Проф. Андрей Пантев: Демокрацията е в криза, излизат некадърни водачи

 В света няма ярки политици, само Путин е последователен.  Много е лесно да си патриот на митинги, където тълпата реве “България над всичко”.

Българският политик имитира това, което правят другите по света. В България освен киселото мляко и богомилството нищо не се е пръкнало оригинално и единствено.


Всичките пороци, които имаме сега, до голяма степен са внесени и умножени по квадрат.


- Проф. Пантев, бяхте три последователни  мандата депутат. Как ви изглежда сега 42-рото  Народно събрание? Какви хора коват законите?


- Аз не следвам принцип, че лош е онзи  парламент, в който не сме. Виждам, че  парламентът при всичките си ниски рейтингови  състояния си върши работата. Не е образец на  словесна изящност или мъдрост. Но така или  иначе за мен парламентът работи и аз не искам да възпроизвеждам баснята на Ламартин за лисицата и киселото грозде. Не виждам нищо, което да ми даде повод да се упражнявам в сарказъм.


- Особено в последния месец скандалите  преобладават. Това театър за българския  избирател ли е?


- Не виждам в самите скандали нещо  нецивилизовано. Не казвам, че трябва да се  бият с бастуни, както едно време е било в  българския парламент, но понякога един  скандал може да има отрезвително  въздействие. Защото критиката не е псувня. Не всяка остра реплика и не всяко остро възражение, та макар и направено с жестикулации и нецензурни думи, означава, че парламентът е варварски и нецивилизован.


- В скандалите с ЦИК и агитацията на  майчиния език не прекалиха ли депутатите?


- Прекаляването не означава нещо  невъзможно. Бенджамин Дизраели е наричал  Уилям Гладстон конска глава, проядена от  мухи. Когато всеки казва “уважаеми”  протоколно, нима има уважение между  депутатите? Това е форма на полемика, която често пъти е малко по-насолена с подправки, но не означава, че тези хора не са си на мястото.


- На среща със студенти в Пловдивския  университет споменахте, че един политик  трябва да мисли за 20 години напред.  Имаме ли такива политици в момента?


- Такива политици няма никъде по света.  Единственият политически деец в момента за  мен е Путин. Той изтърпя унижения,  подигравки, шегички. Западът обича Русия на  Елцин, а не на Путин. Независимо дали е  рицар, или злодей, но той има една последователна линия на поведение - изчаква, изчаква и накрая казва: “Достатъчно”. Всички други са като две капки вода. Сегашният президент на Франция прилича ли на Ширак или Митеран, а камо ли на Шарл дьо Гол? Не. Сегашните английски политици напомнят ли с нещо Уинстън Чърчил? Ами италианските? Има една всеобща девалвация по простата причина, че светът толкова е полиран като еднаквост, че няма политика. Най-смешното е, че националистическите партии имат политика и казват: “Не искаме турците в Германия, не искаме циганите във Франция”. Друга съществена разлика виждате ли? Всички признават частна собственост, пазарна икономика, ЕС, демокрация. А фактически най- голямата драма на съвременния свят е, че  има криза. Не финансова, не териториална, а има криза на демокрацията. Оказва се, че при формалното спазване на всички правила и процедури - гласуване, агитация, избори - излизат некадърни водачи. Това е навсякъде - в Италия и във Франция, и в Англия.


Българският политик имитира това, което правят другите по света. В България освен киселото мляко и богомилството нищо не се е пръкнало оригинално и единствено.
Всичките пороци, които имаме сега, до голяма степен са внесени и умножени по квадрат. Дори и злодеи нямаме интересни. В момента има една идейна пустош, която един прекрасен ден ще бъде преодоляна. Никъде няма магнетичен, обичан вожд политически в момента. Да не би американските президенти да са обичани? Но това е верижна реакция.


- Защо ние, българите, продължаваме да се  възхищаваме на националните си герои и в  същото време да хулим днешните си политици?


- Национални герои стават онези, които са  загинали. Ако Ботев беше министър-председател, което не мога да си го представя, той не можеше да е национален герой. Стамболов е знаменит български политически деец, но не бих го нарекъл национален герой. Ореолът около националните герои винаги е свързан със саможертва, с отрицание, с идеята и горчивината, че той отива на заколение за един по-добър свят на другите, а не собствения. Патриотизмът не е свързан с партийна субсидия, нито с хонорарна каса, нито с политическа дейност от типа на лидерство. Има един герой в романа на Тургенев, “В навечерието”, който е единственият българин, главен герой в чуждата литература - Инсаров, който казва: Патриот е само този, който е загинал за отечеството. Не може да си патриот на митинги, където тълпата реве: “България над всичко”. Много е лесно да бъдеш патриот при тези обстоятелства.


- Ще издържи ли правителството и след  евроизборите?


- Критичният период мина, все повече виждаме  позитиви, които не сме срещали в предишните  правителства. Има един израз на Чърчил: “Две седмици са дълъг период в политиката”. Всичко ще зависи от това как ще се представи БСП на евроизборите. Електоратът на БСП в по-голямата си част е русофилски и до голяма степен това може да се отрази, като онази реплика на Доган за порциите във властта през 2009 година.


- Каква трябваше да е българската позиция  за Украйна?


- Ние сме сковани във веригата на  коалиционни и съюзнически задължения.  Интересно ми е, като казват: българските  национални интереси в ЕС. Ама тези интереси напада ли ги някой? Това е драмата на външната политика, не само на България, разбира се. От една страна, сме гледани като проводници на руското влияние - културно, историческо, езиково, манталитетно, от друга страна, членуваме в един съюз, който Русия смята за не съвсем приятелски. Това ни дава малко поле за евентуални солови изпълнения. Но нека да напомня, че все пак и при съюзнически задължения нашият цар не прати войски на Източния фронт, въпреки че бяхме съюзници на Тристранния пакт. Ако приемем, че трябва да правим това, което правят всички в ЕС, тогава за какво ни е външно министерство и посланици? Смятам, че този ужасяващ комплекс, че сме троянският кон и че всеки момент руската армия ще марширува по “Цар Освободител”, до голяма степен парализира нашата воля за облик.


- Когато политиците изготвят национални  позиции по международни въпроси, трябва  ли да се допитват до историците?


- Могат да се допитват, но не непременно да ги слушат. Историята може да бъде и лоша учителка, тя може да ни поведе по затворени пътища. Нашата политика към Македония е банално повторение на една провалила се от миналото политика. Така че ако слушаш историка, той може да каже, че трябва да бомбардираме Истанбул, Белград, Букурещ, защото са ни взели земите. Историкът казва какво не трябва да се прави. Примерно Македония не трябваше да бъде признавана, защото така признаваш език. На Балканите държава без знаци и език няма, затова има черногорски, бошняшки. Три грама можеше да имат тези хора, които трябваше да попитат някой, ама не докарвач, който да вика “Ке си я вземем Македония отново”. Ето сега, виждате, че ние сме най-необичаният балкански съсед  на една държава, населена от наши братя. От една страна, те са братя, от друга страна, им се присмиваме на мегаломанията и сърбоманията. На кого се смеем? На някогашните си чичовци, които са останали там и са родили такива синове.


- Последните години от управлението на България как биха се вписали в историята ни след време?


- Като историческа хроника има събития -  влизане в НАТО, в ЕС. Но като яркост - никаква. Имали сме такива периоди в своята  история. Но сивотата на съвременния политически свят не се изчерпва само с българската част. Навсякъде е така. Затова има едно безразличие, отегчение от политиката. Да не би французите да обичат Сарко. Това е състояние, което аз не мога да анализирам. Това не е носталгия, просто няма такава силна фигура, макар и да е злодей.


- А за Борисов сгрешихме ли?


- Ами това е поредното лудване. Увлякохме се  по царя, по Волен, по Бойко. Преди една  година Борисов беше суперменът на българския  свят. Сега за всичко той е виновен. Това свидетелства за българския манталитет. Не можеш да го хвърляш на огъня като извинителна салфетка за това, че ти не си могъл да направиш нещо. Ние се самоунижаваме по този начин, като хвърляме вина на един деец, от монарх до премиер или президент. Тези хора не идват от планетата Сатурн, а са избрани често пъти с въодушевление от нас.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
8 коментара
d-r

d-r

10.04.2014 | 09:19

Проф.Пантев е сред най-уважаваните историци и е доказал с многобройни свои изследвания своята ерудираност.Напълно споделям това,което е казал в тази статия.

Отговори
0 0
Г.Петров

Г.Петров

10.04.2014 | 06:42

Пантев е ерудиран, няма съмнение.Съжденията му са съвсем вярни. Баснята обаче е на Лафонтен, а не на Ламартин(къщата в Стария Пловдив).

Отговори
0 0
D-r  MENGEME

D-r MENGEME

09.04.2014 | 19:43

TAPAN4EV , TAPAN4EV GNIDO KOMUNISTI4ESKA , EDIN VELIK EVREIN PROGLEDNAL I RAZBRAL OT KAKAV LO6 4OVE6KI MATERIAL SE E PRAKNAL E STIGNAL DO ZAKLU4ENIETO 4E KOMUNIZMA KATO BOLESTNO SASTOQNIE NE UDRQ KRAKATA , A GLAVATA E DAL I RECEPTATA ZA LEKUVANE . A TQ E REZANE NA GLAVATA . TOVA E EVREINA 4I4O HITLER KOITO ZA DOBRO ILI ZA LO6O V MLADITE SI GODINI E BIL I TAP KOMUNIST KATO TVOQ MILOST . PRI NEGO NA PO KASEN ETAP SE NABLUDAVA PODOBRENIE I E BIL IZLEKUVAN OT VRODENATA NU PO MAI4INA LINIA BOLEST KAKTO I OT PRIDOBITATA OT KOMUNISTI4ESKIA BACIL . ZA TEB I ZA PROFESORA ALKOHOLIK KOMUNIST ISTORIK IZGLEDITE ZA IZLEKUVANE SA NI6TOJNI . NALAGA SE OPERACIA . REZANE NA TIKVA ZA DA NE RAZNASQTE ZARAZATA KOMUNISTI4ESKA . ANADAMU SEKI

Отговори
0 0
доволен

доволен

09.04.2014 | 19:18

Когато лепиш етикет \"пиянде\" на един уважаван и ерудиран професор,това какво говори за твоето мозъчно съдържание?Аз,без да съм руски шпионин,също смятам,че в момента Путин е най-добрия политик.Имам и аргументи,но тук няма място да ги изредя.Приеми го за обективна истина и се избави от комплексарската си омраза-тя ти пречи да анализираш фактите вярно.Ако имах възможност,бих запитал професора защо след като всички наши политици неотклонно следват инструкциите на Брюксел,ние все пак не се чувстваме по-добре,а по-зле?Логично е да се мисли,че Брюксел се грижи за нас,но по резултатите май излиза обратното.Каква е тая работа?

Отговори
0 0
KAPACITET  KOMUNISTI4ESKII  S KAPACI

KAPACITET KOMUNISTI4ESKII S KAPACI

09.04.2014 | 18:30

O6TE EDNO KOMUNISTI4ESKO PIQNDE NA TRI VODKI BEZ TARATOR 6TE NI U4I NA ISTORIA . AIDE PIANDE KOMUNISTI4ESKO MINI PARVOM PREZ POSRANO 20 VZEMI SI SREBARNICITE I ODI DA PRASNE6 O6TE TRI VODKI AMA S TARATOR I TOGAVA MOJE I DA BADE6 ADEKVATEN PONE DA SE PARKIRA6 NA NEKOI STOL . TO ZA DRUGO E VIDNO 4E NE STAVA6 . I PO LEKO S TARATORA , OT TAM S PROFESORA DRAGANOVA VI IDVA PROBLEMA I OT KRASTAVICATA V NEGO . ONAZI DALGA KOMUNISTI4ESKA KRASTAVICA .

Отговори
0 0
Ива Тонева

Ива Тонева

09.04.2014 | 14:59

Благодаря Ви професоре за обективните отговори по вълнуващите ни теми от съвременната политика.Знанието е сила, а вие сте олицетворение на знанието и мъдростта.Всичко най-добро Ви желая.

Отговори
0 0
Анонимен читател

Анонимен читател

09.04.2014 | 12:29

Уважаеми професор Пантев,аз не вярвам в демокрацията,че тя съществува и,че България ще създаде големи политици.Пример през 1817г.КараГеорги Петрович сее върнал тайно в Сърбия да вдигне успешно въстание срещу турците,но австрийското и английското разузнавания са знаели,че княз Черният Георги ще загине.Милош Обренович е бил само един изпълнител,който купил убиеца да посече КараГеорги.В угода на Англия и Австрия лие бил убит именитият сръбски владетел...За това говореше по сръбск.тв.Милорад Екмечич-сензация...1895г.вероятно платени от руски управници наемници съсякли бившия бълг.премиер С.Стамболов.По виждане на проф.Пламен Павлов...Мисля,че в Сърбия и България малки държави по исторически обстоятелства не са в истинските си граници.Зап.Европа,а и Русия ще управляват тяхната политика...

Отговори
0 0
GrandFunk

GrandFunk

09.04.2014 | 12:00

Пантев,трябва да се много прост,за да определиш Путин като най-добрия политик.Поредното доказателство ,че в България има руски шпиони.Архаичен русофил!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?