4232

Страхил Делийски, анализатор: Инстинктът за самосъхранение ще принуди партиите да направят кабинет

  • Не е важно кой ще победи, а кой ще може да състави правителство
  • Ако ПП-ДБ са трети, по-лесно ще приемат офертата на Борисов

 

 

- Г-н Делийски, колко партии ще влязат в следващия парламент - това ли ще е една от най-големите интриги на вота в неделя?  

- По-важно е не колко партии ще влязат, а какво ще направят след това. Интригата е по-скоро дали партиите ще влязат с нагласата да не излязат от парламента след три месеца. Ясно е, че при тази ниска избирателна активност - около 2 млн. души, между 80 000 и 100 000 гласа са нужни за представителство в Народното събрание. С намаляването на избирателната активност се увеличава възможността за влизане в НС. 

Това по принцип не е лошо, защото би следвало да повишава представителството. Само че вместо това виждаме стесняване на избирателите и увеличаване на партиите, което е по-скоро фрагментиране на представителството. 

Пропорционалната система предполага шарени парламенти, които пък предполагат коалиционна култура - съответно взаимодействия, разговори по линията на политики, ценности, а не на лични отношения.  Това трябваше вече да е научено от кандидатите за политическо представителство. След изборите ще видим дали поне първите уроци са научени.

 

 

- Единственото сигурно нещо на тези избори май е победата на ГЕРБ, но дано тя не се окаже отново пирова. За втората позиция се води ожесточена битка - ПП-ДБ или "Възраждане" има по-голям шанс да спечели? 

-  Според учебникарския политологичен закон в пропорционална система като нашата не е важно кой ще победи, а кой ще може да състави правителство и мнозинство.  И това не е лошо.

Започват да се чуват гласове за промяна на избирателната система, така че да консолидира вота и по-лесно да се съставя правителство - по тази логика да влязат две партии и едната да състави кабинет.  Но освен че политическият елит не може да състави правителство, по-сериозният фундаментален проблем на политическата ни система е, че тя се възприема като непредставителна, не се ползва с доверие.

И ако евентуално мнозинство ще се ползва с доверието на твърде малък дял от българските граждани - една осма например, то тогава може да се окаже, че една партия с 500 000 гласа може да направи самостоятелно правителство. Което няма да изглежда никак добре на фона на усещането за непредставителност.  

Има значение кой ще стане втори на изборите с оглед на това от каква позиция ще влязат в преговорите за коалиция. Ако ПП-ДБ са трети, а не втори, то тогава едва ли ще имат някакъв избор, освен да приемат офертата на Бойко Борисов за съставяне на правителство с първия мандат. Видяхме какво се случи, когато бяха втори, ако са трети, няма да е така.

Ако "Възраждане" са втори, това ще принуди онези, които искат да правят правителство, да го направят с първия мандат. Сега може да не искат да се кооперират с партията на Костадинов,  но може и да поискат, ако мандатът дойде във "Възраждане" при евентуален провал на първия и императив да се състави правителство.  

 

- Две формации на ДПС участват за пръв път на избори. Какви изненади ще поднесат? 

- Трудно е да се прогнозира, защото не сме имали такава ситуация, на базата на която да правим анализи или аналогии. Според мен големият проблем е в тази борба за гласове да не бъде използвана етническата карта - нещо, което не е далече от идеята на едното ДПС. Риск има.  Ако и двете формации влязат, това дава повече  възможности със сигурност.  

 


- Ще видим ли в следващия парламент по-малки играчи като "Величие", МЕЧ, "Синя България"?  

- Както обикновено, монетата има две страни. От една страна, ниската активност позволява да се влезе в НС с по-малко гласове. От друга страна, обаче ниската активност означава ниска мобилизация и дали по-малките формации ще успеят да мобилизират все пак някакви компактни групи, е въпрос на кампания, политически идеи. 

 


 - Очаквате ли по-ниска активност от тези 34,4 процента на предишните избори? 

- Вероятно е да е по-ниска, и това е нормално. Влязохме в поредица от избори, които не произведоха нов политически цикъл. Политиците дават отговорността в ръцете на избирателите, само че от избори има смисъл като инструмент за произвеждане на управление. Когато след поредните избори не се съставя правителство, избирателите логично се питат какъв е смисълът да гласуват. Не бих упрекнал никого, който не вижда смисъл в участието на избори, при положение че те не произвеждат управленски резултат. Тази неспособност намалява интереса към изборите, което пък кара партиите да се затварят в твърдите си ядра и намалява техния потенциал да произвеждат управленски резултат.

 

- С машините или с хартиения вот ще има повече проблеми? 

- Технологията от този порядък, както и фокусирането върху изборите като обект на полицейския интерес показват, че е изчерпан демократичният, политическият смисъл на вота. И това е проблем. Говорим за броене на гласове, машини и купуване на гласове, а не за изборите като част от същински политически процес.

 


- Какво след изборите може да се превърне в ключ към нова сглобка и съставяне на правителство? 

Ако приемем, че има дефицит на политическа култура, единственото, което може да ги накара да съставят кабинет, е страхът за собственото им съществуване. А той е оправдан - ако и сега тези партии не успеят да съставят редовен кабинет, следващите избори ще бъдат катастрофални за тях. Не защото партиите са нещо лошо, а защото нашите не успяват да си свършат работата.

 


- Кой е най-реалистичният вариант за кабинет? 

- Варианти има всякакви - особено в ситуация, в която очакванията за съставяне на кабинет са големи. Каквото и правителство да бъде съставено, то ще бъде прието от обществото. Въпросът е това все пак да бъде направено с мисъл за перспектива от поне година и половина-две.

Ако партиите и техните лидери се водят от политическа логика, това е най-реалистичният вариант.  Ако обаче някой иска да прави спънки, всичко може да се окаже пречка. И обратно - ако има нагласа и съгласие, че трябва да  се формира мнозинство и правителство, тогава нищо не може да бъде спънка.  

 


- Има ли шанс вотът в неделя да спре изборната спирала, в която се въртим от доста време? 

- Не съм оптимист, но това, което ще се случи, ще е по волята, желанието, способностите на политическите партии и техните лидери. Въпреки че случващото се в последните години не ни дава особен оптимизъм, мисля, че ще се положат усилия в посока на формиране на някакво мнозинство и правителство заради страха на партиите за оцеляването им. 

Ако погледнем чисто политически, по линията на идеи, програми, посока, не виждам проблем да се състави мнозинство. След като това не може да стане или се случва по половинчат начин, както беше последния път, това означава, че проблемът е другаде. 

Личностна нетърпимост между лидерите е психологическото обяснение, което едва ли е универсално. Има и други обяснения, свързани с корпоративни интереси. 

Изследванията,  които правим на терен, показват съвсем ясно картината, която гражданите конструират в главата си. При положение че политиците искат едно и също в своите програми и концепции, а се карат, значи причина за кавгите не са политики, а нещо друго - най-вероятно  за пари. А това отблъсква избирателите от политиката. 

Участието на гражданите може да влее кръв в политическия процес, но това участие няма да се случи веднага по обективни причини. Дано инстинктът за самосъхранение да принуди партиите да направят кабинет.

Да припомним народната мъдрост "Лозето не иска молитва, а мотика". Политиката е лозе. Не е нужно да стигаме до пълна катастрофа на политическата ни система, за да разберем, че политиците трябва да грабнат мотиките. Промяната няма да стане бързо, но смяната на поколения все повече ще влияе в българската политика. 

 

Страхил Делийски е завършил езикова гимназия в Плевен и политология в Софийския университет. Асистент е в катедра "Политология" на СУ "Св. Климент Охридски". Преподава политически комуникации и политическа антропология. 

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
56 коментара
Изтече новина, която разтресе БСП: Корнелия Нинова и Руди Гела са били

Изтече новина, която разтресе БСП: Корнелия Нинова и Руди Гела са били

31.10.2024 | 10:23

Изтече новина, която разтресе БСП: Корнелия Нинова и Руди Гела са били двойка на изборите Бившият лидер на БСП Корнелия Нинова е работила активно за кампанията на партия МЕЧ и Радостин Василев по време на изборите, коментират пред „Филтър“ източници от различни избирателни райони в страната. Предполага се, че основната цел на доскорошния лидер на социалистите е била да намали изборния резултат на Обединената левица по места, като помага на формацията на Василев, който обиколи няколко партии, сред които ИТН и ПП. Според наблюдателите на процесите в лявото пространство у нас Корнелия Нинова не можела да преглътне обидата на бившите си другари, които я принудиха да подаде оставка и я обвиниха в авторитарно и деструктивно управление на партията през последните години. Соцлидерката е подозирана, че изпълнява плана си да саботира резултата на Обединената левица, за да може след изборите да твърди, че нещата в новото обединение са се влошили след напускането й. Двамата с Руди Гела са много близки още от времето на съвместното им министерстване при Кирил Петков. След вота БСП се оформя като партия, която може да бъде включена в преговорите за съставянето на правителство въпреки разделителните линии най-вече по отношение на Русия, които има с ГЕРБ и ПП. Ситуацията обаче е толкова сложна, че не е изключено подкрепата на левите да бъде решаваща за сформирането на конструкция, която да спаси донякъде напълно сринатия имидж на политическия елит. Демократ

Отговори
0 1
Ахмед Доган обяви, че е измамил всички с парламента: Оттеглям се! АПС

Ахмед Доган обяви, че е измамил всички с парламента: Оттеглям се! АПС

31.10.2024 | 10:21

Ахмед Доган обяви, че е измамил всички с парламента: Оттеглям се! АПС ще подкрепи правителство на ГЕРБ с ПП/ДеБъ Почетният председател на ДПС и водач на две листи на „Алианс за права и свободи – ДПС“ (АПС) Ахмед Доган коментира изхода от предсрочния парламентарен вот ексклузивно за БНТ. Доган заяви, че се оттегля като народен представител в 51-вото Народно събрание. Той посочи, че АПС са единствените, които вече са поставили кордон около Делян Пеевски. Според Ахмед Доган най-логичното управление е тип сглобка между ГЕРБ – СДС и „Продължаваме Промяната“ – „Демократична България“, която АПС може да подкрепят. Той призова лидерите на формациите в парламента да загърбят партийния си егоизъм и да проявят отговорност. Демократ

Отговори
0 1
Киро, Лена, Асен и Денков онемяха какво им отговори Делян Пеевски: Вие

Киро, Лена, Асен и Денков онемяха какво им отговори Делян Пеевски: Вие

31.10.2024 | 10:19

Киро, Лена, Асен и Денков онемяха какво им отговори Делян Пеевски: Вие ли с измамите, арестите, руските пари, убийството и онази с… „Отчаянието и страховете на провалените политически лидери и техните формации изригнаха в опасна за демокрацията и правовия ред в България посока. Изправени пред ограниченото доверие, което получават от избирателите, за пореден път, вместо да се смирят и търсят изход в сформирането на редовен кабинет и стабилност, която хората поискаха настоятелно от политиците си, провалените искат власт, ама по “втория начин”. Това заявява Делян Пеевски в изявление, разпространено чрез пресцентъра му, с което отговаря на искането на ПП-ДБ да бъде сформират парламентарен „санитарен кордон“ в бъдещото Народно събрание около ДПС-Ново начало. „И кои са тези, които са готови на това да жертват държавата, в името на личните си интереси? Тези, за които сполучливо хората казаха : “всички сме виждали по един пудел с пачки, по един клетвопрестъпник, по една фалшификаторка, по един прекупвач на руски газ, по едни, дето говореха за ала-бала на изборите и троянски коне около същите, по една кола на НСО, убила човек…” Това са хората, които властвайки арестуваха незаконно лидер на опозицията, тогава, а техният МВР министър преследваше и тормозеше нашите хора, за да осигурява изборни резултати чрез машинации и сплашване. Всичко това, и много повече е известно на всички“, пише Пеевски и добавя: „Но сега искам да подчертая нещо много важно – като лидер на тези близо 300 000 български граждани, които дадоха своето доверие на ДПС – Ново начало, на всички тези българи, турци и роми, които ни дадоха тази много сериозна отговорност – да пазим и защитаваме тях и техните интереси, аз няма да позволя на никого да ги превръща отново във втора класа хора или да отнеме правото им да живеят в мирна и свободна България. Нито ще допусна някой да ги изолира или сегрегира, или да им отнемат правото на представителство във властта“, казва той. Според него е противоконституционно да се отнема основна свобода – всеки да избира и да бъде избиран. „Никой да не си го помисля! В свободна, демократична и европейска България това няма да се случи! И никой не може да разделя хората по етнически или верски признак“, предупреждава Пеевски и продължава: „Бройте ме, ако искате българин, турчин или ром, аз няма да се откажа, заедно с всички от ДПС -Ново начало да защитим и изпълним ангажиментите си към тези хора – за по-добър живот, за сигурност и справедливост. Аз се гордея с това, че ми дадоха своето доверие и ще отстоя като техен лидер правата им с всички демократични средства. Познавате ме, знаете, че ще го направя!“. Демократ

Отговори
1 0
Тотален ид’иот!Кирил Петков говори като надрусан в ефир: Дори ГЕРБ да

Тотален ид’иот!Кирил Петков говори като надрусан в ефир: Дори ГЕРБ да

31.10.2024 | 10:17

Тотален ид’иот! Кирил Петков говори като надрусан в ефир: Дори ГЕРБ да подпишат декларацията ни, пак няма да направим правителство… Категорично няма да приемем Борисов за премиер, дори и ГЕРБ да подпишат декларацията. Това идиотско изявление направи проваленият съпредседател на ПП Кирил Петков. Припомняме, че вчера неговата банда Шарлатани свика пресконференция, на която обяви, че ще управлява с ГЕРБ, ако подпишат декларация за санитарен кордон срещу Новото време и Пеевски. Днес от объркания български на Петков все пак стана ясно, че те няма да направят никакъв компромис за сближаване с позициите на ГЕРБ с цел съставяне на правителство. Демократ

Отговори
1 0
Ядосаният Денков захапа като молец иконата на ДСБ Радан Кънев: Не се и

Ядосаният Денков захапа като молец иконата на ДСБ Радан Кънев: Не се и

31.10.2024 | 10:15

Ядосаният Денков захапа като молец иконата на ДСБ Радан Кънев: Не се изказвай за нас, като не знаеш защо е така! Разцеплението в загниващата коалиция ПП/ДеБъ явно е тотално и вече не го крият дори емблематични лица на шарлатанията. Днес проваленият премиер Николай Днеков в ефир нападна иконата на ДСБ Радан Кънев. „Радан Кънев е добре, когато се изказва за тези избори, да се обади и да се поинтересува защо са такива резултатите. Когато човек е на терен знае за какво се бори. Хората ни умоляват да не се отказваме, защото виждат надежда в нас“, ядоса се Молеца. Припомняме, че преди дни Кънев посочи, че е имало „нарцистично-егоистичен подход към кампанията“ на ПП-ДБ. Демократ

Отговори
0 1
ГЕРБ: Новото е, че ПП-ДБ нямат равноотдалечен премиер

ГЕРБ: Новото е, че ПП-ДБ нямат равноотдалечен премиер

30.10.2024 | 12:40

ГЕРБ отговориха на искането на ПП-ДБ за "санитарен кордон" около Делян Пеевски с кратък пост във Facebook. Още по темата Делян Пеевски към ПП: Няма да допусна да ме изолират или сегрегират! ПП-ДБ щели да правят "санитарен кордон" около ДПС - Ново начало "Позициите на ГЕРБ бяха заявени още в изборната нощ. Няма нова ситуация, която да коментираме. Единствено ново е признанието на ПП-ДБ, че нямат равноотдалечен премиер. Заблуда, която тиражираха през цялата кампания и вчера признаха!", пишат от партията на Бойко Борисов. Преди минути и Делян Пеевски отговори на искането на ПП-ДБ, като заяви, че няма да допусне да бъде изолиран. Днес

Отговори
2 0
ПР’ОСТОКИРО СУТРИН РАНО В МЕДИТАЦИЯ:„ПЕЕВСКИ – ТУК, ПЕЕВСКИ – ТАМ, ПЕЕ

ПР’ОСТОКИРО СУТРИН РАНО В МЕДИТАЦИЯ:„ПЕЕВСКИ – ТУК, ПЕЕВСКИ – ТАМ, ПЕЕ

30.10.2024 | 11:41

ПР’ОСТОКИРО СУТРИН РАНО В МЕДИТАЦИЯ: „ПЕЕВСКИ – ТУК, ПЕЕВСКИ – ТАМ, ПЕЕВСКИ – ОММММ!“ НАУЧЕТЕ ГО ТУЙ ФИТНЕ, ЧЕ СЛЕД ГЛАГОЛ НЕ СЕ СЛАГА „Е“! Пр’остоКиро сутрин рано. В медитация по Нова телевизия. Първа мантра: „Пеевски – тук, Пеевски – там, Пеевски – ОМММММ…“. Втора мантра: ДПС – Ново начало била „нелегитимно избрана партия“. Доказателства за „нелегитимно избрана партия“ – йок! 280 000 гласа „нелегитимни“ обаче витаят в обърканата глава на това фитне, наложено в българската политика и продуктово позициирано благодарание на Румен Радев. „Наште резултати съвпадат със социологията“ – е железния аргумент на фитнето, че те са „легитимно избрана партия“, а ДПС – Ново начало е „нелегитимно избрана партия“. „Ние се противопоставяме някой да ни вземе демокрацията“, плещи още Пр’остоКиро. „Моят проблем не е с думичката Пеевски, ние не искаме да го направимЕ Пеевски национален герой“, продължава фитнето и не си дава сметка, че точно това прави с фиксацията си в Пеевски. И като сръдливо насрано детенце изцвъква: „Който иска да говори с нас!“. Нъц-нъц. Страшна обида за интелекта на всеки нормален българин е да слуша и гледа този уникум, наречен Кирил Петков. И го научете най-сетне, че след глагол не се слага „е“ – правимЕ, ходимЕ…! Афера

Отговори
2 0
Доц. Борислав Великов намекна за вдигане на изборния праг на 6%

Доц. Борислав Великов намекна за вдигане на изборния праг на 6%

29.10.2024 | 22:27

Това би отсяло по-малките и неориентирани политически сили, които нямат ясен профил Прагът за влизане в парламента може да се увеличи на 6%. Това заяви пред БГНЕС доц. Борислав Великов, председател на 39 Народно събрание. Подобна промяна на изборното законодателство ще има за цел да намали възможността в парламента да попадат малки популистки партии, които не само че мамят българските избиратели с неизпълнимите си обещания, но и създават сериозна пречка за съставяне на стабилно правителство заради нереалистичните си искания и условия, които поставят. „Смятам, че би могло да се обмисли едно увеличаване на бариерата от 6%. Това би отсяло по-малките и неориентирани политически сили, които нямат ясен профил, нямат ясна програма и не знаят с какво смислено да се захванат в НС. Не е ясно дори дали биха подкрепили важните теми за България, каквато например и приемането на еврото“, каза доц. Великов. Според него една такава промяна на изборния праг за влизане в парламента би била полезна и трябва да се обсъди от всички страни, и да се види по какъв начин може да се осъществи. В същото време той смята, че би било добре да се помисли и за промяна в субсидиите, които политическите сили получават за получен глас. Според него тази промяна трябва да бъде в посока да се даде по-големи възможности на малки партии, но които не са популистки и имат смислени предложения. „Би било добре те да получават нормална субсидия от 10 лева, а за по-големите партии тя да бъде намалена пропорционално. Когато получиш над 10% субсидията може да бъде и двойно по-малка, защото твоята електорална тежест и без това е много голяма“, заяви бившият председател на парламента. Факти

Отговори
3 0
Борис Станимиров: Ако има кабинет, ще има парламентарна демокрация

Борис Станимиров: Ако има кабинет, ще има парламентарна демокрация

29.10.2024 | 22:25

ГЕРБ и ППДБ да забравят за "хитрата" игра Бърз, предварителен поглед върху изборните резултати на база сравнение на броя гласове от юни и от вчера: 1. Ръстът в избирателната активност е автентичен. Част от избирателите се връщат към урните. Резултатът е, че основните партии (ГЕРБ, ППДБ, Възраждане и БСП) увеличават броя на получените гласове. Това увеличение е пропорционално на ръста в активността, не може да се каже, че някой дърпа. силно. ГЕРБ качват 107 000 гласа, ППДБ - 38 000, БСП - 32 000, Възраждане - 28 000. При поглед на трите софийски района, картината е същата. Това коментира във "Фейсбук" Борис Станимиров. 2. ППДБ и БСП спират свободното си падане надолу и се стабилизират на нивата си от юни, като увеличената избирателна активност им сипва пропорционално допълнителни гласове. 3. Вотът на ДПС автентично се разцепи на две, на база на дълго градения феодален модел и вътрешна йерархична пирамида в партията. Няма как четвърт милион гласове да са изцяло купени. Изводи: - ГЕРБ си запазва първото място, с много пред останалите, като получава пропорционално от увеличението на избирателната активност. Това самотно лидерство обаче не е достатъчно за еднолично задаване на дневния ред. Трябва им още толкова гласове от съюзници, за да излъчат мнозинство. Трябва да се договарят и да правят компромиси. - ППДБ изгуби през юни онази половина от избирателите си, които по една или друга причина имаха проблем с коалицията и това пораждаше напрежение и достигна нивото на стабилен, твърд електорат, за когото тази коалиция е ОК. Това и отрежда място на устойчив участник в Б-групата (ако приемем, че в момента ГЕРБ са самотни в А-група) на партии с около 15% . Могат да бъдат сериозен до незаобиколим фактор в политиката, но трябва да се примирят, че нямат достатъчно доверие да диктуват дневния ред, а трябва да се договарят за някаква част от приоритетите си и да правят компромиси за останалите неща. - БСП спечели от раздялата с Корнелия Нинова, успя да излъчи ляво обединение и се закрепи във В-групата. Изчезването на левицата се отлага. БСП бележи ръст, включително в трите района на София, където качва по 2000 гласа след юни. - Възраждане са постигнали стъкления таван над себе си, епидемичното им разпространение е спряло и качват гласове пропорционално на общия ръст на активността, както останалите партии. Правителство ще има, ако едновременно се случат следните неща: - ГЕРБ си признаят, че победата им е донесла едва половин мнозинство и трябва да изработят втората половина с преговори и компромиси. Нищо не им се полага свише. Идеята за правителство на малцинството или см’ърт е см’ърт. - ППДБ си признаят, че броят гласове за тях не им дава никакво основание да се имат за морални победители и никакъв ресурс да извиват ръце, да поставят списъци от публични условия през медиите и да изискват безусловна подкрепа или см’ърт, защото ще е см’ърт. - ГЕРБ и ППДБ да си дадат сметка, че преминаха през темата за антикорупционно мнозинство (кабинет Петков), после за геополитическо мнозинство (каб. Денков) и днес, поради продължителната криза и огромна безотговорност и неадекватност тези теми не са на дневен ред. Математически не са, те останаха някъде по-нагоре в спиралата, по която с общи усилия свлякоха България. Днес въпросът и залогът е друг - за формата на държавно управление. Ако има кабинет, ще има парламентарна демокрация. Ако усилията за кабинет се провалят, ще се свлечем още по спиралата надолу и парламентарното управление изобщо ще бъде поставено под въпрос. - ГЕРБ и ППДБ да забравят за "хитрата" игра, в която "прекарват" другия да направи непопулярна коалиция (ГЕРБ с ДПС или ППДБ с БСП) и чакат на пусия вбесения народ да ги оцени в опозиция и да ги издигне на вълната на недоволството си. Следващата протестна вълна няма да ги издигне, а ще ги удави и върху нея ще изплува още безсмислена пяна от странни проекти и смешни партии. Факти

Отговори
3 0
Радомир Чолаков: Заявката за премиер Борисов е провокативна. Всички зн

Радомир Чолаков: Заявката за премиер Борисов е провокативна. Всички зн

29.10.2024 | 22:13

Радомир Чолаков: Заявката за премиер Борисов е провокативна. Всички знаем, че е червена линия ПП-ДБ ще поискат два опасни за страната ни компромиса, за да има редовен кабинет Когато премиерът казва, че има купен вот е добре да вземе мерки, за да установи кой купува. Това заяви бившият депутат Радомир Чолаков в предаването "Тази сутрин" по бТВ. "За мен изборите са честни, не мисля, че е хубаво да говорим, че са били опорочени. Виждаме, че избирателната активност се вдигна. Това помогна на малки партии да влязат в парламента", каза още той. Относно появилите се кадри с надписване на бюлетини, Чолаков коментира: "Има компетентни органи, които трябва да започнат да действат. Последните три години и половина тази държава е в състояние на свободно падане". Той коментира и изборните резултати. "При този резултат трябва да се стъпи на учебника по демокрация - първата политическа сила излъчва председател на парламента и започва преговори за правителство. В България се обърна цялата парадигма и се реши, че трябва да бъде изнудвана първата политическа сила и тя да прави компромиси", посочи Чолаков. По думите му промяната на Конституцията беше опасна за страната ни грешка. "Това беше много опасен компромис. Такива компромиси с държавата не бива да се правят повече", категоричен бе той. Сега като компромис ще бъде поискан равноотдалечният премиер. Единственото, което може да свърши този равноотдалечен премиер е личен ПР за политическа сила, която трябва да дойде, заяви Радомир Чолаков. "Друг опасен компромис е органите да бъдат избирани, не от НС, а да бъдат пресявани и филтрирани през номинационни комисии. Тоест външни хора да казват на НС за кого да гласуват", каза още Чолаков. Според него това предложение ще подмени парламентаризма. Слабият резултат на ПП-ДБ се дължи на това, че не признаха своите грешки, смята бившият депутат Кремена Кунева. "Те са втора политическа сила, трябва да сложат на масата предложение, да запознаят обществеността с него и да видим дали е добро или не. ПП-ДБ загубиха цели градове, заради слагане на неподходящи кандидати, смята тя. Заявката за премиер Борисов е провокативна. Всички знаем, че е червена линия. От друга страна не мога да си представя какво е равноотдалечен премиер. Как ще мерим тази отдалеченост. Не знам защо се коментира тази тема по време на избори, добави още Кунева. Факти

Отговори
3 0

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?