71

Зам.-посланикът на Израел Наама Леви: Можем да помогнем на Пловдив да пести вода

У нас специални сензори улавят течовете, които се затварят с вкарване на специални материали в тръбите

Някои от постиженията ни граничат с научна фантастика - като опрашването с изкуствените пчели, съоръжени със сензори

Паркът в центъра на Пловдив ни очарова, смятаме го за най-добре стопанисвания в България

 

- Г-жо Леви, какви теми от взаимен интерес обсъдихте с управата на Пловдив?

- Пловдив е важен център, с който поддържаме редовни контакти. Продължаваме дискусиите за сътрудничество в сферата на ефективното използване на водни ресурси, където Израел е световен лидер с безспорни успехи. Благодарение на въведените модерни технологии загубите на вода в Израел са сведени до едноцифрени проценти. За пестенето на вода помагат специални сензори, улавящи течовете в канализацията, които успешно се затварят с вкарване на специални материали в тръбите.

Постиженията на нашата страна са отлична  база за осъществяване на общи проекти в тази важна за икономиката сфера. За тази година беше планирано посещение в Пловдив на изтъкнати израелски експерти по водни ресурси, които да проучат проблемите на място. За съжаление, политическата нестабилност - и в Израел, и в България, стана причина за отлагане на тези срещи, но се надявам да ги осъществим догодина.

С управата на Пловдив обсъдихме и провеждане на семинари, каквито вече сме осъществили в други български градове, на които водещи израелски компании споделят опит и предлагат технологии, актуални за  региона.  Не се съмнявам в ползотворното ни  сътрудничество.

- Израел е известен и с иновациите си в сферата на аграрните технологии. Има ли проекти, които се осъществяват съвместно от израелски компании и пловдивски учени?

- И в тази сфера имахме планове за тази година. Много успешно работи кравеферма в Брезник, където производството на мляко е увеличено благодарение на въведени израелски иновации. Планирахме фермери от региона на Пловдив да почерпят опит, да се запознаят  на място технологията и постиженията на колегите си в Брезник. Готови сме да съдействали за въвеждането на технологията и в други ферми.

За съжаление, войната в Украйна пренасочи фокуса на вниманието, но не надявам да осъществим проекта идната година. Разговарях със заместник-ректора и преподаватели в Аграрния университет, за да набележим сфери за партньорства от взаимен интерес. Растениевъдството е изключително важен отрасъл за региона на Пловдив, а ние сме страна със сериозни постижения в агросектора.

Въпреки че 60 процента от територията на Израел е пустиня, за няколко десетилетия сериозна работа сухият терен на Негев е превърнат в цъфтяща градина. Успяхме да осъществим мечтата на основателя на съвременен Израел Давид Бен-Гурион.

Постигнатото от сънародниците ми е истинско чудо, осъществено благодарение на модерни технологии, включително системи от капково напояване. Така, въпреки неблагоприятните природни условия, днес Израел се гордее с производството на вкусни зеленчуци, плодове, при това с използване на минимални  количества вода.

Наистина е невероятна гледка в Израел - дървета и растения, на които сензори отчитат и съоръжения доставят нужното количество вода, нито капка повече. Това е тайната за успеха ни.

Бурното развитие на производството на дронове също помага на „умното“ растениевъдство в Израел - контролира развитието на растенията, нуждата от подходящи торове, следи икономичното използване на ресурси.

Някои от постиженията ни граничат с научна фантастика - като опрашването с  изкуствените пчели, съоръжени със сензори, които произвежда израелска компания. Убедена съм, че в сферата на аграрните науки възможностите за двустранни отношения са огромни и тепърва ще се развиват.  

- Израел разработва активно технологии, свързани с производството на батерии за електромобили. Има ли интерес от страна на България към постиженията на страната Ви в тази иновативна сфера?

- Това е сфера, в която израелските фирми имат сериозни амбиции. Една от компаниите ни дори обещава до 2025 г. да пусне на пазара батерия, която да се зарежда за невероятните 5 минути. И в Израел, както и в България, трафикът е интензивен и пътните инциденти са проблем. Голяма наша компания успешно разработва специализиран софтуер, който предупреждава водача за евентуални проблеми на пътя и гарантира сигурност при управлението на колата.

- Украйна поиска оръжие от Израел. Какъв ще бъде отговорът?

- От началото на войната Израел подкрепя Украйна и заклеймява руската агресия. Нашето правителство дори направи опит  да посредничи за бързо решаване на конфликта. Експремиерът Нафтали Бенет беше първият западен лидер, който посети Москва в началото на март,  буквално дни след началото на войната. Не успя, но посланието на тази визита беше изключително силно.

Г-н Бенет, който спазва религиозните правила, отиде в Москва по време на Шабат - свещен ден за Израел и юдаизма. Политическите ни лидери не пътуват никъде на Шабат, освен ако въпросът е на живот и смърт. А премиерът ни отиде в Кремъл, нарушавайки правилото на Шабат, с кипа на главата (шапчица, религиозен знак на юдаизма, бел.ред.), за да покаже колко важно е за нас намирането на мирно решение.

Визитата не успя, но Израел не спира да изпраща тонове хуманитарна помощ за  Украйна - медикаменти, одеяла, храна. Бяхме първата страна, която изгради полева болница в Западна Украйна с наше оборудване и медицински екипи.

Що се отнася до оръжията, ние открито заявяваме колко деликатна е тази тема за Израел. Винаги сме имали добри отношения с Русия, чието съдействие е важно и  за нормализиране на ситуацията в Сирия. 

Предвид геополитическите предизвикателства, пред които сме изправени, правителството на Израел реши да се фокусира върху хуманитарната помощ за Украйна, а не в изпращането на оръжия. Впрочем това е деликатна тема и в България.  В момента 20 000 украински бежанци намериха подслон в Израел. Имаме горчив опит за справяне с травми на хора, преживели ракетни нападения. Наши експерти от израелската Трамва коалиция участваха в семинар в София, където предадоха опита си на свои български колеги, които се занимават с украински бежанци.

Заради постоянните ракетни атаки, на които до ден днешен ставаме жертва, в Израел е задължително всяка сграда да има скривалище и всяко дете знае как да се добере до него за 20 секунди. 

За мен трагедията в Украйна е и лична - съпругът ми е от Херсон, семейството му е емигрирало, когато е бил на 14-15 г. Но много негови близки са още в града, в епицентъра на войната. И досега той следи постоянно тревожната ситуация, опитва се да поддържа връзка с близките си. Много хора в Израел, емигрирали след рухването на Съветския съюз, имат близки в Украйна и се молят тази ужасна война да приключи час по-скоро.     

- Каква е ковид ситуацията в Израел в момента? Има ли ограничения  за идващи от чужбина туристи и бизнесмени?

- Ситуацията е нормална. Има отделни случаи, но в момента няма ограничения. Министерството на здравеопазването обяви, че не са нужни специални антиковид мерки. Няма ограничения при пътуване със самолет до Израел, попълването на декларации отпадна отдавна. При полетите от и до Израел маските са препоръчителни, не задължителни.

Но трябва да се отбележи, че в Израел нивото на ваксинация е много високо. Милиони имат трета доза, почти милион - четвърта, което, според експертите, гарантира по-леко протичане на заболяването.

- Да очакваме ли наплив от израелски туристи в зимните ни курорти Пампорово, Чепеларе, Банско?

- Преди ковид 250 000 израелски туристи посещаваха България всяка година. Директните полети от Тел Авив до София са само два часа и половина. Все още не сме стигнали нивата отпреди пандемията, но за много израелци България е желана ваканционна дестинация, особено за ски.

Все повече израелци предпочитат България като целогодишна туристическа дестинация - през зимата на ски в Банско и Боровец, напоследък и в Пампорово, през лятото за море в Бургас, Созопол. През лятото има и директни полети от Тел Авив до Варна и Бургас. Предпочитани за ваканция са и прочутите ви ​СПА курорти като Велинград.

А Пловдив е популярна дестинация за израелските туристи заради историческите си и културни забележителности, заради уникалния си южен чар.

- Народите на Израел и България са свързани по специален начин - българите са спасили своите евреи по време на Втората световна война. Как това влияе на двустранните ни отношения сега?

- Спасяването на българските евреи създава силна връзка между нашите две страни, прави отношенията ни уникални. Това, че българите са се държали толкова героично, че са се опълчили на депортацията на евреите в концентрационни лагери, е изключителен жест, който не бива да бъде забравен никога, нито за момент. Трябва да се говори за него, повече хора по света да научат за този български подвиг.

И пловдивчани са спасили своите евреи. Затова с огромно вълнение посетих Паметника на благодарността в Пловдив. Истината е, че всеки евреин има връзка с Холокоста. Дядо ми е германски евреин от Франкфурт, един от малцината оцелели. Успял да се спаси, като избягал с кораб от Франкфурт, установил се в Колумбия, където създал семейство. Милиони други евреи обаче не са имали този шанс.

Затова сме длъжни да пазим спомените, да ги предаваме на децата си, за да не се повтори никога вече онова ужасно време. За съжаление, много млади хора не знаят какво е Холокостът. За да стига до тях информацията, тя трябва да се предава в подходяща за тях форма - в социалните мрежи, в Инстаграм, в ТикТок.

Идната година ще отбележим 80-годишнината от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. Надяваме се президентът Исак Херцог да пристигне на официална визита. Годишнината ще е още една възможност да си спомним хората, помогнали за спасяването на българските евреи. Като патриарх Кирил, който обявил, че ще легне на релсите, за да спре влака, с който евреите ще бъдат изпратени в концлагерите. Удивителен кураж да се опълчи дори на царя! Този героизъм няма да бъде забравен. 

Пловдив е град-символ на толерантност, където живеят в хармония хора от различни етноси и вери. Това трябва да е пример за други градове по света. Неслучайно именно в Пловдив догодина предстои създаването на  музей на толерантността. 

За съжаление антисемитизмът се увеличава - в Европа, в САЩ. И в България проблемът съществува, макар в по-мека форма. Надявам се за решаването му да помогне подготвяната национална българска програма за борба с антисемитизма.

- Имате ли вече любими места в Пловдив?

- Била съм в Пловдив няколко пъти. За пръв път дойдох със съпруга си и двете ми дъщери. Влюбихме се в града, а паркът в центъра ни очарова, смятаме го за най-добре стопанисвания в България.

В рамките на семинар на тема култура в Пловдив с колеги от чуждестранни дипломатически мисии посетихме Голямата базилика, която е наистина възхитителен пример за това как уникален исторически паметник може да бъде представен по атрактивен начин, да привлича посетители от всякакви възрасти. Но Пловдив е от градовете толкова богати на история и култура, че с всяко следващо посещение откриваш нещо ново. Със сигурност ще идвам още много пъти.

Да не пропуснем и още една връзка на Пловдив с Израел - бащата на бившия външен министър и бивш началник на Генщаба на израелската армия Габи Ешкенази емигрира именно от града край Марица.  

- Успяхте ли да опознаете част от красотите на България?

- За България знаех много и преди да дойда на работа в посолството на Израел. В старата част на Тел Авив, Яфо, има български ресторанти, носещи имена като „Витоша“.  Но непосредственото впечатление, разбира се, е много по-вълнуващо.

Като страна, пет пъти по-голяма от Израел, България предлага изобилие от места за разглеждане. Възхищава ме природата тук  - планините, горите. Вече посетих Русе, Бургас. Съпругът ми е отличен сноубордист и чака с нетърпение да се спусне по пистите в Банско, както и голямата ми дъщеря Ная. Тя е само на 4 и половина, но вече се справя добре с българския.

Двете с нея се вълнувахме еднакво силно при първата ни среща със снега миналата зима. В Израел снегът не е нещо обичайно, има го само в планината Хермон на север. Затова досегът с бялата магия на българския сняг беше невероятно преживяване. Надявам се тази зима да опитам и по ски пистите тук.

 

Г-жа Наама Леви е заместник-ръководител на Посолството на Израел в България от 2021 г. Заемала е същия пост в посолствата на Израел в Гватемала и Камерун. Магистър по Политически науки със специализация по международни отношения в университета Бар-Илан, Израел. Завършила е и  електроинженерство в университета в Тел Авив. Омъжена, майка на две дъщери.

В края на ноември г-жа Леви бе на посещение в Пловдив. Тя изнесе лекция пред студентите в Аграрния университет, след което се срещна с кмета на града Здравко Димитров. Двамата обсъдиха управлението на водите и бъдещи инвестиционни намерения. Г-жа Леви предложи сътрудничеството да се задълбочи чрез организирането на съвместни бизнес форуми, в които да бъде споделен опитът на страна й.

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?