А парите за собствено участие в европейските проекти откъде?
Или как Пловдив ще си търси доброволец, а не кандидат за кмет на местните избори догодина
- 08:00, 24.06.2022
- 13:25, 24.06.2022
- 2766
- 1
Актуалните кредити на Пловдив ще надхвърлят 140 млн. лева, след като администрацията поеме нов общински дълг от 44 млн. за строителството на плувен комплекс „Младост” и завършването на стадионите на „Ботев” и „Локомотив”. Това признаха от екипа на кмета Здравко Димитров на сесията на Общинския съвет вчера. Сметката обаче е без кръчмар. В сумата не са включени средствата, необходими за покриване на дефицитите между местни приходи и разходите на Общината, които се трупат всяка година.
Но и това не е най-големият проблем. Той е много по-дълбок и за него днес никой не говори.
За следващия програмен период на европейските фондове (2021-2027) Общината е заложила амбициозна програма с проекти за над 1 милиард лева, пак по обещанията на администрацията. Всички сме наясно, че в Община Пловдив по традиция се справят трудно с писането на качествени проекти, подходящи за европейско финансиране. И да отрезнеят управниците, и да посмалят оптимистичната прогноза с едни 400-500%, Пловдив все ще трябва да се пребори за европейски средства в размер на 200 млн. лева, колкото получи градът по различни донорски програми и в миналия програмен период.
Това, което в момента се премълчава, е, че от Брюксел залагат нови правила за финансиране с изискване за много по-висок интензитет на собственото участие на бенефициентите. Макар конкретните програми и наредбите за прилагането им още да не са разписани, е ясно, че от ЕС ще настояват за местно съфинансиране в рамките на 30-40%. При местните проекти то може да бъде поделено между държавата и общината. В най-добрия случай, за да реализира проекти на обща стойност 200 млн. лева, управата на Пловдив ще трябва да осигури поне 25-30 млн. собствено участие. Както знаем, особено в турбулентни времена с поредица от избори, каквито се задават на хоризонта, сред политиците вдигането на данъците е мръсна дума.
В този смисъл няма как да очакваме значително увеличаване на местните приходи. Пак по политически причини няма да се случи и обещаваната от екипа на кмета Здравко Димитров оптимизация на администрацията и общинските предприятия, с която биха могли да се намалят разходите. Даже напротив - заплатите и средствата за издръжка растат, което означава още по-голям бюджетен дефицит. В този смисъл е съвършено ясно, че за да осигури собственото финансиране на бъдещите проекти по европейските програми, Общината ще трябва да тегли нови кредити. Въпросът е докога ще издържи хазната и кой и кога ще трябва да съобщи на пловдивчани лошата новина, че вдигането на данъците е неизбежно.
Явно това няма да е настоящият градоначалник. Преди време заради провала на Транспортния проект, прескъпите ремонти с 30-милионния заем за улични ремонти и огромното забавяне на Водния цикъл написах, че след Иван Тотев Пловдив ще си търси доброволец, а не кандидат за кмет. За жалост, живеем в дежавю. Ще търсим доброволци за стола на площад „Стефан Стамболов” 1 и догодина, ако Здравко Димитров не реши да си носи кръста още един мандат.