71

Микеле Санторелли: Искаме с нашите каузи да вдъхновим все повече хора в България СНИМКИ

Микеле Санторелли е роден през 1976 г. в Нола, Неапол, понастоящем живее в Пловдив. Професионалната му кариера започва през 1994 г. като оперативен директор на семейната компания „Санторелли“, първа в Европа и шеста в света по преработка на череши. През 2012 г. е назначен за главен изпълнителен директор на „Куминяно фрут“ и на „Сирио БГ“, дружества от група „Санторелли“. Член е на сдружение "Бизнесът за Пловдив", председател на фондация "Творци на надежда" и член на борда на директорите на отбора по хокей на трева за деца с увреждания "Непримиримите". Носител е на множество награди - през октомври 2020 г. получава благодарствена грамота от Пловдивската света митрополия. Носител е на приза "Фермер на Тракия" на в. „Марица“ през 2010 и 2022 г. През ноември 2022 г. е награден с орден "Свети апостол Ерм" от Пловдивската света митрополия, година по-късно получава званието "Носител на доброто на годината". 

 

- Г-н Санторелли, паралелно с успешния семеен аграрен бизнес, който развивате в България, реализирате редица значими социални каузи. Фондацията Ви „Творци на надежда“ точно към кой е насочена?

- Фондацията „Творци на надежда“ е създадена, за да популяризира творчеството на артисти със специални образователни потребности (СОП), които работят в различни области, като изобразително изкуство, музика, театър, литература. Целта е да се подобрява тяхната достъпна среда и да се насърчава интеграцията им в обществото. Чрез тези инициативи фондацията се стреми да изгради по-справедливо и приобщаващо общество, в което всеки може да намери своето място. Нашата фондация е регистрирана преди една година и за това време сме участвали в различни проекти.

Първият благотворителен търг на фондация "Творци на надежда" се проведе в Историческия музей в Пловдив

 

През месец декември 2023 г. се проведе първият търг на „Творци на надежда“, на който бяха продадени произведения на творци със специални потребности. Със свои творби участваха художници и скулптори като Николай Савов, Борислава Марчева и Денис Попов, който е незрящ скулптор, както и на художника и писател Росен Карамфилов - син на покойния художник Кольо Карамфилов. Този млад човек е като динамит, не спира да твори, да пише, да пее, да рисува, въпреки своите физически затруднения. Той ме вдъхновява, защото е постоянно в движение и създава нещо ново. Това е голям пример за нашето общество и ме кара да се замисля, ние, които нямаме физически проблеми, даваме ли максимума от себе си, да вдъхновим и подобрим живота на другите, както правят те? Има какво да учим от тях!

С подкрепа на фондацията ни, на 14 февруари 2024 г. деца от Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование - Пловдив (РЦПППО) участваха в ХХI Национална изложба конкурс „Св. Трифон Зарезан”, 2024 г., 2 от които получиха поощрителни награди, а едно зае второ място.

През юни 2024 г. осигурихме 30 билета за деца в неравностойно положение за посещение на спектакъла „Осмото чудо” на ансамбъл „Българе“ в Бургас.

През юни 2024 г. беше премиерата на спектакъла “Не пипай куфара”. В резултат на съвместната ни работа с РЦПППО и театър „Апарт“ в тези постановки участват деца със специални потребности. Второ представление ще стартира в училище „Софроний Врачански“ през декември тази година.

Сега ще открием рампа в СУ „Софроний Врачански“ в Пловдив, която е дарение от нашата фондация. Целта е осигуряване на достъпна среда както на децата, така и на техни родители със специални нужди, на които се налага да посетят училището. Подкрепихме една инициатива на кмета на район „Средец“ към Столична община Трайчо Трайков за изработването на тактилни карти за незрящи.

Чрез Вашата медия искам да благодаря на всички хора, които повярваха в нас и ни подкрепиха, а в каузата се включи и Българската православна църква. Събраните средства се изразходват пряко за нуждите на тези деца. С всички наши инициативи се стремим да осигурим по-голяма независимост на младежите със специални нужди, а чрез фондацията да прилагаме устойчив модел за социална интеграция на млади хора с подобни потребности. Държавата чрез регионални центрове би могла да започне тяхната професионална подготовка още в училище, за да се установят техните умения и да се улесни намирането им на работа в публичния сектор. Там може по-лесно да се интегрират в сравнение с частния сектор. Така ще се помогне не само на децата, но и на семействата им. Независимо от всичко, ние - като представители на бизнеса - винаги ще продължим да подкрепяме и да работим в насока интеграция и бъдещето на тези млади хора.

Областният управител на Пловдив и бивш ректор на АУ проф. Христина Янчева връчи големия приз на Микеле Санторелли в конкурса на в."Марица"-"Фермер на Тракия". Снимка от Наташа Манева.

 

- Вашата съпричастност към хората със специални потребности намери това лято изражение и в първия международен турнир по хокей на трева за купата "Санторелли", на който сте основен спонсор. Какво Ви провокира да подпомогнете именно този малко популярен спорт в България?

- Чрез  фондацията се опитахме да се запознаем с различни структури, които упражняват социална дейност. Направихме среща с представители на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пловдив, който се занимава точно с деца със СОП. С директора г-жа Катя Стоилова обсъдихме един проект, свързан с отбора по хокей на трева - „Непримиримите“, в който участват деца с увреждания. Отборът е създаден в Пловдив от РЦПППО и двама младежи - Димитър Георгиев и Георги Ангелов, които са бивши футболисти. Те бяха готови да отделят от времето си, за да тренират децата. Получих предложение да вляза в управителния съвет на този отбор, което много ме вдъхнови. Така сформирахме национален отбор по хокей на трева, който под флага на нашата родина България това лято участва в международен турнир, който се проведе в курорта Албена под името „За купата Санторелли“. В този турнир участваха отборите на Италия и Ирландия. Нашите деца спечелиха второто място след Италия, което е голям успех. Фирмата ни „Санторелли“ стана основен спонсор на тази инициатива, която се подкрепи и от Министерството на младежта и спорта и Българската федерация по хокей на трева. Тъй като италианският отбор по Hokey ID, който е многократен европейски и световен шампион в този спорт, нямаше предвиден бюджет за това мероприятие, фирма „Санторелли“ с подкрепата на  БФХТ и собственика на „Албена“ АД Красимир Станев успяхме  да  финансираме участието на италианския отбор. Получи се прекрасно събитие, а за нас бе удоволствие, че можахме да подкрепим една добра кауза, която се породи от желанието да дам възможност на младежите с увреждания да участват в спорт. Спортът е важен за социализацията и интеграцията на тези млади хора, а хокеят на трева предлага уникална среда, в която те могат да се изразят и да развият нови умения. Искам да покажа, че всеки спорт може да бъде достъпен и че всяко дете заслужава шанса да играе. Самият международен турнир не е просто спортно събитие - той е символ на надмощие над предразсъдъците и на единството между общностите. Международният му характер предоставя шанс на младежи от различни страни да споделят опит и да създават приятелства, което обогатява тяхната култура и социалните им умения. Моята цел е не само да дам възможност на тези млади атлети, но и да предизвикам обществото да се замисли как можем да бъдем по-открити и подкрепящи. Хокеят на трева е шанс да обединим общности и да покажем, че всеки от нас може да направи разлика.

За подкрепа на българската християнска църква митрополит Николай награди Микеле Санторелли с орден "Свети апостол Ерм"

 

- Ако позволите, един деликатен въпрос: като римокатолик влагате много средства за реставрация на редица православни храмове в България, издигнахте и параклис в Катуница. От какви убеждения сте воден и какво удовлетворение Ви носи именно това дарителство?

- Нашето дарителство в сферата на религията и културата е водено от убеждението, че духовността е важна за всяко общество.

От малки с нашите родители участвахме в различни религиозни инициативи, които те подкрепяха в малкото градче Нола в Южна Италия, в което сме живели. Вярваме, че тази традиция е заложена в нас, тя е характерна за нашите корени. Затова нашето семейство с голям ентусиазъм реализира проекти за реставрация на храмове в България. За нас е важно в тези проекти да участват и местните власти и хората, които живеят в съответния район - кой с каквото може да помогне, защото храмът не е наш, той е храм на народа. При ремонта на първата църква, който подкрепихме в с. Моминско, се включиха заедно християни и мюсюлмани, които помогнаха в зидането, възрастни хора помагаха при почистването, други се грижеха за тревните площи.

През 2022 г.  построихме православен параклис “Св. Архангел Михаил” в с. Катуница в памет на Ангел и Павел, които загинаха вследствие на размириците през 2012 г. Събитието беше почетено от много граждани и гости. Провеждали сме благотворителни мероприятия с участието на деца от различни католически църкви в България.

Наскоро подкрепихме една католическа църква в Италия - за реставрацията на външни и вътрешни порти, които са на над 100 години, и за подмяна на нейните 26 църковни пейки. В случая предложихме на отеца да призове вярващите всяка фамилия от населеното място да поеме разхода за нова пейка, на която да се напише името на дарителя, и ако не се съберат нужните пари, ние ще ги платим. Хората обаче се отзоваха и всички необходими средства се събраха на една неделна литургия. Това показва, че когато се отзоваваш, когато чукаш на врата, тя ще се отвори. Вярваме, че да реставрираш една църква, не са достатъчни само парите. Необходимо е да имаме вяра и да вярваме в добротата и съпричастността на хората. Удовлетворението идва не само от резултатите, а от усещането, че правиш нещо важно, което ще остави следа и за бъдещите поколения. Когато виждаме, че обществото се обединява около тези проекти, водено от вярата и надеждата, осъзнаваме, че сме част от нещо много по-голямо. Идеята ни е с тези каузи да заразяваме все повече хора, защото много от тях имат големи възможности и могат да са полезни, но не искат, защото е необходим личен ангажимент. Други се притесняват да участват, защото мислят, че няма да бъдат разбрани, а трети, които са ни повярвали, са готови да дават средства.  

Откриването на паметника на плодородието в Катуница

 

- Наскоро станахме свидетели на поредната Ви социална инициатива. Какво Ви провокира да възстановите паметника на плодородието в Катуница?

- Когато се запознах с историята на с. Катуница, разбрах, че там е съществувал паметник, изобразяващ плодородието на този край. Тогава решихме да го изградим отново и да уважим и подкрепим местната култура и традиции. Този паметник е символ на богатството на земята и труда на местните хора. С тази инициатива искам да напомня на общността за важността на селското стопанство и за връзката между хората и земята.

Бившият посланик на Аржентина в България - Алфредо Атанасов (в средата), който е с български корени, на посещение във фабриката на фамилия Санторелли в Катуница

 

- Имате ли амбиции да влезете в българската политика и какво бихте променили от позицията на законотворец?

- Нямам амбиции да вляза в политиката, но имам силно желание да влияя положително на обществото. Вярвам, че всеки от нас може да допринесе за изграждането на по-добра и справедлива общност. С инициативите, които реализирам, се стремя да вдъхновя другите да се ангажират и активно да работят за позитивни промени. Всеки малък жест на съпричастност може да доведе до големи резултати. Моята роля е да подкрепям усилията за създаване на по-добро общество за всички нас. Призовавам нашите политици да бъдат по-толерантни, да отстъпват и да обединят своите умения и усилия за благото на нашето общество.

Това лято в КК Албена се проведе турнирът по хокей на трева "За купата Санторелли"

 

 

Мечтае за общ паметник на Капитан Петко войвода и Гарибалди

Микеле Санторелли има амбиция да вдигне паметници на Васил Левски и съвместен монумент на Капитан Петко войвода и Джузепе Гарибалди. Идеята да почете по този начин Апостола му хрумнала съвсем спонтанно. "Бях поканен на тържество в училище „Васил Левски“ в с. Караджово, на което присъства и посланичката на Куба в България. Тя попита има ли там статуя на Левски, за да се снимаме до нея, и се оказа, че такава липсва. Тогава реших да се погрижа училището да има паметник на своя патрон", обяснява бизнесменът. Бюст-паметникът вече е готов, изработен е от скулптора Николай Савов и ще бъде открит на 18 февруари 2025 г., когато има годишнина от обесването на Дякона. 

Санторелли държи много и на общ паметник на Капитан Петко войвода и Джузепе Гарибалди. "Избрах тези личности, защото те символизират борбата за свобода и справедливост и са важни фигури за българската и италианската история. Васил Левски е икона на националната независимост, а Капитан Петко войвода и Джузепе Гарибалди са свързани с идеите за социална справедливост", заявява бизнесменът.

Идеята е паметникът на двамата революционери, които ще са в цял ръст, да е от бронз и да се постави в центъра на София. 

Санторелли се надява проектът, за който чака одобрение от Столична община и Министерството на културата, да се реализира в края на 2025 г., началото на 2026 г. 

"Целта на всички проекти е да вдъхновим обществото и новите поколения да помнят и почитат борбата на тези герои, да се огледат в тях, защото благодарение на тяхната саможертва ние живеем свободни в този прекрасен свят", категоричен е Микеле.

Специално за Пловдив иска с помощта на граждански комитет да изгради паметник на свети Ерм, защото той е покровител на града. 

 

Братята Микеле, Роберто и Джовани/от дясно наляво/ със своите родители. Снимки от личен архив


Семейната компания навършва век, стъпва у нас преди 30 г.

През 2025 г. семейната компания "Санторелли" ще отбележи 100-годишен юбилей и 30 години от стъпването си в България. Започнатият през 1925 г. от Микеле Санторелли дребен бизнес с преработка на лешници, а впоследствие на череши, се поема от синовете му - Доменико и Пиетро.

Именно Пиетро пристига в началото на 90-те години в България, заинтригуван от големите черешови насаждения в страната. Той довежда и най-големия си син Микеле, който в онзи момент все още не е навършил пълнолетие. Впоследствие централата на компанията, както и производствените линии са преместени в България, в пловдивското село Катуница. Там оперира тяхното българско дружество "Куминяно фрут". Семейството преработва череши и сини сливи, развива и линия за замразени и сушени плодове. "Санторелли" са основен доставчик на компаниите Conserve Italia, Del Monte, Dole, Ferrero, Princes и др. Насажденията им със сливови и черешови плодни дръвчета у нас пък вече са над 4 хиляди декара. От няколко години управлението на фамилния бизнес вече изцяло са поели синовете на Пиетро - Микеле, Джовани и Роберто.

"За нас е голямо удоволствие, че сме успели да поддържаме жив бизнеса, започнат от нашия дядо и предаден от нашия баща, с надеждата, че и нашите деца ще продължат традицията. През последните 30 години, в които аз и моите братя активно участваме в този процес, мога да кажа, че първият ден -  когато посетихме офиса на компанията и бях на 18 години - ми се струваше като сън. Въпреки проблемите през годините и колебанията дали да се откажем и да продължим в друга насока, днес чувствам, както и съм сигурен, че и моите братя Роберто и Джовани чувстват, че сме реализирали един прекрасен сън - да бъдем част от общност, в която хората ни обичат и уважават. Благодарение на тяхната подкрепа и сътрудничество успяхме да подобрим и разширим бизнеса на нашия дядо и баща, да поддържаме и доразвиваме бизнес отношенията между България и Италия, създавайки не само работни места, но и сплотена общност, която расте и процъфтява. С моите братя много се гордеем за това, което сме успели да постигнем за последните 30 години, в които ние ръководим бизнеса. И когато се връщаме в Италия и се срещаме с приятели и бизнес партньори, сме горди от факта, че те се сещат за нашите предци и делата им. Оттук нататък нашата цел като голяма компания в тази специфична дейност, каквато е земеделската, е да улесняваме работата на нашите служители и да роботизираме процесите. Работим заедно с университети, с научни институти, опитваме да сме ръка за ръка с нашата държава, както и с други държави, черпейки опит от тях. Правим всичко възможно да изградим модел, който да е от полза на нашите партньори. Идеята е този модел да се мултиплицира в страната и да помогне в опазването на земеделието, а неговото положение е много тежко в цяла Европа, не само в България", категоричен е Микеле.

Оцени новината

Оцени новината
4/5 от 8 оценки
4/5 от 8 оценки

Анкета

Как оценявате новото редовно правителство "Желязков"?