4020

Тони Стойчева, кмет на район „Западен“: Зелени зони ще улеснят паркирането в кварталите с най-тежък трафик

 

- Г-жо Стойчева, какво успяхте да направите за една година от мандата със средствата, предоставени на района от общинския бюджет?

- В началото на тази година Общинският съвет гласува за района 800 000 лева и до момента инвестирахме за благоустрояване и ремонти по-голямата част от тези средства. Успяхме да преасфалтираме пет паркинга пред блоковите пространства, няколко тротоара, които бяха в изключително лошо състояние, в края на лятото почти не бяха останали дупки на кварталните улици, но напоследък отново започнаха да се образуват и през есента ще ги запълним. Облагородихме междублокови пространства, като на мястото на стари детски площадки монтирахме нови съоръжения за игра и за спорт. Насочихме и усилия в обновяване на стари пързалки, люлки и пейки, като закупихме над 120 нови пейки. За това време проектирахме и няколко значими обекта. Бюджетът е крайно недостатъчен, за да се справим с всички натрупани в годините проблеми в района, и най-вече с остарялата пътна инфраструктура. Много улици се нуждаят не само от преасфалтиране, а и от цялостната подмяна на старите подземни комуникации - в частност на водопровод и канализация, което изисква проектиране и много пари. Проучваме възможности за подобряване на зелената система и облагородяване на гората зад Братската могила. 

- Имате ли готови проекти, за да започнете реалното им изпълнение?

- Мога да се похваля с нов проект за реконструкция на ул. „Парк Отдих и култура“ - продължението на бул. „Шести септември“, до “Пещерско шосе”. Ремонтът включва подземни комуникации, тротоари, осветление и велоалея, както и нова асфалтова настилка. Запознала съм кмета Костадин Димитров с този проект, имам зелена светлина за съгласуване и се надявам да се намери финансиране. Кварталът се разраства с бързи темпове, а тази пътна връзка е в много лошо състояние. Община Пловдив проектира разширението на ул. „Царевец“ между Пещерско шосе и бул. „Свобода“ и продължението на бул. „Свобода“. Реализирането на тези проекти ще отпуши трафика по Пещерско шосе, който в момента е кошмарен. До края на годината предстои да започнем ремонт на единствената млечна кухня в района - „Лакомо мече“, до ДКЦ 4, от която се кара храна за пункта в ДГ „Боряна“ за децата от квартал Прослав.

По-голям бюджет и децентрализация ще ни позволи да отговорим на потребностите на хората

През следващата година ще искаме от Общината средства и за оборудване, за да можем да храним повече деца. Имаме амбицията след ремонта да направим разливочна и в кв. „Младежки хълм“. Възлагаме проектиране на кръгово кръстовище на Пещерско шосе и ул. „Елин Пелин“ до „Чадърите“, за да облекчим трафика и да може да се прави обратен завой. Имаме готов проект за светофар до магазин „Лидл“ на Пещерско шосе, където проблемът с преминаването на пешеходците е огромен. Възлагаме проектиране на нова и удобна улица, която ще свързва Пещерско шосе и парк „Отдих и култура“ и обявяваме обществена поръчка за проектиране на ул. „Западна“ в Прослав. 

- Ще се строи ли нова детска градина в района?

- Проектът на детската градина на Пещерско шосе зад „Кауфланд“ е изготвен при предишното ръководство на района и от Община Пловдив поискаха те да го реализират. Имаме голям дефицит на детски ясли и градини и ще търсим финансиране през следващата година да проектираме разширение в една от яслите за две допълнителни групи. Едновременно с това искаме да изготвим проект на детска градина с ясли в Прослав, тъй като кварталът много се разраства. 

- Кога очаквате да приключи реконструкцията на ул. „Царевец“ между ул. „Солунска“ и Пещерско шосе?

- Работата на ул. „Царевец“ напредва с добри темпове. Строителите, които изпълняват договора с Общината, заявиха, че до средата на декември ще приключат с асфалтирането. Към момента е положен първият слой асфалт на двете платна от кръстовището с ул. „Солунска“ до ул. „Силистра“, подземните комуникации са завършени. Общината не разреши на фирмата да направи шахта на кръстовището с Пещерско шосе, затова сега цялата улица „Царевец“ ще се асфалтира и догодина през лятото пак част от нея ще се разкопава. 

- Граждани, които живеят на ул. „Царевец“, недоволстват, че се изсичат здрави дървета. Нямаше ли вариант да бъдат запазени?

- За съжаление, това е неизбежно, защото в противен случай няма как да бъде разширено тясното пътно платно. В началото на мандата представихме проекта и най-подробно обяснихме на общественото обсъждане с граждани колко дървета трябва да бъдат премахнати и колко ще се засаждат. Строителите дават уверения, че ще засадят над 90 дървета. Някои граждани обаче заявяват, че не желаят дървета пред техните домове. Аз не смятам, че трябва да правим компромиси по отношение на озеленяването, защото то е изключително важно за градската среда. 


- Ще започне ли догодина ремонтът на ул. „Ген. Колев“?

- Жалбите срещу обявената от Общината обществена поръчка са отхвърлени, процедурата по избор на изпълнител продължава и много се надявам до края на другата година улицата да е обновена. 

- Паркирането си остава голям проблем в целия град. Още в началото на мандата казахте, че трябва да се промени начинът на паркирането пред жилищните блокове. Предприемат ли се конкретни действия за премахване на скобите, за да може не само наемателят, а и други хора да ползват местата?

- С районните кметове обсъждахме неведнъж, че трябва да се въведе зелена зона в кварталите с предимство за собствениците на МПС-та с постоянен адрес в обхвата ѝ. Говорим с гражданите и те приветстват тази идея, а някои дори искат да събират подписка. Имаме изключително големи проблеми в кварталите около болниците и мола, където идват много външни автомобили и се стига до конфликти с живеещите в тези зони. Ние трябва да вървим към метод на паркиране, който въвежда ред и регламент. В момента няма такива. Все повече междублокови пространства принудително се превръщат в паркинги, всеки спира където свари, като цяло цари хаос, от който нито Общината, нито гражданите са доволни. Запазването на паркомясто със скоба е много евтино - 20 лева на месец, и не решава проблема, защото паркинг с 20 места няма как да обслужи блок с 50 апартамента. Трябва да се промени Наредбата за паркирането, да се гласува в Общинския съвет и да се въведат зелени зони. Готова съм да приложим тази организация пилотно в няколко проблемни зони в района и да видим какъв е резултатът.


- В началото на мандата обещахте строг контрол за качеството на храна в детските заведения. Успяхте ли да го наложите?

- Има съществено подобрение в разнообразието и качеството на храната в детските ясли и градини. Работим много добре в тази насока със заведенията, обсъждаме здравословно детско хранене, провеждаме обучение на персонала. Децата вече се хранят например със сьомга вместо със скумрия и пангасиус. Държим да има разнообразни плодове, по възможност сезонни, и смятам, че в резултат на съвместната работа с директорите успяхме да постигнем добри резултати. 

- Кое е най-трудно в управлението на един район?

- Най-трудното е, че нямаме достатъчно самостоятелност в разпореждането с финансовите средства, както и в управлението на пряко засягащи гражданите системи като екологията, чистота, градини и паркове, защото реално това са най-проблемните области, за които получаваме много сигнали. Нямаме сигурност какъв ще бъде бюджетът през следващите години, за да планираме изпълнението на проектите и да действаме с по-голям размах. В район „Западен“ има нови квартали без инфраструктура, в същото време в старата част - като "Младежки хълм" и „Христо Смирненски“, тротоарите са на по 50 години, много от улиците не са ремонтирани от десетилетия, например ул. „Чернишевски“, „Елин Пелин“, „Битоля“, „Йордан Гавазов“.

Ще успеем само ако работим ръка за ръка с гражданите


За всичко това ни трябват много пари и с 800 000 лева няма как да се случват чудеса. Необходима е децентрализация на финансирането и повече правомощия да се предоставят на районните кметове. В момента ние сме като пощенска кутия, защото за всяко действие трябва да получим разрешение от Общината. В нашата администрация правим икономии, засилихме контрола върху търговците и събираемостта на наемите в района е изключително висока. Значително подобрихме комуникацията с гражданите, като целта ни е да повишим доверието в институциите като цяло. Обработваме своевременно всички сигнали, опитваме се да решаваме проблемите, които те имат, в рамките на правомощията ни. Но районите трябва да имат по-големи бюджети, за да могат да отговарят на потребностите на гражданите. Хубавото е, че за тази една година успяхме да реализираме и много събития с различен характер - културни, спортни, благотворителни и др., като това е стъпка към изграждане на една консолидирана квартална общност и повишаване на социалната отговорност. И искам да завърша с послание към гражданите: Ще успеем само ако работим ръка за ръка!

Оцени новината

Оцени новината
3.7/5 от 13 оценки
3.7/5 от 13 оценки

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?