4232

Владимир Темелков: Пловдив има капацитет да се случат големи неща

Разговарят Иван Панчов и Станимир Кронев

 

  • През тази година се надяваме да направим първа копка на трите училища, които чакат нови сгради 
  • На предстоящите избори е важно да се гласува правилно, за да има Пловдив лоби във властта 
  • Чрез мобилната платформа на Общината ще се дигитализират 90% от услугите  

 

 

- Г-н Темелков, може ли да кажем, че сте се нагърбили с издръжката на футболен клуб "Марица" и бъдещето на отбора е подсигурено?  

- Абсолютно. Клубът ще продължи да съществува и да развива талантите си. Мога да кажа, че накрая доброто винаги побеждава. Осигурени са 100 хил. лева, за да може отборът да завърши годината спокойно, а за следващата година средствата ще са 300 хиляди лева. Парите са както за представителния отбор, така и за школата. Г-н Христо Стоичков ни запозна с нуждите на отбора и на тази база е формирано и спонсорството към "Марица", така че клубът да бъде напълно обезпечен.  

 


- А какво прави млад и успешен предприемач като Вас в политиката?

- В България "политика" е лоша дума, също като "пари" и "инженеринг". За съжаление, у нас, както и в доста други страни, нямаме университет и училища за политици. Аз започнах през 2019 г. като общински съветник с изключително голямо нежелание. Попаднах на място, където изобщо не се чувствах в кожата си първите две години. В един момент обаче се видя, че политиката води до реални резултати за нашия град. И след втората година ми стана изключително интересно. Не мога да кажа, че свикнах или се примирих с тази обстановка на постоянни разговори, преговори или всичко останало, защото в политиката много различни хора трябва да намерят допирни точки. Дори сутрешните ни оперативки с кмета са сблъсък на много мнения, между които трябва да намерим една пресечна точка, която е най-добрата за пловдивчани. 

 


- Какви са другите основни разлики между бизнеса и политиката, които вече сте открили? 

- В бизнеса успехът има отражение върху фирмения екип и семейство, една ограничена група от хора. В политиката и с инструментите, които имаш в нея, и с волята, и с работохолизма, защото аз съм 100% работохолик, може да постигнеш резултати за много хора. И това се опитваме да направим в последните 10 месеца. 

Целта ми е да постигнем наистина едни изключително големи резултати, за да може проекти, които са били забавени или са били от голямо значение, да бъдат придвижени напред. И да има наистина видим резултат в следващите 3 години.

 

- Съжалявате ли, че не станахте министър на електронното управление в несъстоялия се проектокабинет "Росен Желязков" на ГЕРБ?

- Всяка жаба трябва да си знае гьола. За някои хора да бъдат депутат, кмет или министър може би е самоцел. За мен е последното нещо, що се отнася до приоритетите ми. Може би не му е било времето сега, може би ще дойде и това време. За момента аз се чувствам изключително полезен в моя град. Смятам, че резултатите, които можем да постигнем заедно с този екип на кмета Костадин Димитров, ще са много добри. 

 

Да минем към ангажиментите Ви като зам.-кмет: дигитализация, европейски проекти, бизнес развитие, образование. Каква е връзката между тези ресори и как ги подреждате в главата си? 

- Много е просто, защото те са свързани. Без парите от Европа няма проекти в дигитализацията. Без образованието нямаме кадри за дигитализацията. Без развитие на бизнеса и постоянен контакт с него няма къде тези кадри да се реализират. Всичко е свързано. Ако на този целия фон сложите екология или сигурност, ще ви звучи като излишното в уравнението. Но ако се замислите за тези четирите, те винаги имат пресечна точка помежду си.

И в началото аз бях много резервиран към темата "образование", защото съм бил винаги част от образователната инфраструктура. И като преподавател, и като състезател на различни олимпиади по информатика. Обаче след няколко седмици си казах, че всичко е свързано.

Наистина колегите с ресор "Образование" са изключителни специалисти. Много ми помогнаха в началото да вляза изключително бързо, що се отнася до структура и до бюджет. Но оттук нататък образованието е може би най-големият ми приоритет. Минавайки през ясли, детски градини, начални училища, всичко, което ние можем да направим за тях.

Искам да има много нови детски градини, ясли и училища. Ето вероятно следващата седмица ще бъде обявена поръчката за строителството на нова сграда на Математическата гимназия. През тази година се надяваме да направим първа копка на трите училища, които чакат нови сгради. И правим всичко възможно това да се случи. Скоро ще пуснем и поръчката за СУ „Патриарх Евтимий“, както и за ОУ „Княз Александър“. Там преглеждаме последно документите, защото ще има доста проблеми със строителството поради близостта на река Марица. Те не са неразрешими, по-скоро е въпрос на организация и на пари. 

 

- Пак се задават предсрочни избори. Нестабилната политическа ситуация пречи ли на местната администрация? 

- Естествено, че пречи. При едно стабилно управление, на мен не ми пречи да скоча в колата и да отида да защитавам нашите проекти, както съм го правил до този момент. Но ако през два месеца сменяме министри, преди да се запозная с тях, първо те трябва да разберат къде се намират. 

Резултати ще има, ако аз знам, че този министър ще е там 3-4, ако ще и 8 години, и мога да отида да му представя нашите проекти, да му кажа: „Виж, трябва нов мост на Марица. Трябва ни продължението на бул. "Александър Стамболийски“. Само тези двата проекта са 200 милиона.

Пловдив не може да изтегли 200 милиона кредит. Да, асфалт не се яде, обаче благодарение на тези два проекта ще спечели целият град ​- бизнес и граждани, а от това - и цялата икономика. На нас ни трябва държавна помощ, за да реализираме тези проекти.

Пловдив има в момента огромното желание да се случват наистина големи неща. Бих казал, че имаме и огромния капацитет за това. Има и лоби, което не мога да кажа, че до този момент го е нямало, но аз съм ходил лично поне 15 пъти в МРРБ и поне 10 пъти в МОН. Просто отиваш там и ги чакаш, докато се появят тези хора, за да говориш с тях по темите за Пловдив.  

В контекста на предстоящите избори, е важно да се гласува правилно, за да може това лоби за Пловдив да работи. 

 


- Финансирането ли се оказва често най-големият проблем? 

- Сега има проектозакон на ГЕРБ, според който 70% от приходите от глоби трябва да влизат директно в хазната на общината. Ние трябва да започнем да събираме тези пари. Заради това правим и системата за видеонаблюдение на Пловдив, на която сме почти в края на изготвянето на техническото задание. В него има описани в момента всички съществуващи камери, критични зони, сметосъбиране, нарушения, катастрофи.

Може да звучи клиширано, но ние не търсим ефекта на „Биг Брадър“. Не целим някой да следи хората. Тук търсим максимална сигурност и комфорт за жители и посетители на Пловдив и инструмент, чрез който да си събираме глобите. Ще се следи за всякакви нарушения и за тях ще бъдат уведомявани МВР, КАТ, Общинска охрана, Общинска полиция, „Чистота" и други. Ще бъдат поставени камери за средна скорост, нарушителите ще бъдат санкционирани мигновено, а глобите ще бъдат получавани на мобилните телефони. Ще следим за нерегламентирани сметища, брой пътници в градския транспорт и други.  

 

- Пловдив има големи проблеми с трафика. Не трябва ли първо да създадете условия за придвижване, преди да започнете да глобявате?

- Нека да си кажем истината. Дори в момента да отворим всички критични за града проекти, които създават дискомфорт на гражданите, трафикът няма да се промени изобщо. Дори да купим 20 или 40 електробуса, това няма да разтовари движението. Пловдив има нужда от нов транспортен план и нова инфраструктура, но на правилните места. Градът трябва да се разраства навън, а не навътре. 

Сега ще обновим напълно центъра за управление на трафика, за което подготвяме проект, за да осигурим външно финансиране. През юни поканихме експерти и започнахме да събираме данни, използвайки и технология с изкуствен интелект. Ще изпробваме нови настройки на светофарите по най-натоварените кръстовища.  Очакваме като резултат трафикът да се подобри с над 40%.   

 

- Има ли добри новини за така чаканата дигитализация на Община Пловдив? 

- В рамките на този мандат това ще се случи. На първо време ще определим стандарт, по който проектите да се подават онлайн. Това е в частта с Географската информационна система (ГИС). На второ място е мобилната платформа на Общината, чрез която ще се дигитализират 90% от услугите, които тя предлага на хартия - плащане на данъци, глоби и т.н., за да бъдат улеснени гражданите и да се повиши събираемостта. Чрез платформата в телефона ни ще се получава приоритетно известяване за ремонти и затворени улици, ще могат да се купуват билети за събития или за градски транспорт с един клик. 

 

  
Владимир Темелков е заместник-кмет на Община Пловдив с ресор „Дигитализация, европейски проекти и бизнес развитие“. Завършва информатика в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", а след това специализира бизнес информатика. Преподава дълги години в сферата на иновациите и информационните технологии. 

Многократен участник и ръководител в състезания по информатика, награждаван от БАН и международни организации. Създател на една от най-големите софтуерни фирми в България, в която работят над 150 души, както и на една от най-успешните строително-инвестиционни компании в Пловдив и региона. 

Оцени новината

Оцени новината
3.2/5 от 5 оценки
3.2/5 от 5 оценки

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?