Василис Дамянидис: Държавата плаща да готвим деца за мутрите и пилоните

С час и половина тренировки не се гони майсторство, спортните училища загиват, твърди шефът на плувен клуб Младост

Василис Дамянидис е едно от най-големите имена в спортната история на Пловдив. Под негово ръководството плувният клуб Младост 91 е безспорен хегемон в страната, като редовно обира титлите от държавните първенства за всички възрасти. Миналата есен Дамянидис се яви на конкурс за директор на Спортното училище "Васил Левски", но комисията гласува доверие на Илияна Данчева. Специално за в. "Марица" шефът на плувен клуб "Младост" говори за себе си, за училището, дало толкова шампиони на България в миналото, за проблемите на пловдивския и националния спорт.

-Г-н Дамянидис, защо се явихте на конкурса за директор на Спортното училище и какво се случи на него?

-Бяхме 7 кандидати, всеки си подготви концепция, която трябваше да защити пред специална комисия от десетина човека от Спортното министерството. Лошото бе, че в нея имаше само един човек, който се занимаваше с високо спортно майсторство. А по закон целта на едно спортно училище е да готви резервите за националните отбори. Започнал съм в спортното през 1973 г., горе- долу, оттогава и то функционира. Преди това беше техникум за физкултура и спорт. Всички знаят какви възпитаници сме имали като продукция. В годините след промените, нещата започнаха да се променят. Явно моята концепция не беше изгодна и не се хареса, след като ме обявиха за враг на правителството. 

-Кой го направи и защо?

-Една жена от комисията. Имах смелостта да кажа, че Спортното не е онова, което би трябвало да бъде. Че с 90 минути спорт на ден не се постига високо спортно майсторство. Преди промените имаше много повече заделени часове за спортна подготовка, такива са международните стандарти в момента. Вие какво, искате да убиете децата ли, каза ми въпросната членка на комисията. А човекът, създал имиджа на германското плуване, много точно е казал рецептата - умора, болка, агония. Иначе няма високи резултати. Беше ми ясно накъде отиват нещата, станах и се оттеглих. Не обвинявам в никакъв случай колежката, която спечели. Поздравих я най-чистосърдечно. Стана ми ясно, че това не е спортно училище, а училище с масово практикуване на физически упражнения. 

-Защо се получи така, какви са причините?

-Когато вкараш нови допълнителни дисциплини - биохимия, биомеханика, анатомия, физиология, тези часове започват да се увеличават. Откъде да ги вземат - трябва да ги вземат от тренировъчната дейност. Преди 3 години децата свършваха в 13.10 часа и идваха на тренировка. След това - в 14.20, сега приключват в 15.10. Докато дойдат и се съблекат, става 15.30 часа. В 16.30 часа трябва да свършат тренировки, защото тогава започват подготвителните групи. За 60 минути каква тренировка правим и за какво говорим?! Директорката не е виновна, защото учебният план се спуска отгоре и тя трябва да го изпълнява. Но смятам, че трябва да се надигне глас, защото в този му вид това училище няма смисъл. Подозирам, че в недалечно бъдеще спортните училища ще ги ликвидират. Един зам.-министър каза преди време: Ами то файда от вас няма. И аз го попитах: След като няма файда, не мислите ли да направим нещо, за да има файда, както е имало в миналото? Все пак тези училища са давали много сериозна продукция. След като един зам.-министър на спорта разсъждава по този начин, какво да кажем за останалото. Нещата трябва да се решат на най-високо ниво. Има и друг проблем. Ето в момента провеждаме изпит на абитуриенти за помощник-треньори по вид спорт. Къде ще се реализират тези хора? Има висшисти треньори, които са без работа. По закон нямаш право да назначиш тези помощник-треньори в Спортното, защото нямат висше образование, в ученическата спортна школа също се иска висше. Каква е реализацията на тези деца? Абсолютно никаква. Тогава защо го правим - за да осакатяваме тренировъчния процес? Оттам нататък - рисуване, пеене, трудово обучение, и какво остава за спорт?

-Кой и кога въведе тези допълнителни предмети и те ли са основният проблем?

-Специално за помощник-треньори ги въведе Свилен Нейков. В момента текат дискусии, че трябва да избягваме ненужните дисциплини, които са неприложими в живота. Но тук като че ли това не го признават и продължават в същия дух. Тенденцията е от 2-3 години. Как ще тълкувате факта, че в 5-и, 6-и и 7-и клас децата имат часове по трудово обучение, които се взимат от тези за спортна подготовка? При това положение реших, че е по-добре да се пенсионирам и да се оттегля като учител по плуване към Спортното. Имам достатъчно авторитет като треньор, за да го петня. Трябва да подам минимум кандидат-майстор на спорта към националния отбор, за да може да се развие там. Как да го направя?! Ще им го дам посредствен и те ще го вземат, защото няма други. Ето къде се разваля цялата верига. Дребните камъчета обръщат каруцата. Една Нина Рангелова не е имала тренировка под 2-3 часа на ден. Другият проблем е, че преди години спортът беше държавна политика, но вече не е. Тогава всичко беше безплатно - лагери, подготовка. Преди време прогнозирах, че спортът ни ще стане елитарен - който има пари - ще прогресира. След промените клубовете станаха юридически лица, които не зависят от никого. Финансирането на база на постигнатите резултати е крайно недостатъчно - за нас се движи около 35 000 лв. годишно. От Общината взимаме около 14 000 годишно. Това прави твърд бюджет от 50 000 лв. годишно. В плуването имаме 12 състезания годишно. 11 от тях са в други градове, само на едно зимно сме домакини. В София няма хотел с изхранване за под 40 лв. на човек. Като сложим превоз и такси за участие - стават 50 лв. Караме близо до 40 състезатели и треньори, което прави около 7000 лв. за едно състезание. Значи тези 50 000 горе-долу покриват състезанията. Оттам нататък имаш заплати, консумативи. Как да задържим една Нина Рангелова, ако не  дадем 300 лв. стипендия?! Трябва да ги заведеш децата на лагер, трябва екипировка. Това е голямата разлика отпреди и сега.

-Въпросът с реализацията на спортните кадри явно е много сложен...

-Преди време четох статия на бившия военен министър Ангел Марин, че не могат да съберат физически и психически годни хора за военизираните професии. Ентусиазирах се и му написах едно писмо, в което казах: Държавата харчи милиони за спортните училища. Ето ви резерв за армията и за полицията. Това са тренирани, физически здрави и психически годни деца. Ето къде ви е подборът. В интерес на истината ми отговори, благодари ми за гражданската позиция и каза, че ще внесе въпроса в Генералния щаб. Помолиха ме да подготвя по-подробно моето виждане, но ме пратиха да го развия в някакъв военен клуб на бул. "6 септември". Извинявайте, но създайте някаква комисия, съберете още експерти, нека нещата се огледат от всички страни на високо ниво. Защото биха били нужни и законодателни промени. Отидох на въпросното място, говорихме, но работата се разсъхна. В 12-и клас абитуриентите нямат много учебни часове и можеше да се започне с някаква елементарна военна подготовка - на онези, които желаят, и които подпишат договор с армията или МВР. В момента у нас има над 20 спортни училища. Средно един випуск е по 50-60 човека. Разбира се, не всички ще пожелаят, но това е занаят, при това - нелошо платен. Преподавал съм на такива деца и знам, че много от тях проявяват това желание. Особено за деца от селата - там няма поминък, а това е готова професия. И какво се получава - държавата харчи милиони, а тези деца като завършат - мутрите ги чакат - охрана, биячи... девойките отиват на пилоните...

-Наистина ли има такива случаи?

-Разбира се, включително мои възпитаници. Значи държавата си плаща, за да обучаваме деца за мутрите. Дано не съм пророк, но ще дойде момент и някой ще попита за средствата, които се отделят за спортните училища. Бюджетът на нашето е около 2 милиона лв. годишно. Поне 30 милиона потъват без никакъв смисъл и резултат. Почти нищо не излиза. Спортисти, които не са възпитаници на училището, постигат много по-големи успехи. Например лекоатлетката Габриела Петрова. Единици са успешните възпитаници на Спортното, но излиза, че извън него се готвят по-добри кадри. А то е на пълна държавна издръжка. 

-Какъв процент от завършващите остават в спорта?

-Мога да говоря за плуването - единици. Децата се питат? Какво да правя тук? И отиват да следват или да работят. Има такива, които продължават да тренират, плуват по държавни първенства, печелят точки и медали, но това не е сериозно. Клубовете нямат пари да издържат състезателите си. Бедни сме като църковни мишки. Взимат се заеми, постоянно са на нула. Губим децата в най-добрата възраст - на 19-20 години. Разбягват се и са прави. Навремето в армията и полицията даваха чиновете, децата се осигуряваха да спортуват професионално. Сега трябва да работят и да се хранят, да създадат семейство. С какво да ги задържим? Най-малкото трябва да им се дават някакви прилични стипендии. Но онова, което можем да си позволим, е много скромно. Това е трагедията. Губим децата в най-добрите им години.

-Тогава какъв е пътят?

-Един от възможните е този на Нина Рангелова, която отиде да учи и да се състезава в САЩ. Нашият спорт е аматьорски, не е трансферен. Не можем да продаваме, забранено е. Не може наш състезател да отиде в Турция, а ние да получим пари за него. 

-Как стоят нещата със спортните училища в чужбина?

-Най-добрият ни петобоец Митко Кръстанов, който има бронз от световно, няма условия да се готви в България и в момента е в Германия. За базата няма да говорим - всичко е на едно място. Там един треньор по плуване получава 4000 евро на месец. След 40 години трудов стаж моята заплата беше 630 лв. Значи той за месец получава колкото аз взимам за цяла година. Имат и други материални стимули. И точно онова, което говорих за подбора в армията и полицията, в Германия вече са го въвели. 

-Неведнъж са ви обвинявали в различни прегрешения, в това число и във финансови далавери...

-Единствените три ревизии от НАП бяха по доноси. Никой друг клуб в Пловдив не е бил подлаган на толкова проверки. Нищо не излезе от тях, мога да покажа документите. Казват, че съм бил крадец... какъв крадец, бе, братче, чудим се как да вържем двата края. Твърдят за мен, че живея в палат. Ако една дървена къщурка от 71 квадрата в Оризари е палат - дай Боже всекиму. 

-Работили сте в чужбина. Имали ли сте възможност да останете там за по-добра реализация и по-добър живот?

-Когато през 86-а години ме поканиха в Кипър за треньор на националния отбор, бяха домакини на олимпиадата на малките държави. Имаха около 12 сребърни и бронзови медала. С мен спечелиха 4 златни, рекорд на турнира и удвоена бройка на останалите отличия. Последната вечер идва при мен президентът на републиката. Разбрах, че имате гръцко потекло, не мислите ли да останете тук, пита ме той. Отговорих му, че в България имам жена и деца. Ще го уредим, каза той. Моето място е в България, отвърнах аз и се прибрах.

-Съжалявате ли за това свое решение?

-Тогава не, сега да. Защото сигурно щях да бъда светлинни години напред. Все пак тогава у нас нещата работеха. Канили са ме и в Гърция заедно с цялото семейство. Пак отказах. Беше през 1982-83 година. Имал съм възможности, но не съм считал, че там ми е мястото. В Гърция ми казваха "българина", в България ми казват "гърка".

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
4 коментара
да откриваме отново топлата вода!

да откриваме отново топлата вода!

19.06.2015 | 15:14

Щом има езикови гимназии, защо да няма и спортни. Но, ако финнансирането им е многократно по-скъпо, трябва да се намесят и други спонсори освен МОН, включително армията и полицията. То топлата вода е открита отдавна, но тукашните зевзеци, дето се занимават с политическо кукловодство, непрекъснато ни пращат да я откриваме отново!

Отговори
0 0
Халал да Ви е

Халал да Ви е

16.06.2015 | 08:38

Когато Жилков казваше какво готви спортното министерство на пловдивските спортни клубове някой да обърна внимание!?

Отговори
0 0
ГОНЗО-1

ГОНЗО-1

15.06.2015 | 21:10

ТОЗИ МИШОК СЕ БЕШЕ УРЕДИЛ КАТО ИКОНОМИЧЕСКИ ДИРЕКТОР НА СПОРТНОТО САМО И САМО ДА СИ СКРИЕ КРАЖБИТЕ НА ТОК И ВОДА ОТ СПОРТНОТО В РАЗМЕР НА 400000 лв.НАПРАВО Е СРАМ ЗА СПОРТА И ПАРТИЯ ГЕРБ. Б,АТ БОЙКО ТРЯБВА ВЕДНАГА ДА ИЗГОНИ МИШОКА ОТ ПАРТИЯТА И ДА ГО ПРЕДАДЕ НА ПРОКУРАТУРАТА. ВИЗАНТИЕЦА НЯМА МЯСТО В СПОРТА НА ПЛОВДИВ----ТОЙ ЕДИН НАГЪЛ КРАДЕЦ.

Отговори
0 0
da be

da be

15.06.2015 | 15:49

Мен ако питат, спортните училища трябва да се закрият !Който иска да е успяващ ,професионален спортист -да си плаща моля.Като всички други професии.Стига са галени с перце една група хора,които растат мислейки ,че обществото им е длъжно!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?