Васил Петров пред "Марица": Пловдив е музика и картини, Тето и Кольо Карамфилов

Васил Петров е една от емблемите на българския джаз. Предстои да зарадва Пловдив с уникален концерт в летен театър „Бунарджика“ на 22 юни. Той ще представи  обновен репертоар и втора част на впечатляващата програма „SymphoNY way“. Публиката ще чуе интерпретации на някои световноизвестни песни, поп хитове, теми от известни филми, френска класика, съчетани с песни от новия му албум „Love Songs Vol.1, който беше анонсиран на 30 април за рождения  ден на певеца.

- Васил Петров, ще ви видим скоро в Пловдив, в летен театър „Бунарджика“, какво да очакват феновете?

- О, сигурен съм, че ще се забавляват искрено. От Пловдив стартира турнето ми миналата година. Сега започва второ издание на „SymphoNY way“. Разбирайте го като път, като начин. В Пловдив ще сме на 22 юни заедно с Врачанската филхармония с диригент Христо Павлов, Йордан Тоновски трио и брилянтната цигуларка Зорница Иларионова. Подготвили сме както песни от новия ми албум, така и музиката на Чарли Чаплин от „Светлините на града“, Стинг, „Бийтълс“, класики. Аранжиментите са безкрайно интересни - на Ангел Заберски, Румен Тосков-Рупето, Васил Спасов и Христо Павлов. Направено е страхотно съчетание и, вярвам, зрителите ще го оценят.

За пловдивската публика съм убеден - ще оцени, защото се познаваме отлично

Толкова много концерти имам в този град, че няма как да ги изброя. И публиката винаги е била компетентна, искрена. Нека заповяда на 22 юни от 20,30 часа.

- Казахте нов албум, той излезе на 30 април, който е и ваш рожден ден, и Световен ден на джаза. 3 в 1, както се казва?

- Да, „Love Songs vol.1” беше записан по време на пандемията. Маргарита ми подхвърли, че при липсата на концерти е идеалното време най-после да го направя. Отначало не одобрих идеята, но после си казах - да, наистина сега е точното време. Албумът е съчетание от някои нови неща плюс почит към класиката от 20-те и 30-те години на миналия век, когато джазът наистина е бил музиката и на любовта, и на забавата, на всичко. Може би това са най-силните му години.

Албумът ще може да бъде закупени на винил.

- Страхотно, винилът се радва отново на  популярност, виждал съм в Лондон препълнени магазини...

- Звукът е неповторим. Да, с времето и много слушания качеството на плочата се влошава. Но определено има чар и хората все повече се завръщат към него.

- Имате куп участия в Пловдив, а какво друго ви свързва с този град?

- Приятелите. Много приятели. Няма как да ги изброя, защото ще се разсърдят мнозина, които ще забравя. Но няма как да не спомена Стефан Костов-Тето, великолепен музикант, с когото имахме дългогодишно приятелство. Бог да го прости!

Знаете ли, че първата ми изложба на картини също беше в Пловдив!

- Знаем за тази ваша страст, но разкажете повече.

- Драскам от дете, но едва от 2004 година започнах са рисувам графики. Сядам, обикновено след като съм свирил или композирам. И понеже нося с мен графики, подарявам, художници ги видяха и ме насърчиха. Първата ми изложба беше в галерията на Здравко Попов в Пловдив. Покани колеги да видят. Бях голям приятел и с Кольо Карамфилов, за съжаление, също покойник. Веднъж видя мои графики и страшно хареса едната. Дори помня думите му:

 Въобще не знаеш какво си направил, но си постигнал нещо

Кольо много ме насърчаваше да рисувам. Той пък имаше талант да пее, беше много музикален. Та спомените от Пловдив са много. Не само от града. С тези хора сме правели заедно изложби в „Аполония“, невероятни времена.

- Имал сте и бизнес в Пловдив?

- О, да, забравих. Държах пиано бара на „Новотела“ в годините, в които имаше бум на тези заведения. Имах такъв и в София, и на морето. Но отдавна не се занимавам. Ангажиращо е, бизнесът определено пречеше на музиката. Разделих се с пиано баровете. Исках да се концентрирам само върху музиката.

- Говорих наскоро с ваши колеги, като че ли не само пиано баровете, клубовете въобще са на изчезване?

- Преди години наистина беше доста богато откъм предложения всяка вечер. Аз лично съм пял най-често в „Суинга“. Според мен има връщане на интереса към клубовете. Забелязвам нова вълна. Но самият аз избягвам вече участия. Просто характерът на помещенията е такъв, че не ми позволява да направя всичко перфектно, както искам. А не обичам да правя компромиси. Затова предпочитам концерти. Разбира се, когато работата го изисква, правя изключения.

- Помните ли първите участия?

- Да, бяха в НДК. После в най-различни места обикаляхме с оркестъра на Вили Казасян, който тогава беше към Българска телевизия и радио. После остана само към БНР.

- Как всъщност се запалихте по джаза?

- И аз като повечето хлапета в онези години, израснал съм до Петте кьошета, започнах с рока. Но с по-леки групи като „Йес“ и „Дженезис“. Поетът Захари Петров, наш семеен приятел, обаче имаше невероятна колекция от джаз. Даваше ми плочи.

 Първо слушах чист инструментал

Едва после преминах към класици като Ал Жиро, Тони Бенет..Интересното е, че сред първите не беше Синатра.

- Между другото, дразни ли ви понякога прякорът „Българския Синатра“?

- Измисли го още в началото на 90-те години Желяз Сагаев, прочутият журналист от вестник „Поглед“. Другите медии го харесаха и започнаха да ме наричат по този начин. Не ме смущава. Името Васил Петров говори достатъчно.

- Вие сте се учили от Вили Казасян, а виждате ли млади изпълнители в джаза, на които да подадете ръка?

- Поканен съм на тази „Аполония“ да направя мастър клас за млади изпълнители. Ще бъде истинско удоволствие. Дано повече млади певци дойдат.

 

Маргарита го „опитомява“ след бурен ергенски живот

От близо 10 години вечният ерген на музиката е намерил жената на живота  - Маргарита. Красавицата се грижи и за професионалните му задачи. 

Годините на непрекъснати преследвания от фенки са забравени. Джазменът дори изпадал в ужас и сменял хотелски стаи заради преследвачки. Но годините на бурни нощи отдавна са забравени.

С Маргарита ги запознава приятел на концерт. Едва след две години се засичат на „Аполония“ и там стартира истински връзката им.

Въпросът за децата сигурно е досаден на Маргарита и Васил, но все пак го задаваме. „Да, мислим по темата. Трябва да съчетаем полезното с приятното“, шегува се една от иконите на българската музика.

 

Среща духовните си учители в манастир

Васил Петров е дълбоко вярващ човек. Негов приятел го води преди години в Княжевския манастир при прочутия архимандрит Серафим Алексиев, чиито книги певецът започва да чете с невероятно желание. Близък е и с друг духовник от манастира - отец Сергий (и двамата вече покойници). Последният му препоръчва да се кръсти при отец Иван, тогава свещеник в църквата в Слатина. Прави го, макар и на по-зрели години. „Музиката и вярата в Господ са дълбоко свързани“, убеден е Васил и се заканва да посети скоро Княжевския манастир, тъй като напоследък не е минавал натам.

 

Катери планини, хвърчи с джет в морето

Васил Петров е запален планинар от малък. Катери Витоша с родителите си. Вече като певец му препоръчват да прави упражнения в планините. „Полезни са много за белите дробове, оттам и за професията ми. Зареждат ме с въздух, с енергия“, разказва джаз иконата на България.

„Когато съм на концерт в Смолян например, винаги катеря Снежанка. Имам си любими маршрути, преди засичах времена.

 Същото важи и за джаз феста в Банско. Пея ли там, правя обиколки на Пирин.

Когато нямам време за планина, правя упражнения в Западния парк. Дори вчера катерих една височина там и разпусках“, разкрива той.

Фен е и на морето, но не само на гръцкото, както се споменава в някои статии. „Напротив, обичам си българското море, нищо че обикалям и в чужбина.

 Имам ли концерт във Варна и Бургас, задължително правя разходки в морските градини.

Когато имах пиано бар в един от хотелите на Слънчев бряг, с приятел карахме много джетове. Всяка сутрин се качвахме и обикаляхме - Свети Влас, нос Емине, докъдето стига горивото“, разказва Васил Петров.

Да, впечатлен е и от Санторини, най-близкия вулканичен остров до България. „Покани ме приятел от Атина, който има къща там. Изкарахме страхотно“, спомня си джазменът..

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Браво!!!

Браво!!!

05.06.2021 | 18:46

По-добре не може да се каже!!!Това наистина е Пловдив!!!

Отговори
6 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?