4020

Любчо Нешков: Не ни мразят всички македонци, а отгледаният от Белград просръбски елит

- Г-н Нешков, да започнем от една скорошна новина - защо им е на унгарците да дават заем от 500 милиона евро на Скопие?

- Официално е от Унгария. Но сериозни медии в Будапеща направиха разследване с документи, че това всъщност са си юани. Огромен заем, който Унгария тегли от Китай, и оттам преразпределят 500 милиона евро за Република Северна Македония. Факт е, че един от новите заместник-министри в Скопие нарече на форума в Прага този транш „китайски“. След като отдавна сме свидетели на политическото обвързване по оста Будапеща-Белград-Скопие-Атина, сега виждаме и икономическо такова, чиято цел е не само регионална - в Европа. Тук вече имаме световен играч - Китай.

- Защо им е на китайците тази земя македонска?

- Част от стратегията на Китай за разделение на Европейския съюз и създаване на раздор между членовете на съюза. Факт е, че при обиколката си в Европа тази година президентът Си Дзипин  посети само три държави - Франция, Унгария и Сърбия.

- Не е ли дразнеща двойната играе на Сърбия и РСМ - много искаме в ЕС, ама да играем в същото време и с другия отбор?

- Новото правителство в Скопие, начело с Християн Мицкоски, категорично води външна политика против дори започване на преговори за влизането в ЕС.  И тук няма предположения, а фактология. Скопие категорично отказва да изпълнява споразумението, известно като „френското“. Само преди 10 дни рухна цялата пропаганда и фалшификация на властите там, че „велики“ държави от ЕС ги подкрепят. Северна Македония беше отделена от Албания, като Тирана започна преговори с ЕС. Скопие получи най-тежкия червен картон от разпада на Югославия. Получиха втори червен картон по отношение на коридор номер 8.

 

 Европа показа най-тежкия червен картон на Скопие, като ги отдели от Албания по пътя към членството в ЕС

 

На третия ден след стъпването на власт този нов гений на македонската политика и най-възпитан европейски политик Александър Николоски (вицепремиер на РСМ - б.р.) спря третия лот от коридор номер 8. Припомням, същият нарече „мизерници“ колегите си в София. Предложи парите, които са европейски - на Европейската инвестиционна банка, подчертавам, да бъдат пренасочени към коридор номер 10. Пред БГНЕС президентът на банката и посланикът на ЕС в Тирана категорично отхвърлиха такава вероятност! Нещо повече - те определиха коридор номер 8 като стратегически. Измишльотините на Николоски, че нямало пари, било хаос, също рухнаха. Европейските експерти определиха проекта като много добре измислен и планиран.

- Да припомним - транспортен коридор номер 8 тръгва от италианското пристанище Бриндизи, минава през Албания, Северна Македония, София, Пловдив и се разклонява към Варна и Бургас. А номер 10?

- Това е Будапеща-Белград-Скопие-Атина. Николоски обаче продължава да твърди, че коридор номер 8 е много скъп и трябва да се вземе от македонския народ. Става въпрос за 500 милиона евро, като част от парите идват като грант от ЕИБ. Но има пари за коридор номер 10, чиято част в съседката ни още преди 10 години беше оценена на 2,4 милиарда евро! Целта е да бъдат разделени хората на границата ни, да мизерстват, да не могат да общуват. Ще им тровим душите с примитивна сръбска пропаганда. Защото този речник на агресията не е измислен от Мицкоски и Николоски, те го нямат капацитета. Просто повтарят езика на фашизма с азиатски аргументи, познат от Белград.


- Добре де, защо толкова ни мразят тези хора, като сме една кръв, това и врабчетата го знаят. Специално с Мицкоски и Николоски, не с албанската част от населението в РСМ?

- Не съм убеден, че всички македонци ни мразят. Това е политически елит, създаден и контролиран да обслужва великосръбския шовинизъм. Ще дам пример с истерията около липсата на знамето на РСМ при посещението на президента Силяновска в София. Припомням, тя дойде на частна визита заради гостуването на операта от Скопие. Президентът Радев я прие, макар да не е длъжен. Това си беше туристическа обиколка на Силяновска и българският й колега можеше да я покани на кафе в парка или на дискотека. Но Скопие вдигна скандал. В същото време геният Мицкоски се снима в Загреб без македонски флаг.

В Скопие управляват пионки на великосръбския шовинизъм, които  се дразнят от всичко българско

 

Забележете - не им пречи сръбският министър на отбраната, сръбски генерали и министри на връх Каймакчалан да развяват само и единствено сръбски знамена, да се говори само сръбски език! Да се наричат градове като Битоля „стари сръбски крепости“, а самата Македония - Южна Сърбия. Но това не им пречи! И то миналия месец. Да не говорим за книгите в Белград, където РСМ фигурира като Стара Сърбия или Южна Сърбия. Ето откъде е омразата към нас! Тези хора са получили възможност да управляват в Скопие само защото ще изпълняват целите на сръбския хегемонизъм на Балканите. Просто е!

- Нали за тях гласуват обикновените македонци?

- Не може и да си представите за какъв инструментариум става въпрос - политически, пропаганден, полицейски, икономически. И той се налага в Македония вече 100 години. Сутрин ви събуждат с „бугарски диктат“. Изпращате детето на училище, в което има 150 надписа за „бугарските фашисти“. На обяд се пуска долнопробна сръбска турбочалга. И вечер, когато се приберете уморени от работа и проблеми, ви зариват с новини за „бугарската агресия“. И накрая ви заплашват, че ако нещо „там с България“ или имате български паспорт, може да загубите работата.

-  И все пак почти 90 000 граждани на РСМ са взели български паспорти само след влизането ни в ЕС - поне до 2022 година, вече може и да са повече?

- Централата на БГНЕС е до Министерството на правосъдието. Паркингът там е голям и като минавам сутрин, сигурно 30 процента от колите са с македонска регистрация. Всъщност повечето са микробуси. Правете сметка! Едва ли през октомври идва някой на разходка в София рано сутрин.

- Поне за мен поколенията в РСМ над 30-те са тотално загубени в омразата към България. Но как може да я спрем при младите македонци, така да ги наречем, защото иначе нищо не печелим?

- Докато онази държава не избере лидери, които са македонци и искат истинска независима Македония, трудно ще върви напред. Българските политици са единни в позицията си, одобрили са „френското споразумение“. Всъщност то беше гласувано и от парламента в Скопие. Второ, да не влизаме в спиралата на омразата, която се подава оттатък с цел да им реагираме. Но да не търпим всяка лъжа като тази на техния ментор Орбан, който предложи да бъде посредник между нас и Скопие! Не само червен картон, но и обратен билет за такива! Браво на външния ни министър, който след броени часове отговори, че нито има място за посредник, нито искаме такъв! Така трябва! Орбан хич не се вълнува, просто иска да използва Македония като буфер при нова мигрантска криза. Както беше през 2016-2017 година, когато там минаха 1 милиона бежанци. И в същото време поробва Македония икономически. 

- Те и Унгария, по последни данни, не са цъфнали икономически.

- Лика-прилика са двете страни и скоро предстоят големи сътресения там. Вижте, Орбан не е чел Симеон Радев, защото не блести с политическа култура и исторически познания. Но ние знаем Дюла Андраши - сеене на раздор на Балканите с цел контрол и разширяване на австро-унгарското влияние. Това е бурлеска, в която Орбан се опитва да бъде главен герой. Но главните роли в качествените бурлески не се изпълняват от мъже.

- Все пак как да привлечем младите македонци оттатък Кюстендил - ето липсват ни лекари, персонал по морето, работници в заводите?

- С висок стандарт, няма друго.

Визитка 

Любчо Нешков е роден на 29 юли 1964 г. в Скопие. По време на Титовия режим баща му Темелко Нешков е арестуван и прекарва 12 години в затвори и лагери за отстояване на българщината и за членство в нелегална антимакедонистка организация. През 1977 г. Темелко Нешков с дъщеря си Славица емигрира в Белгия и след една година там пристигат и жена му, и синът му Любчо. През 1985 г. семейството завинаги се установява в България. Любчо Нешков завършва история и журналисти­ка в Софийския университет. Работи като журналист във в. „Стандарт“, а по-късно в БНТ. Става известен с репортажите си, отразяващи кризата в Косово през 1998-1999 г. В 2001-ва със сестра си Славица създават информационната агенция БГНЕС.

 


-

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 2 оценки
5/5 от 2 оценки

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?