1553

Вeрнер Фаслабенд пред "Марица": За НАТО е най-важно Украйна да си върне Крим

Виена

Бойчо Дамянов

специално за "Марица"

 

Вернер Фаслабенд е един от най-компетентните европейски експерти по отбраната и сигурността. В продължение на десет години (1990–2000) е министър на отбраната на Австрия. Понастоящем е президент на Австрийския институт за европейска сигурност (AIES).

.....................

- За Путин Украйна се оказа по-важна от добрите отношения с Европа

- Заплахите за ядрени удари са празни приказки

- Москва подцени украинската армия, но има запаси за дълга война

------------------

- Как оценявате досегашното развитие на военните действия в Украйна?

- От една страна, Русия беше подценила бойната сила на украинската армия, от друга страна, в НАТО бяха надценили бойната мощ на руската армия. Военните действия започнаха с неправилни очаквания. След 2014 г. с помощта на Запада украинските въоръжени сили бяха оборудвани, обучени и тренирани и техните възможности се увеличиха значително. Учудва ме, че Москва не бе оценила този процес правилно. Високата оценка за руските въоръжени сили навярно идваше от безупречното изпълнение на операцията в Крим през 2014 г., която мина светкавично и без нито един изстрел.

- Защо в Крим се получи, а в Украйна не?

- Вероятно защото в Крим тогава действаха специални подразделения, а в Украйна воюват регулярни части, които не са преодолели още пагубната рутина, която настъпи след разпада на СССР. Врагът изчезна, мотивацията се стопи, духът се разпадна. През 2014 г., когато украинските части започнаха военни действия срещу Донбас, те бяха слабо организирани и не толкова силно пропити от национализъм, но постепенно Киев вдигаше градуса и днес те са много по-мотивирани и организирани.

Според мен има и още една структурна слабост в руската армия в сравнение със западните - липсата на достатъчно изразен среден, подофицерски (сержантски) корпус, който е сърцевината на една жизнеспособна армия. Това са хората, които са непосредствено до войника и в последния момент преди боя го мотивират, вдигат духа му. От гледна точка на техническата част негативно се отрази и липсата на достатъчно дронове в руската армия, което стана ясно още през август т.г. по време на въоръжените сблъсъци в Нагорни Карабах, където турците успешно ги използваха. 

- Какво накара Русия да започне военната операция срещу Киев?

- Имах известни съмнения дали Путин ще се реши на военна операция в Украйна, тъй като той рискуваше да загуби всички онези отлични отношения, които бе изградил с правителствените ръководители на Германия, като започнем още от Шрьодер и сетне с Меркел, във Франция с Макрон, в Италия, в Унгария, в Австрия и т.н. Но очевидно за Русия Украйна беше по-важна.

- Как изглежда днес картината?

- Според американските и натовските генерали днес Русия във военно отношение е сериозно отслабнала и ще й бъде трудно бързо да измени хода на войната, да навакса и преодолее технологичните и логистичните недостатъци, независимо от протичащата частична мобилизация.

- Очакват ли се скоро преговори за прекратяване на военните действия?

- В НАТО считат, че условията, които ще предложи Русия, ще бъдат неприемливи. Критическият пункт ще бъде Крим. Ако той остане руски, това ще бъде постоянна пречка за интересите на НАТО в района. Въпреки че моето мнение е, че разделителната линия е Дон. Всичко, което е на изток плюс Крим, е руско.

- Неотдавна Зеленски призова НАТО да нанесе превантивен ядрен удар срещу Русия. Какво мислите по повод на ядрените заплахи и спекулации?

- Не съм специалист в тази област, но считам, че това са празни приказки. Не мога да си представя, че с ядрени удари би могло да се спечели война. Убеден съм, че НАТО в никакъв случай и при никакви обстоятелства и молби няма да нанесе ядрени удари срещу Русия. Това бе ясно заявено и от САЩ, че ще продължат да поддържат Киев, но само с конвенционални оръжия.

- За успеха в една война са важни и запасите, и ресурсите, с които разполагат участниците?

Русия разполага с големи запаси от конвенционални оръжия, което й дава възможност да води още дълго време военни действия без ограничения. По отношение на високотехнологичните системи има ограничения и е по-слабо запасена.

Като цяло руската икономика се развива стабилно и е на много по-добро равнище, отколкото предполагаха натовските военни и експерти. Не се забелязват и някакви особени прекъсвания или  спадания в резултат на западните санкции. Към това трябва да добавим и умението на руснаците да импровизират и да се измъкват от всякакви ситуации.

- Има ли вероятност в ЕС да бъде въведена мобилизационна икономика?

- В началото на специалната военна операция позицията на отделните европейски страни по отношение на Русия беше противоречива и нееднозначна, но днес вече изцяло е антируска. Но мобилизационна икономика няма как да се случи. Наскоро бях във Варшава на Форума по безопасността, където украинците и поляците буквално нападаха Аналена Бербок за това, че Германия отказва да достави на Киев обещаните танкове "Леопард".

Ето ви пример как НАТО е готов с всички сили и средства да помага на Киев. Отначало трябваше да се осъществи троен суап между Германия и Полша за доставка на тежки оръжия в Украйна, но се провали, тъй като Берлин отказа да ги достави.

- Биха ли могли поляците по своя инициатива и зад гърба на НАТО да се включат във войната?

- Не, това е изключено. Вярно, че поляците са по-различни, исторически там са се развили други обстоятелства, но никой няма да им разреши да участват с войски. Те са много активни и натрупват оръжия. Стремят се да се харесат и да докажат на САЩ, че са техният най-надежден съюзник в Европа.

По замисъла на Вашингтон функцията на ударна сила в Европа трябваше да поеме Германия, но поради непоследователното поведение на последните немски правителства това се провали. И поляците решиха да се възползват. Поръчаха 1000 най-съвременни танка и три ескадрили изтребители в Южна Корея. Разбира се, срокът на доставката им ще е дълъг, но важното е, че показват решимост и желание.

- Защо британците са така активни в Украйна?

- Те са винаги там, където трябва да се направи нещо против Русия. Това е тяхна характерна черта и за това има няколко причини. По-рано те бяха велика сила и днес продължават да мисля, че са такава. Те се чувстват по-силни от Франция. След излизането им от ЕС чувството им за величие се засили, защото се издигна ролята им в НАТО на най-близък европейски съюзник на САЩ.

Самочувствието им се подгрява и от това, че са съоснователи на ООН и постоянен член на Съвета за безопасност. Затова подготовката, обучението и тренировката на украинската армия, подобно на грузинската, до голяма степен бе осъществена и продължава да се извършва от британците.

- Излиза, че опасенията на Русия за увеличаващото се присъствие на НАТО в Украйна след 2014 г. и подготовката <210> за членство в Алианса са били обосновани?

- Да, така е. Киев поиска помощ от Запада за подготовка и увеличаване на армията. Кой разполагаше с такива възможности? Нито Франция, нито Германия, а САЩ и Великобритания.

- Какво очаквате от изборите за конгрес в САЩ в началото на ноември? Биха ли повлияли резултатите върху външната политика на страната?

- Не мисля. Нищо особено няма да се промени. Байдън остава президент до 2024 г. Даже ако в конгреса републиканците получат мнозинство, даже ако Тръмп успее да се кандидатира за следващите избори и ги спечели, могат да се променят само някои акценти, но не и цялостната външна политика по отношение на Русия и Украйна.

- Бяхте споменали, че рано или късно ще се стигне до преговори за прекратяване на военните действия. Каква ще бъде в тях позицията на САЩ и НАТО?

- Това, което чувам от натовските столици, е, че за Русия има само един партньор в тези преговори и това са САЩ. Те, от своя страна, ще настояват и Зеленски да участва под една или друга форма. САЩ ще настояват на точни и ясни условия за мир, които да гарантират техните интереси в Русия, Украйна и останалите части от постсъветско пространство.

Струва ми се, че по-рано между Путин и Тръмп бяха подготвени условия за постигане на гъвкаво съглашение за сферите на влияние, или както неотдавна каза Байдън, „ще изхождаме от това, какви територии ще отвоюва Путин - ако са умерени, няма да реагираме много бурно, ако са прекалено големи - по друг начин“. Но днес вече никоя американска администрация не може и няма да е в състояние да отстъпи. В САЩ са на мнение, че докато Украйна се държи, трябва да се воюва до победа над Русия.

- На какви условия биха се съгласили САЩ, съответно Русия?

- За Русия най-важното е да обезпечи за себе си Крим, Донецк и Луганск. Но тя не се спря и продължи по-нататък. Ако тя се съгласи да отстъпи извоюваните териториални придобивки, САЩ ще дадат съгласие за прекратяване на огъня и съответните указания и инструкции на Киев. Но ако Русия не се съгласи и продължи да воюва, то тя ще претърпи поражение и ще загуби всичко. Ето по такъв опростен начин разсъждават във Вашингтон и в Брюксел. Подобно изтегляне пък е невъзможно от гледна точка Русия.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
6 коментара
ОСТАВКА И СЪД !!!

ОСТАВКА И СЪД !!!

29.10.2022 | 10:32

"...САЩ ще дадат съгласие за прекратяване на огъня и съответните указания и инструкции на Киев...." нали е ясно КОЙ решава тука , никави пикливи еврогеци не решават нищо ...

Отговори
1 2
Не желаем разполагането на американски ядрени ракети в европа

Не желаем разполагането на американски ядрени ракети в европа

28.10.2022 | 11:42

Да си ги държат в техния континент мръсниците

Отговори
9 3
Не ми пука какво е важно за нато

Не ми пука какво е важно за нато

28.10.2022 | 11:39

За България ългария и за българите е важно да не се намесваме във войната разбра ли бе ид.иот.

Отговори
8 2
ГЕРОЯМ СЛАВА!

ГЕРОЯМ СЛАВА!

28.10.2022 | 08:50

Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че Русия е извършила повече от 8 000 въздушни и 4 500 ракетни удара по Украйна. Само през последните два дни Киев е свалил 23 дрона. Русия е насочила десетки ракети и безпилотни летателни апарати по електроенергийната мрежа на Украйна през последните две седмици, което е предизвикало големи щети и прекъсвания на тока, съобщава БНР. "Вече е 28 октомври. Всяка година на този ден отбелязваме освобождението на Украйна от нацистките нашественици. Почитаме украинците, които се бориха и победиха нацизма по време на Втората световна война. Днес го правим, като държим в ръка не цветя, а оръжие. Днес да запазим паметта за подвизите на нашите предци означава да защитим техните постижения. Ние си припомняме прогонването на нацистите, докато наближава прогонването на рашистите", каза Зеленски в традиционното си вечерно видеообръщение, като този път той беше навън край останките на свален дрон.

Отговори
5 8
Пловдивчанин

Пловдивчанин

28.10.2022 | 09:12

Украйна е "държава" по волята на Русия и това, че Американците и Европейците я изкупиха не означава, че ще успеят да я опазят. Да му мисля Хората, които живеят в тези размирни територии.

Отговори
16 5
слава русским богатырям

слава русским богатырям

28.10.2022 | 15:55

и ее Окраины

Отговори
2 2

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?