Милен Керемедчиев, анализатор: Екатерина Захариева е добър избор за наш еврокомисар
- 09:30, 03.09.2024
- 09:37, 03.09.2024
- 1694
- 81
- България прояви слабост, като изпрати две кандидатури
- Раздробяването на партиите отваря възможността за нови играчи
- В ЕС в момента ври и кипи, има отрезвяване
- Ако следващият парламент не успее да излъчи кабинет, какво ще се случи с надеждите за сухопътен Шенген, за траншовете по Плана за възстановяване и устойчивост?
- Вероятността да загубим транш е реална, защото нищо не се прави по въпроса. И по темата сухопътен Шенген Румъния е тази, която работи максимално активно и лобира за това да паднат проверките на граничните ни пунктове. България в момента не предприема никакви действия, не водим преговори с Австрия, за да докажем, че отговаряме на критериите за сухопътен Шенген. Комуникациите от отношенията ни с европейските институции са замразени. Отношенията ни със съседите също са под нулата. Отсъстваме от международната политическа сцена, реагираме само реактивно на изказвания на наши съседи, вместо да имаме водеща позиция на Балканите.
- Г-н Керемедчиев, добри кандидати за еврокомисари ли излъчи България? Г-жа Екатерина Захариева или г-н Юлиан Попов е с по-големи шансове?
- България за втори път се съобразява с желанието на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и изпраща две кандидатури за еврокомисар - на мъж и на жена. Преди малко повече от година също предложихме двама кандидати за поста след оттеглянето на Мария Габриел - Илиана Иванова и Даниел Лорер. Сега отново имаме две кандидатури, при това сме единствената страна, която изпълнява това желание на г-жа Фон дер Лайен. Всички други страни членки заложиха на един кандидат, без да се съобразяват с мотива равнопоставеност на половете. Би следвало бъдещите еврокомисари да се оценяват по качества и ресор, в който той би могъл да се представи най-добре, а не по полов признак.
България прояви слабост, като изпрати две кандидатури и не застана твърдо зад един свой представител и неговите качества и професионализъм, като остави правото на окончателен избор на г-жа Фон дер Лайен. Румъния например представи само една кандидатура - на мъж, и застана твърдо зад нея. С двете кандидатури излъчихме поредния грешен сигнал.
А иначе и двамата наши кандидати са много силни и отлично подготвени. Смятам, че г-жа Екатерина Захариева ще спечели тази номинация - първо, по този странен принцип, че в момента преобладават предложенията на мъже еврокомисари. Така че търсейки баланс по полов признак, г-жа Фон дер Лайен по-вероятно би предпочела жена. А и ако България има шанс да се бори за по-сериозен ресор като "Регионално развитие", г-жа Захариева е по-подготвена за това от двамата кандидати.
- За кой ресор в ЕК имаме най-голям шанс?
- Вече е късно да се борим за предпочитан от нас ресор. Сериозните страни членки първо избраха важен за националните интереси ресор, който да атакуват, и след това кандидат, отговарящ най-добре професионално на този ресор, който представиха на г-жа Фон дер Лайен. България не направи това. По никакъв начин не изразихме желание дори за спорове с останалите страни членки за това кой ресор би ни подхождал най-добре.
Имахме шанс за ресор "Разширяване", който е изключително важен за България като балканска страна и щеше да ни пасне изключително добре. При това унгарецът Оливер Вархейи, досегашен еврокомисар в ресор "Разширяване", не се представи много добре на поста и вероятно няма да го запази. Така че можехме да поставим този ресор като приоритетен за външната ни политика и да излъчим кандидат.
Имаше слухове за ресорите "Енергетика", "Транспорт", "Регионално развитие". Но за разлика от другите страни членки, които поставят исканията си много по-рано и се борят за постигането им, ние чакахме до последния момент и излъчихме две кандидатури. Така че те ще бъдат сложени на ресор, който г-жа Фон дер Лайен реши.
Това е обидно за нашата външна политика, но пък е вече принцип за последните няколко години. България винаги досега, без първия опит, е излъчвала силни кандидати за еврокомисари. Г-жа Кристалина Георгиева беше и зам.-председател на ЕК. Винаги сме излъчвали добре подготвени професионалисти, при това жени. И това държавата да не може да защити техния професионализъм в битката за подходящ ресор, е грешна политическа тактика.
- Кой ресор най-вероятно ще остане за нас все пак?
- Битките продължават и е много е трудно да се каже в момента какво би ни се паднало. Това е лошо, защото, когато не знаеш за какво конкретно ще се бориш, ставаш пенкилер, обираш това, което остава.
Смятам обаче, че г-жа Захариева, която най-вероятно ще бъде избрана, ще се справи в изслушванията в ЕП. Но тя има и административен, и политически опит, член е на ЕНП, представлява най-голямата политическа сила у нас и смятам, че би трябвало да е нашият кандидат за еврокомисар.
Не смятам за категоричен факт информацията, че едва ли не "Регионална политика" би бил определеният за нас ресор. Гърция също се бори за този ресор и има много по-големи шансове да го вземе, защото подкрепи изключително силно г-жа Фон дер Лайен за втория <210> мандат. Така че съседите за момента са фаворити.
- Само вътрешнополитическата криза ли е причина да губим позиции и в сферата на външната политика?
- Това е основната причина. Да не забравяме, че в предишното служебно правителство изобщо нямахме външен министър, длъжността изпълняваше премиерът. Това беше изключително грешен ход, който постави България в много неизгодна позиция. Виждаме продължаващите атаки към нас от страна на Северна Македония и твърденията, че няма да преговарят със служебни министри. България бавно реагираше на тези провокации. Реакцията на решението за промяна на транспортните коридори отне 10 дни на Външното ни министерство. Да не говорим за натиска от Сърбия по отношение на декларацията за Сребреница и комичната ситуация, в която изпаднахме - премиерът да даде заповед, която посланикът ни да не изпълни. Така за пореден път се изложихме пред партньорите ни. Тази слабост, която излъчваме, е от липсата на стабилно правителство с мандат и подкрепа от парламентарно мнозинство. При положение че нямаме стабилен кабинет и сме обект на подигравки от страна на съседите ни, позицията ни и в европейските институции, и в международен план отслабва.
- Предвид колизиите в ДПС и БСП очертава ли се шанс за съставяне на редовен кабинет в следващия парламент?
- Много се надявам. Но нека да видим и как вървят преговорите в ПП-ДБ, където също има скърцане. Разделението може да отблъсне избиратели, но пък може и да мобилизира електорален вот и по този начин формацията да се представи добре на предстоящите избори. Но заради вътрешните си проблеми при всички положения ДПС например ще загуби основната си роля на тихия играч зад кулисите, без който не можеха да бъдат съставяни правителства и да се прави нормална политика у нас.
Оттук нататък това раздробяване на партиите отваря възможността за нови играчи. Но това няма да подобри шансовете за създаване на правителство. А още едни предсрочни избори, осми поред, би било катастрофално за страната ни - за икономиката ни, за инвеститорите, за отношенията ни с партньори и опоненти.
- Очакват се промени в приоритетите на следващата ЕК. Готови ли сме за това преориентиране в политиките на Съюза, за да не губим фатално позиции?
- В ЕС в момента ври и кипи. Има отрезвяване. Изборите в много страни - Нидерландия, Италия, Франция, Унгария, Словакия, показаха промяна на настроенията на европейците, притесненията за тяхната сигурност са много големи. 60 процента от гражданите на ЕС смятат, че основна тема трябва да бъде сигурността. Затова и за първи път ще има еврокомисар по отбрана и сигурност. Европа определено се събужда за реалностите - САЩ ще бъдат по-скоро ангажирани с вътрешнополитическите си проблеми и с основните си приоритети - Близкия изток, Китай, и все повече ще прехвърлят войната в Украйна като по-скоро европейски, отколкото американски проблем.
Това означава, че Европа трябва да влезе в обувките на САЩ. Но и по тази много важна тема България за пореден път изпраща противоречиви сигнали, което също обърква партньорите ни.
В Украйна в момента върви война на изтощение от страна на противниците, с масирани нападения по въздух. Русия има лек превес, Украйна удържа позициите около Курск. В никакъв случай за момента не можем да говорим за стартиране на преговорен процес за мир - и двете страни не го искат, амбицирани да могат да обявят някаква победа пред сънародниците си.
- Камала Харис ли е по-добрият и предвидим партньор в Белия дом за Европа?
- Харис всъщност е по-слабо подготвеният от външнополитическа гледна точка кандидат за Белия дом. Президентът Байдън беше експертът по външна политика, с огромен опит и като сенатор, и като вицепрезидент, и като президент. Г-жа Харис беше в сянката му по външнополитическите теми. Тя бързо влиза в проблематиката, но се подвежда често от настроенията на либералното общество. Пример за това бе хладното <210> отношение към израелския премиер Бенямин Нетаняху.
По отношение на Европа тя по-скоро би заложила на продължаване на политиката на Байдън за близки отношения в ЕС, за продължаване на помощта за Украйна, не би правила смели стъпки в посока вземане на собствени решения. Ако Харис спечели, тя по-скоро ще се движи по вълната, създадена от Байдън.
Тръмп има доста по-голям опит във външната политика. Именно по време на мандата си той стана необходимото зло за нас, европейците, накара НАТО и европейските институции да осъзнаят, че помощта на САЩ не е безрезервна, както досега, и че Европа трябва да се грижи за сигурността си много повече, без да разчита толкова на Америка.
Когато Тръмп се караше на европейските лидери за разходите за отбрана, те му се присмиваха. Но той се оказа прав, Европа вече осъзнава, че не е достатъчно въоръжена и защитена, а страните членки се надпреварват да вдигнат бюджета си за отбрана. Т.е.Тръмп се оказа по-скоро тоягата, докато Харис е морковът във външната политика на САЩ към ЕС.
Милен Керемедчиев е политик и дипломат. Завършил е УНСС и New Indian School в Кувейт. Бил е зам.-министър на икономиката и на външните работи и координатор на Пакта за стабилност за Югоизточна Европа, генерален консул на България в Дубай. Вицепрезидент на консултантската компания „Артон Капитал“.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.