ООН ни предупреди: Червен код за климата на планетата, време е за нов начин на живот

"Пасивната къща" е един от начините всеки от нас да даде своя принос за опазването на Земята, заявява инж. Николай Ставрев

Някои ефекти от изменението на климата, като топене на ледените шапки и повишаване на морското равнище, могат да бъдат необратими. Това се посочва в последния доклад на IPCC, спонсориран от ООН.

„Планетата Земя се е затоплила с 1,1 градуса по Целзий в сравнение със средното ниво за периода от 1850 до 1900 г., като се прогнозира, че светът ще надхвърли горепосочената си цел (за затопляне с 1,5-2,0°C) някъде между 2030 и 2035 година” се посочва в доклада. Ето как проучването показва недвусмислено, че глобалното затопляне се развива по-бързо, отколкото бяха досегашните опасенията, и че човечеството е почти изцяло виновно за това.

Строителството също има сериозен дял в световната криза. Къде са резервите на сектора в опитите на човечеството да съкрати емисиите на парникови газове? По темата разговаряме с инж. Николай Ставрев, който построи първите сертифицирани "пасивни къщи" по нашите ширини.

 

- Инж. Ставрев, повдигате темата за пасивното строителство след последния доклад на ООН за измененията в климата. Какво ви разтревожи?

- Фактите около изменението на климата са тревожни - температурата на планетата може да се повиши с 1,5 градуса още през 2030 година. Факт са и други тревожни явления, като покачването на морското равнище, топенето на ледовете, екстремните горещини, засушаванията и пороите. Затова си мисля, че е време и ние, българите, да се замислим за всичко това! Експертите от ООН са категорични, че много от измененията в климата произтичат пряко от човешкото влияние. Аз бих добавил, че ние сме отговорни за вредните ефекти от новото строителство, за старите автомобили, които караме, и за лошата инфраструктура в градовете ни.

Затова призовавам да се замислим и да се концентираме върху енергийно ефективното строителство, за да помогнем да се предотврати това, което се случва по света. Наводненията и пожарите в съседните ни Турция и Гърция само потвърждават глобалния проблем на планетата.

- Българинът обаче като че ли е резервиран към възможността да сертифицира къщата си с утвърдени в Европа стандарти. Защо е така?

- Действително къщата в Марково е първата сграда със сертификат Passive House Plus на Балканския полуостров. Наблизо до нас, само че в Румъния, също има маркер за пасивна сграда и това е демонстративната къща на архитектурния факултет в Букурещ.

Само че е добре да се знае, че дори дървената къща може да бъде напасната към стандарта и да стане пасивна. Този стандарт е постижим и при многофамилните сгради - подобна, с близо 300 апартамента, вече е завършена в Германия. На същия принцип е изграден и басейн, а така проблемите с изпаренията и конденза в него са сведени до минимум. Във Франкфурт пък построиха първата "пасивна болница".

Да, пасивното строителство е скъпо, но пък много европейски държави въвеждат преференции за хората, които строят така, че да запазят природата.

Например в съседна Румъния от години изграждането на фотоволтаични инсталации върху покривите на жилищни сгради се финансира от държавата с грант от 5000 евро. В немската Бавария пък финансират до 50% закупуването на батерии за съхранение на енергия от фотоволтаичните централи. И това са само част от добрите примери.

- Добре, да приемем, че намирате инвеститор, който ви поръчва "пасивна къща". Какви са ангажиментите на отделните участници в строителния процес - например каква е ролята на архитекта в случая?

- Разбира се, когато говорим за пасивно строителство, не е редно да хвърляме цялата вина върху строителите. Тук особено важна е ролята на архитекта при изготвяне на проекта. Преди една година, участвайки в проекта „А-ЗЕБ - достъпни нискоенергийни сгради” в ЕС, стигнахме до извода, че важна роля в процеса играят както архитектите, така и  хората, които отговарят за оформяне на проекта в частта „Енергийна ефективност” (ЕЕ). Нормите у нас са, меко казано, архаични и несинхронизирани с тези във водещите страни на ЕС. Самият факт, че

имаме едва 3 частни официално сертифицирани пасивни сгради и една обществена

- това е детската градина в Габрово, доказва колко сме изостанали по отношение на пасивното строителство спрямо европейците.

- Защо е така?

- Често чуваме оправданието, че ни липсва информираност или че "пасивната сграда" е по-скъпа и неефективна. Само че бих казал, че подобни доводи са, меко казано, наивни. Нали не си мислите, че стандартът „пасивна сграда”, който е актуален в Германия от 25 години - днес с повече от 30 000 вече построени сгради, не би се случил, ако нямаше смисъл?

А и да не забравяме тезата, от която тръгнахме - за последния доклад на ООН за глобалното затопляне и въглеродния диоксид. Точно тук трябва да се замислим за функциите и ролята на всеки един в нашата държава.

- Обяснете тогава какви са отговорностите на отделните участници в строителството на една подобна сграда?

- Що се отнася до строителите, ние често грешим, като изпълняваме неправилно топлоизолациите на сградите - и това са грешки, породени от липса на опит и иновации в нашата сфера.

Проектантите обикновено не познават и не залагат модерни и ефективни енергоспестяващи решения

в проектите си. Държавата пък не хармонизира навреме модерните решения от водещите европейски страни, не ги "вкарва" адекватно в законодателството ни със съответните норми за проектиране и стандартизиране, т. е. не прави нищо за популяризиране на предимствата в новия тип строителство. Неглижира и проблема с глобалното затопляне.

От друга страна, научните институти, университети и професионалните ни училища също са "пасивни" по отношение на новостите и тенденциите в света. Образованието ни върви по инерция и обучава младите във вече познати и утвърдени практики в строителството. А кои са световните строителни стандарти - този въпрос не е залегнал в учебниците. Защо?

Не на последно място - организации като Камарата на строителите, Камарата на архитектите, както и медиите не са достатъчно активни в популяризирането на модерните практики около пасивното енергоспестяващо строителство.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?