Абсурдно е пациентите да доплащат повече от стойността на клиничната пътека

Разговаря Добринка ДИМОВА

Професор Росен Димов, завеждащ Клиниката по хирургия в УМБАЛ „Каспела”, отличен за активен принос в специалността хирургия в тазгодишния конкурс "Лекар на годината 2017"

-Проф. Димов, кои са най-сериозните проблеми, на които бихте искали да дадете гласност в навечерието на професионалния ви празник?

-Първият болезнен въпрос е липсата на финансиране на новите технологии. В момента сериозна иновативна хирургия, която да не включва лапароскопията и лапароскопските консумативи и инструменти, която да не включва т. нар. автоматични съшиватели и скъпоструващи консумативи за биполярна коагулация, е невъзможна. И да смятаме, че практикуваме хирургия при липсата на такива консумативи, е пълен абсурд. Затова се налага непрекъснато доплащане от болните на всички тези консумативи. В един момент стигаме до парадокса, че доплащането от страна на пациентите е равно или повече от стойността на самата клинична пътека, която заплаща Здравната каса. Нещо, което го няма никъде другаде в цивилизования свят.

Вторият актуален проблем е свързан с доста неуредици в организирането и изпълнението на клиничните пътеки в областта обща хирургия. Най-вероятно тези неуредици доведоха до тежкия кадрови проблем в по-малките населени места, където вече се наблюдава закриване на хирургични отделения и на цели болници. Напоследък е доста модерно да се говори за герои, за Оскари, за Лекар на годината. Истинските лекари на годината обаче са такива колеги, като да речем д-р Станимир Чешмеджиев - завеждащ хирургичното отделение в МБАЛ - Карлово, който остана сам и единствен хирург в целия град и в цялата област, като д-р Дечо Дечев в болницата в Девин, който остана сам и единствен хирург в цялата област. Смятам, че не бива да се стига до такива парадокси. Трябва да се търсят възможности за насърчаване на младите колеги да практикуват и в по-отдалечените и непривлекателни райони.

-Какво решение предлагате?

-Решението е комплексно. Естествено на първо място е финансирането. Дейността обща хирургия е критично подценена още от началото на въвеждане на системата на клиничните пътеки. И вторият е болезненият въпрос със специализациите на младите колеги. В момента, за да специализирате, се изисква да бъдете назначени на щатно място на 8-часов трудов договор в болница, която е база за специализация. Само че това, колкото е лесно на пръв поглед, толкова е трудно практически. Назначават нови хора там, където наистина има нужда. Но там, където в момента в болницата няма такива щатове, младите хора отново са принудени да чакат, да обикалят. И в края на краищата да поемат пътя към чужбина.

В специалността обща хирургия могат да се променят доста неща в наредбите за специализация, в достъпа до специализация, както и в самата програма за специализация, която е много остаряла. Програмата не е актуализирана от години, в нея не са включени много от новите модули. На колегите впоследствие им се изискват допълнителни сертификати за владеене на различни високоспециализирани дейности, без които не могат да упражняват специалността. И това отново води до изключително затруднение. Системата за следдипломно обучение на специалистите в медицината е напълно разрушена. В момента се крепи единствено на желанието на самите колеги да научат повече, да се усъвършенстват. Тепърва трябва да се изгражда система, да се подплатява законово къде, как, защо и кога да посещават такива следдипломни курсове за високоспециализирани дейности. И най-важното - кой трябва да ги финансира. Защото в момента това лежи само на плещите на самоусъвършенстващите се. И в този смисъл не бива да се учудваме, че в извънуниверситетските центрове нивото на компетентност спада непрекъснато.

-Казахте, че част от пътеките се нуждаят от допълнително финансиране. Кои?

 -Трудно ми е да изкажа мнение в цялата палитра на клинични пътеки. Но специално в областта на общата хирургия една огромна част от клиничните пътеки са тежко недофинансирани. Особено оперативните процедури, които са свързани с операции с много голям обем и сложност. Изискват дълго пролежаване в лечебното заведение, престой в интензивно отделение, дълга рехабилитация, много консумативи и грижи от страна на целия персонал. Ако при нас един болен преминава през оперативно лечение, до неговото оздравяване за него полагат грижи най-малко 25-30 човека - анестезиолози, анестезиологични сестри, операционни сестри, сестри в отделението, лекуващи лекари, наблюдаващи лекари, дежурни лекари, сами разбирате, че всичко това струва пари. Клиничните пътеки в областта на общата хирургия от дълги години не са били актуализирани като цена. Напротив - в последните години много от тях бяха изкуствено финансово рестриктирани по един много простичък начин. Ако допреди това се изискваше за изпълнението на една клинична пътека болничният престой да бъде 1 ден, в последния рамков договор този престой беше направен 2 дни. Със същата цена, със същия ресурс. Това означава сваляне на финансирането наполовина. И много други такива малки трикове, които имаха за цел да спестят пари на Здравната каса. 

-Ако се увеличат цените на пътеките, това може ли да се отрази на осигуровките, които всички плащаме?

-С осигуровката, която всички ние плащаме в момента, категорично не може да се извърши реалното финансиране на цялата здравна система. Трябва да се мисли и за други начини за финансиране. Най-лесно е да се повиши процентът на здравната осигуровка. Това е политически акт, който би трябвало до бъде решен в Народното събрание. Но един възможен вариант, който проработи в съседна Турция и даде тласък на медицината там, е допълнителното здравно осигуряване. С ясни и точни разчети къде отиват тези пари, за какво могат да се харчат. Например те биха могли да покрият разходите за скъпоструващите консумативи. Докато финансирането от здравната осигуровка да покрива един базов план за медицински грижи, който да е еднакъв за всички. И разделът на допълнителното здравно осигуряване да осигурява на всеки от нас различни допълнителни грижи. 

Използвани са въпроси и на други медии

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?