Пловдивчанка създаде дигитален приют за бездомни животни
50 приюта и организации вече се присъединиха към Furever, казва Елеонора Кабакчиева
- 13:40, 04.08.2024
- 10:01, 06.08.2024
- 4221
- 3
Елеонора Кабакчиева е главен счетоводител по професия, но по призвание е спасител на животни. Тя се занимава с това вече 15 години. Започва като доброволец в общинския приют в родния си Пловдив. Първо организира групови разходки, а след това изследвания, лечения на кучетата и намирането на осиновители. Днес тя има свои частни приюти - в Пловдив и във Велинград. Тази година успява да осъществи своята мечта и създава приложението Furever.
То е първото приложение в България, което прави пряка връзка между потенциални осиновители и организации, спасяващи животни. Новият „дигитален приют“ улеснява достъпа на хора до приюти и им дава повече възможности - филтри и чатове, за да открият своя „косматко“. Освен на осиновител, човек може да си направи профил и на спасител, като качи снимка на животното, за което се е погрижил. Приложението е достъпно, разнообразно и първото по вида си в страната. То е стъпка напред към решаването на проблема с бездомните и малтретирани животни.
Пред „Марица“ Елеонора разкри подробности за приложението, което спасява животи и осмисля дейността на защитниците на животни.
- Как ви осени идеята за създаване на приложението?
- В процеса на работа винаги съм имала затруднения с осиновяването на животни в България. Забелязах, че хората не искат да идват в приютите и трудно понасят гледките там, затова ми хрумна идеята за приложението. Вече живеем в дигитален свят и с един „click” всичко става толкова по-лесно. Така се роди идеята за Furever. Той улеснява достъпа на бъдещите осиновители с организации, приюти и спасители.
Идеята за него беше изцяло моя и започнах сама. Впоследствие се допитах до приятели програмисти, които да помогнат с техничната част. На тях идеята много им хареса и се превърнаха в мои партньори. Те направиха целия дизайн, по мои изисквания, разбира се, и са главните виновници приложението да е налично в Google Play и Apple Store.
- Как се финансира Furever?
- Финансирането го поемаме изцяло аз и моя приятелка. Тя ми помогна с част от сумата, която не беше никак малка. Спестявала съм доста време, за да се осъществи тази моя идея. Бъдещият план за финансиране е свързан с реклама на зоомагазини и ветеринарни клиники. Засега обаче Furever е достъпен за всеки, напълно безплатен е и съм включила в тази „реклама“ само мои приятели.
- Българите склонни ли са да осиновяват бездомни животни?
- В България това е много трудно и сложно. Едни от причините със сигурност са неприятните гледките и обстановката в приютите. В чужбина хората осиновяват много повече, това е истината! Дори много украинци сега работят в нашите приюти, докато самите българи не желаят.
- Вече цели 50 приюта и организации са се присъединили към Вашето приложение. Кои животни са най-желани за осиновяване? И колко осиновени има досега?
- До момента имаме общо 15 финализирани осиновявания. Вече има много качени снимки на животни в приложението, може би над 500. Надявам се хората да използват филтрите - цвят, порода, възраст, енергичност, за да намерят по-лесно своя „косматко“. А най-желани със сигурност са породистите кучета, независимо дали са в социални мрежи, приюти или Furever. За тях огромно влияние има „модата на породите“. Преди бяха на мода френските и английските булдози, а след тях йоркитата. Сега приютите са пълни с тях. След 2-3 години очаквам да започнат да се пълнят и с пудели, тъй като виждам, че сега те са "на мода".
- Проучвате ли осиновителите?
- Да, разбира се. Като за начало трябва всеки бъдещ осиновител да попълни задължително въпросник с 15 точки, отнасящи се за самия човек и средата, в която ще отглежда кучето или котето. По този начин организаторите и спасителя получават информация дали е подходящ. Впоследствие влизат в директен чат осиновител-спасител и се разбират за предаването на животното. Аз препоръчвам винаги преди осиновяването да има предварителна среща.
Има опция, която е като социална мрежа и запазва всички осиновители в приложението, след като осиновят. Визитката на самото куче се прехвърля от профила на организацията към този на осиновителя. Така той може да качва негови снимки и информация по всяко време за кучето или котето. Има напомняне за ваксини и всякакви манипулации, свързани с ветеринар и прегледи. Това е в помощ на хората, които се грижат за животно за пръв път.
- Има ли случаи, когато някой осиновява животно и след време го връща?
- За съжаление, да. Доста често се случва това в България. Чувала съм за много спасители, които дават животно за осиновяване, а после го намират на улицата. А другото, което и на мен самата ми се е случвало, е да ми се обадят по телефона и да ми кажат: „Елате да си вземете кучето!“. Те са го осиновили преди години, а кучето си било мое и трябвало аз да си го прибирам... Просто в България не сме достигнали това ниво все още.
- За какво бихте призовали?
- Осиновявайте! Вече е много по-лесно и достъпно. Нека хората да проверяват първо във Furever дали не е там техният „косматко“.
Тихомира и Румба се откриха във Furever
Тихомира и кученцето Румба се запознават дигитално именно във Furever. За осиновяването Тихомира сподели:
„Щастието след осиновяване на бездомно животно започва с благодарността в очите, които те гледат с безусловна любов, и завършва с мокрото носле вечер преди лягане. Сигурна съм, че всеки би познал своя приятел, ако отвори сърцето си за едно такова приключение. Осиновяването на Румба е едно от най-смислените неща, които сме правили с идеята, че променяме нечий живот завинаги. Ние нейния, тя нашия".
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.