят разбра какво правят онези второ-трето поколение от брюкселския квартал "Моленбек".

И докато през отминалия петък Франция отново живееше с ужаса на поредното терористично нападение, то у нас малоброен, но добре финансово подсигурен кръг противници на държавността и в частност на прокуратурата, се заеха с браненето на родните радикални ислямисти и с още по-абсурдния опит за публичен линч над един представител на закона, загрижен за бъдещето на българската нация. 

Този път на мушката на послушниците на чужди интереси попадна прокурор Недялка Попова, като причина за атаката са нейни думи относно заплахите пред националната сигурност и ролята на държавните институции за превенция и предотвратяване на прояви, свързани с религиозна радикализация на наша територия. За мнозина думите на Недялка Попова могат да звучат като крайни, включително и обидни за мюсюлманската общност, но трябва да си дадем сметка, че държавният обвинител визира единствено и само радикализираните ислямисти и т.нар. джихадистки "спящи клетки". Прокурорът не визира всички онези стотици хиляди български мюсюлмани, за които толерантността и уважението между религиите са ценности, от които не отстъпват.

Представителят на държавното обвинение, в кратко интервю за пловдивски сайт, прави детайлен преглед на застрашаващите ни опасности, ако не вземем нужните мерки за гарантиране живота, здравето и спокойствието на българските граждани. Тя си позволява да назове на глас проблеми и явления в български и международен контекст, говори като загрижен служител на държавата, който знае какви са ролята, функциите и ангажиментите на работещите в правоохранителните институции. А именно – защитa на националния интерес и упражняване на силата на закона върху нарушилите правилата, по които сме приели да живеем всички заедно в една държава. Така е от Обществения договор на Русо, та до наши дни. В наши дни, обаче, прокурор Попова е лоша, защото брани държавата. 

Макар да е известна сред колегите си, прокурор Попова досега не е ставала обществено популярна. За разлика от други представители на правосъдната система, тя не е политиканствала, не се е изживявала като последна инстанция, защото Конституцията не й го позволява, а и защото има достатъчно много други отговорности, не се е изкушавала да рецитира кухи фрази за псевдо реформи. Просто си е вършила работата, при това успешно! 

Недялка Попова постъпва на работа в прокуратурата през 1993 година, първоначално като младши прокурор, после става прокурор в Районна прокуратура-Пазарджик, а от 2008 г. е прокурор в Окръжната прокуратура в града. Преди четири години е удостоена с наградата "Прокурор на годината" в годишната класация на Асоциацията на прокурорите. Носител е на наградата "Джовани Фалконе", връчвана всяка година в Благоевград, в присъствието на италианския посланик у нас. През 2014 г. е номинирана и за годишните награди на "Правен свят" заради перфектния начин, по който отстоява позицията на държавата по делото срещу имамите. 

Днес този достоен български прокурор е обект на грозна и злонамерена кампания от свързани помежду си медии, обединени освен в омразата си срещу държавното обвинение, финансирането им, но и в обслужване на лобистки интереси, явяващи се защитници на радикализирали се ислямисти, опитали да посеят първите кълнове на терористични клетки у нас. 

Каквито и опити да се правят за рушене на авторитета на Държавната агенция "Национална сигурност" и на прокуратурата, българските граждани трябва да са благодарни точно на тези две държавни институции, че в последното десетилетие, понякога съвсем умишлено с шумни акции, а друг път дискретно, но професионално, са пресекли не един или два опита София, Пловдив, Велико Търново, Слънчев бряг, Пампорово да последват съдбата на Париж, Ница или малкото френско градче Треб, което бе застигнато от терора само преди дни.

И докато днес цяла Франция се прекланя пред саможертвата на неизвестния до смъртта си жандармерист Арно Белтрам, който при терористичното нападение в петък се размени със заложничка на радикализиралия се ислямист, у нас обслужващия интересите на Сорос персонал, провъзгласил се за морален стожер, хули един достоен български прокурор. 

Интересно какви щяха да са реакциите, ако роден полицай убие радикализиран терорист, взел заложници в супермаркет? Навярно цялото либерално войнство ще напише по една статия "Je suis…", а виртуалните интелектуалци пък щяха да се подиграят на бедния балкански народ, че е подкрепил антитерористите за изпълнения си дълг, а едно от НПО-та на Сорос у нас можеше да даде посмъртно награда на убития терорист.

Покрай цялата истерия с интервюто на Недялка Попова обаче се разбра, че защитата на Муса и останалите ислямисти от пазарджишко, всъщност прави всевъзможни опити, за да изтече абсолютният давностен срок по делото, а въззивният съд да не е успял да се произнесе. Това би било възможно, ако съдът не се произнесе до полунощ на 5 срещу 6 април 2018 г. Тук е мястото да припомним, че за втори път Пловдивският апелативен съд гледа това дело. Ахмед Муса бе признат за виновен от Окръжен съд-Пазарджик още преди четири години. Апелативните магистрати потвърдиха присъдата и дори я увеличиха, като Муса трябваше да изтърпи две години лишаване от свобода, но Върховният касационен съд отмени това решение и върна делото за ново разглеждане. 

Покрай цялата истерия с интервюто на Недялка Попова се разбра още, че защитничката на Муса писала до апелативните съдии писмо, с което изразила възмущението си от думите на прокурора. Излиза, че щом си държавен обвинител, нямаш право на вътрешно убеждение, нямаш право на мнение, то е привилегия само на лобисти, адвокати и съдии. Нищо, че близки до адвоката на Муса многократно са ни убеждавали, че прокурорите имали страх да говорят. Ето, че един от тях го направи, но изглежда думите на прокурор Попова не им се понравиха. Добре е, че сигурно над 80% от българите мислят като нея. И е добре, че в държавните институции, а и не само, има много професионалисти, с мнение и позиция, за да се противопоставят на опитите за налагане на криворазбрани морализаторски стигми.

Нямаше да е зле атакуващите прокурор Попова да обяснят как така се получава, че шепа ислямистки проповедници от ромската махала на Пазарджик успяват да покрият разноските за хонорар на най-известните адвокати по наказателни дела, които ги представляват. Защото защитници на Муса и компания са същите адвокати, които ползват подсъдими бивши властимащи – депутати, министри, крупни бизнесмени и работодатели на същите журналисти, които се опитаха да засегнат името на един достоен служител на закона. Не им се получи, защото прокурор Попова е права и убедена в думите си. Като нея мислят огромна част от българите. Тези, които като данъкоплатци плащаме заплатите и на съдии, и на прокурори, и на депутати, и на министри. На всички онези, на които разчитаме да бранят както националната сигурност, така и личните ни права и свободи.

Заради това, долу ръцете от прокурор Попова!

*Даниел Петров е докторант по Политология. Темите на научните му изследвания са свързани с българския политически процес и обществените трансформации в периода след 1989-1991 г. и проблемните полета в отношенията по оста "власт-институции-граждани". Професионалните му интереси са в областта на организацията и управлението на предизборни кампании, продуциране на телевизионна публицистика, изготвяне на стратегически анализи и концепции в сферата на публичните политики.

*"Правен свят" е готов да публикува и други мнения по темата.

*Източник - "Правен свят".

Ромската махала на Пазарджик, 2012 г.:

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?