Пианистът Евгени Генчев: Завръщам се у дома за епично шоу

Всяка бивша приятелка е ревнувала от пианото, то е първата ми любов, казва Генчев

Евгени Генчев e млад български пианист, но вече разпознаваем на световната сцена и силно аплодиран от критиката. Роден е в Пловдив и започва образованието си в пловдивското музикално училище „Добрин Петков”. Учи в Кралската музикална академия в Лондон и в Международната пиано академия „Incontri col Maestro” Имола, Италия, дипломиран и в Guildhall School of Music & Drama в Лондон.

Концертирал из цяла Европа, Северна Америка, Китай и Австралия. Носител е на повече от 15 национални и международни награди за пиано като Голямата награда от Peter de Grote Festival в Гронинген, Valery Gavrilin International Youth Competition в Русия и от Международния фестивал LISMA в Ню Йорк. Участвал е в много ТВ програми на RTL, ARD, Deutsche Wellе. Свирил е на Willkommen 2017 при Бранденбургската врата пред повече от 800 хилядна публика, в Дубай заедно с Лука Шулич и Филип Киркоров и др.

През този сезон Генчев свири с Orquesta Filarmónica de la UNAM (OFUNAM) в Мексико Сити, Полската балтийска филхармония Ф. Шопен в Гданск, Фестивалния оркестър на LISMA в Ню Йорк и с Пловдивската филхармония.


Преди съвместния му концерт на 7 септември на Античния театър със суперзвездата Лука Шулич, съосновател и член на прочутото 2CELLOS, Евгени Генчев даде ексклузивно интервю за "Марица". 



- Предстои ви шоу на Античния театър в Пловдив. Какво може да очаква пловдивската публика?

 - Може да очакват музикална програма с красиви и популярни мелодии, изпълнени с динамизъм и емоция. Ще е вълнуващо преживяване.

 - Защо точно Античния театър?
 - Това е паметник на културата и символ на Пловдив. От дете, Античният театър за мен е бил свързан със специални моменти, било то непринудена разходка през лятна вечер или завладяващо изпълнение по време на концерт.

 - Как стана така, че делите една сцена с Лука от 2 cellos?
 - С Лука се запознахме като студенти в Кралската Музикална Академия в Лондон. Аз бях бакалавър докато той беше дошъл за магистратура. Допаднахме си много като характер и музикални стилове и сформирахме дует, с който имахме няколко концерта в Лондон, включително този за Фестивала за музиката на Йоханес Брамс. Няколко дена преди фестивала той беше публикувал Smooth Criminal с Хаузер. Докато репетирахме преди този концерт телефонър му звънна - беше Елтън Джон. Всички знаем историята на 2Cellos и какво последва след това. Всеки тръгна по неговия път и 10 години по-късно всички планове трябваше да забият рязка спирачка - COVID-19 се случи. От изолацията се породи идеята да се съберем и отново да обединим сили на музикалната сцена. Звучи почти поетично! Така миналата година ние започнахме да записваме видеа заедно и изнесохме няколко концерта - включително този за “No Borders” Music Festival в Италия, който беше излъчен по БНТ преди няколко дена.

 - Освен концертите сега, имате ли бъдещи творчески планове с него?
 - След всички тези вълни и трагедии зачестявайки все повече и повече по целия свят, човек е трудно да сподели с увереност каквито и да е планове. Има планувани доста концерти - стига обстоятелствата да позволят те да се осъществят. Може дори да влезем и в студиото. Стига да има желание от публиката, начин ще се намери. 





 - Успехите ви са ви отвели далеч от Пловдив. Връщате ли се често тук, мислите ли за Пловдив?
 - Графика не позволява да се връщам толкова често, колкото би ми се искало. Тук е семейството ми, както и много скъпи приятели от детството, така че когато се отвори възможност гледам да се възползвам от нея. Когато ми стане мъчно от време на време си тананикам “Облаче ле бяло” и “Балада за Пловдив”. Не помага много, но…

 - Разкажете история, свързана с най-запомнящ се ваш концерт.
 - Може би един от най-запомнящите се концерти беше когато свирих за новогодишния концерт в Берлин пред Бранденбургската врата пред почти милионна публика пред мен. Концерта се излъчваше наживо навсякъде. Беше доста уникално преживяване. От деня преди това бях кацнал в Берлин с температура наближаваща 40 градуса, която не спадна до малко преди да изляза на сцената. На сцената беше толкова студено, че пръстите ми лепнеха по клавиатурата на рояла. Отне ми ден-два да се приземя на земята след този концерт. Доста сюрреалистично.

 - Какво ви свърза с пианото?
 - Хаха всяка бивша приятелка е ревнувала от него. Това е първата ми любов. Това е котвата, която ме държи в баланс. Това е живота ми. Пианото е мултиизмерен инструмент, който ти дава безгранични възможности за изразяване. То е удължение на моите мисли и чувства.



 - Лесно ли се правят поп и рок хитове и филмова музика? Как реагира публиката?
 - Нищо, което е на такова ниво не идва лесно. Преди да се стигне до лекотата в каквото и да е трябва да се мине през дълъг период на трудност. Публиката, съзнателно и несъзнателно усеща и разпознава това и превръща искрата която ние предаваме в бушуващ огън. Атмосферата е страхотна.

 - Колко специален ще бъде концертът в родния ви град Пловдив?
 - Не съм свирил публично в Пловдив от близо 10 години. Винаги съм бил по турнета в чужбина. Свирейки в Античния театър пред родната публика ще е епично.

 - Да поканим почитателите - жители и гости на Пловдив, на концерта.  - През изминалата година и половина сме преживели доста и сме минали през многобройни трудности. Кой знае още какво предстои и колко дълго биха били тествани нашият дух и издръжливост. Нека този концерт бъде пристан на надеждата. Нека на това емблематично място да създадем едни прекрасни моменти заедно.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?