Проф. Благовест Белев: Докато Путин е на власт, Русия винаги ще воюва
- 07:50, 16.08.2023
- 09:47, 16.08.2023
- 3678
- 17
- Как виждате развоя на войната в Украйна, където в последните месеци като че ли има застой?
- Конфликтът ще е тлеещ още дълго време, никой няма да отстъпи. Чета една книга на Катрин Белтън - „Хората на Путин“. Там добре е обяснен генезисът на конфликта. Докато е Путин на власт, ще има война или някакви тлеещи сражения, партизански действия. Светът няма да е спокоен и ще се търсят нови пътища, нови източници на суровини.
........
- Русия тества реакцията на международната общност, обстрелвайки търговския кораб в Черно море
- Круизният бизнес в Черно море приключи с анексирането на Крим за още дълги години
- Аз лично съветвам близките си да не ядат морска риба, особено миди
.......
- Г-н Белев, как ще коментирате инцидента с кораба в Черно море под флага на Палау, по който руснаците стреляха предупредително. Той е всъщност турски, а се говори, че инцидентът е бил близо до нашия бряг.
- При излизането на тази новина при мен се появиха някои съмнения и се заех да проверя. Прерових сайтове, които следят движенията на корабите. Те получават данни от системите за автоматично идентифициране, които работят на УКВ. Корабите са задължени да ги държат винаги включени. В 18,55 предния ден - 12 август, корабът е бил на котвена стоянка „Картал“. Намира се югозападно от входа на Босфора към Мраморно море. Обичайно там се чака за преминаване. Самото то може да трае 3 или 4 часа в зависимост от опашката
Този кораб е много стар, в открито море развива скорост от около 10 възела, или 20 км в час, нещо подобно.
И на мен ми се стори странно как в 6,30 сутринта може да е бил проверяван до българските брегове.
По сайтовете вечерта на 13 август вече се намира югоизточно от нос Калиакра, може би около 20 мили от нашия бряг, извън български териториални води. Първо не си обясних на теория как е проверяван, а е стигнал до тази точка за толкова кратко време. Съобщението на руското министерство на отбраната нямаше второ потвърждение. Което ме накара да мисля, че е фалшива информация, за да се тества евентуална реакция.
- И какво ви промени мнението?
- На 14 август ми попаднаха клипове, за които се твърдеше, че са от палубата на кораба. Виждаше се как екипажът е строен. Някакви хора проверяват нещо си. Сравних снимките с актуалните снимки на кораба и определено имаше сходство. Това беше първи сигнал, че може би е истина. Спомням си, че преди години
наши кораби съвместно със съветските другари патрулираха на около 16 мили северно от Босфора
в Черно море. Допускам, че руският военен кораб е направил проверката точно в тази зона, защото тя им е отлично позната. Може би са решили да установят там някакво господство в международни води. И да си правят проверки. Но такива са нерегламентирани, освен ако не е обявена някаква специална зона. Тук такава липсва, корабът преминава през международни води. Руснаците обявиха райони на учения, но те нямат право да са в близост до важните артерии. Този случай е изцяло индикация, че това е тест за реакцията на международната общност.
- Тоест проверката не е близо до България, а по-скоро до турския бряг. Това не притеснява ли комшиите, които не реагираха?
- Умело е подбран корабът, защото е с турски екипаж и собственик, но плава под чужд флаг. Турската държава може да се намеси, ако е заплашен кораб под турски флаг или евентуално животът и здравето на турски екипаж. Но данни за подобно нещо липсват. Затова си мисля, че и няма да има официална реакция.
- Собственикът на кораба каза, че е звънял до турските военни.
- Нормално, той е притеснен и търси обяснение. Формално обаче няма нарушение на турските интереси.
- Ваш колега предположи, че руснаците ще се позоват на правило, че имат право на проверка, когато се чувстват застрашени.
- На търговски кораб! Абсурд! Могат да я направят проверката в райони под руска юрисдикция. Но в международни води, където няма забрана за плаване, някой да прави проверки - това е нарушение на всякакви закони. ООН го таксува като пиратско нападение.
- А и малко е съмнително, ако се изнася оръжие за Украйна, да го правят през Черно море, което е под руски контрол?
- Разбира се, най-малкото украинските пристанища са лесна мишена за руснаците. Има си вече достатъчно утвърдени други канали. Няма логика да се кара оръжие в Черно море.
- Доколко е реална опасността от мини, онзи ден избухна в румънски курорт на 20 километра над Дуранкулак?
- Доколкото теченията в Черно море са от север на юг, има някаква вероятност да бъде довлечена мина, откъсната от котвата, но е минимална. Течението преминава доста далеч от нашия бряг, докато румънският бряг е открит. Източен, североизточен вятър може да обърне течението.
Но все пак конкретно за нашия бряг е малко вероятно
Основното течение на Черно море в посока юг е далеч от България, после има допълнително разклонение, което се завърта край Босфора и се връща покрай нас в посока север-североизток. Но то е поне на 20-30 мили от брега ни, като следва неговите очертания.
- Четох, че този инцидент може би ще промени търговията, като най-малко застрахователите ще вдигнат цените.
- „Военен риск“ е застраховка, въведена отдавна за Черно море. Може би този инцидент просто ще затвърди мнението на компаниите.
- Мините не застрашават ли тези търговски кораби?
- Разбира се, че застрашават.
- Аз не знам дали има още круизи до България, но доколко те са застрашени?
- Круизният бизнес в Черно море е приключил за дълги години. Чел съм материали, това не стартира с войната, а с анексирането на Крим от страна на Русия. Круизните компании го смятат за рисково и непривлекателно от онзи момент.
- Дано поне туризмът ни не пострада, вие като варненец имате по-добър поглед.
- Аз лично не съм стъпвал на морето тази година и съветвам същото близките си. Нито да ядат риба от него, а мидите направо да ги изключват. Имам си неофициални източници, водата не е чиста не само заради изхвърляните от Днепър боклуци, но и не е ясно какво е ставало с военните действия в северната част. Колкото и да обясняват, че река Дунав отбивала теченията не знам накъде, за мен това не е вярно.
- А каква е вашата прогноза за бъдещето на Русия след войната?
- Както в България продължава да съществува ДС чрез своите наследници, така е и с КГБ в Русия. КГБ няма да предаде икономическата си сила чрез окопалите се около Путин хора, които използват всичките тези ресурси. Разбира се, включително и самият Путин влиза в това число. Тези хора няма да придобият изведнъж човешко лице и да започнат да разсъждават по друг начин. Това е Русия. Държава, която винаги може да запали конфликт, с огромни имперски претенции. Обикновеният руснак друго и не знае! Там конфликтите се решават с оръжие - някой трябва да умре.
- Щастлив ли сте извън родната политика?
- По-спокоен. Прочетеното в тази книга за Путин много ми прилича на случилото си тук. Открадната беше цялата държава. Аз не съм и оптимист, че нещо може да се промени и България да стане истинска демокрация. Трябва да се почне с децата и образованието. Не съм оптимист, че родителите и училищата ни могат да го направят. Има една Янка Такева, важното е да бъде достатъчно креслива за заплати. Накрая нашите ученици са с 42 процента успеваемост на НВО.
- Напуснахте ПП, но бихте ли се включили в нов проект за промяна, какъвто например обяви Иван Христанов?
- Лични напъни нямам, а и вече имам опит, трудно ще се излъжа. Но ако каузата съвпадне с моите ценности, защо да не се включа.
ВИЗИТКА
Проф. Благовест Белев е преподавател във Висшето военноморско училище-Варна, бивш депутат от „Продължаваме промяната“ и заместник-председател на Комисията по отбрана в предишното Народно събрание. Роден е през 1963 година в Пловдив. Завършва ВВМУ „Никола Вапцаров“ със специалност „Корабоводене“. През 2006 година придобива специалност „Капитан далечно плаване“. От 1991 година е преподавател във ВВМУ.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни













