2374

Константин Бачийски, ПП: Не съм убеден в ползата от общи листи с ДБ, ветрилото на нашите избиратели е по-широко

- Коя беше най-голямата ви грешка като управление?

- Грешки със сигурност сме допуснали. Който не работи, той не греши. Не виждам някоя много голяма. Може би най-сериозната беше комуникацията с хората. Потънали в работа, не успяхме да представим пред гражданите направеното. А то се оказва доста важно, защото хората утре отиват на избори, без да са наясно за всичко свършено. Не е лесно да се изправиш срещу кръгове, които разполагат с огромни ресурси - финансови, физически. Дано е стигнало до обществото, защото досега моделът беше друг. Тези кръгове дори без заплаха намираха винаги начин да стигнат до управляващите и да се разберат.

Нещо друго, което не се беше случвало за 30 години. Само за 6 месеца вдигнахме минималната пенсия с близо 50 процента. И то защото публичните ресурси отидоха при хората, а не в джобовете на 20 души. Помните и решението на КЕВР да вдигне тока в първия ден на правителството, което беше спряно. Успехите трябва да се отбелязват.

За пръв път задкулисието срещна хора,  които не могат да бъдат купени

Има достатъчно свързани лица между ИТН и реалните босове на Капитан Андреево

Най-сериозната ни грешка беше липсата на комуникация с хората за това, което сме свършили

 

- Г-н Бачийски, разговаряме буквално в последните секунди на парламента. Какво успяхте да свършите за тези 7 месеца? Ясно е, че несвършените неща са доста.

- Нормално е за толкова кратко време да не свършим много работа. Но за първи път хората повярваха, че държавата може да се управлява и по друг начин. Да не е свързано със задкулисието и механизмите, които съсипват държавата от над 30 години. „Продължаваме промяната“ се показа като феномен. Появихме се група ентусиасти, които показаха нов модел. При него обществените ресурси отиват при хората, а не се източват в определени джобове. Вярно, управлявахме в много сложна не само вътрешно, но и геополитическа обстановка. Инфлацията е по цял свят, като се дължи на покачване на енергоресурсите и прекъснатите вериги на доставки. Но въпреки този труден момент, въпреки войната почти на нашата граница, аз се радвам, че точно тези хора управляваха държавата и успяваха да я прекарат през наистина турбулентни времена. Затова и падна правителството. За първи път задкулисието се сблъска с хора, които не могат да бъдат купени.

- Мнозина ще кажат, че няма нещо, което не може да бъде купено, въпрос на цената?

- Аз съм категоричен, че по вертикала - от премиер, през министър, шеф на агенция, до служител на границата, имаше хора, които не могат да бъдат купени. Давам пример с Капитан Андреево, където заместник-министър Христанов отказа подкуп от 500 000 лева на месец, за да не пипа схемата там. Затова и сега ходи с охрана. Задкулисието за първи път се сблъска с хора, които не отстъпват и защитават обществения интерес. Затова и падна правителството.

- Фактологически кабинетът падна заради оттеглената подкрепа на Слави Трифонов. Значи ли, по вашите думи, че той е бил активиран от задкулисието?

Не изключвам - дали Слави, дали икономическите кръгове около ИТН, да имат такива зависимости. Има достатъчно свързани лица между тях и фактическите босове на границата през последните 10 години.  Къде през адвокати, къде през съветници.

- Колко пари реално изтичаха през лабораторията на "Капитан Андреево", вие бяхте доста пъти там?

- Изкарах седмици наред. Официалните суми са около 50 милиона лева  годишно минус за държавата. В момента те влизат в бюджета. Това прави 500 милиона лева за 10 години в частни джобове. Неофициално - според оценките на службите сумите стигат до 1 милиард лева на година заради контрабанда. Затова интересът там е огромен. Това е най-натоварената граница в целия ЕС. За мен дори финансовият аспект не е по-важният, а здравният. Държавата възстанови контрола в пълен обем и броят на спрените стоки се увеличи 6-7 пъти.

- Каква щеше да е следваща ви цел след Капитан Андреево?

- В комисията по антикорупция имаме няколко готови случая, част от тях са предадени на европрокуратура и на други места. Текат производства и няма как да ги коментирам. Но дано сравнително скоро станат обществено достояние. Аз лично поработих доста. Прекарвал съм по 16-18 часа на ден в комисията по антикорупция.

- Не се ли оказа най-голямата грешка на ПП арестът на Бойко Борисов?

  - Покрай "Капитан Андреево" се убедих, че дали едно нещо работи правилно, зависи от взаимодействието между институциите. Когато една от тях, в случая прокуратурата, няма желание да съдейства, как да се получи! Като говорим за Борисов, ще дам пример с прочутите снимки на нощното му шкафче с пачки и кюлчета. Викахме в комисията главния прокурор Гешев, но поведението му по случая беше, меко казано, странно. Прокуратурата изпрати доклад до европарламента, но не и до българските депутати. Въпреки че в конституцията е записано как трябва да се оказва съдействия на парламента. Иван Гешев заяви, че няма информация, тъй като този бил един от 300 000 случая. В същото време прокуратурата публично коментираше не един път казуса. Значи има информация. Няма как Гешев да не знае. После се позова на следствената тайна, макар конституцията да твърди обратното. Всичко това ме накара да се замисля дали няма връзка между Капитан Андреево и кюлчетата, ако действително е имало такива, защото тази схема на границата няма как да работи без чадър от най-високо държавно ниво.

- Вашата партия „Средноевропейска класа“ беше ракетата носител на „Промяната“. Ще водите ли листата за Бургас и през октомври?

- Вижте, „Промяната“ е кауза, не партия. Аз съм част от тази промяна и ще продължа да се боря, докато България не стане нормално място за живеене. Искам младите да останат в България, а защо не и да върнем част от емигрантите ни.

- Какви резултати очаквате на изборите наесен?

- Не искам да гадая. Ще обърна внимание, че на предните избори социолозите ни даваха 10, 12,14 процента, а направихме два пъти по-висок резултат. Сега ни дават от 20 до 23 процента. Но ще се постараем да опровергаем отново социологията.

- Големият въпрос не е в резултата на една партия, а дали ще бъде формирано стабилно мнозинство?

- Хората разбраха, че има два модела на управление. Старият успя да прогони хората от България, населението намаля с два милиона и явно не е добрият. Има и нов начин на управление. Дошло е време разделно всеки да прецени от коя страна да застане. Така че аз съм оптимист в сформирането на достатъчно добро мнозинство, за да реализираме промените. В сегашния парламент това беше доста трудно да се случи заради ИТН.

- ДБ плюс движението на Хаджигенов и Бабикян изявиха желание за общи листи. Вашето мнение?

- Разбирам желанието им, но лично аз не съм убеден, че това е правилно решение. Избирателите ни имат различен фокус. ДБ имат специфичен профил, да, с тях имаме огромно препокриване. Но ветрилото на нашите избиратели е много по-широко. Не съм сигурен, че подобно обединение би било работещо. ДБ са наш естествен съюзник, може да подпишем предварително споразумение за след изборите.

- Кой друг може да стане ваш съюзник? Конкретно партията на Стефан Янев?

- Нека видим резултатите, рано е да преценяваме. Сега фокусът е „Продължаваме промяната“ да вземе максимален брой места в новия парламент.

- Равносметката ви - колко пари дадохте за скоби, поставени ви на колата от „паяците“ на Столична община?

- Аз отказвам привилегиите на депутат - нито взех служебен апартамент, нито ползвах служебна кола. А безплатният паркинг за парламента смятам за незаконен. Винаги плащах синя зона, но 16 пъти закъснявах и ми слагаха скоба. 6 пъти пък вдигаха колата с „паяк“. Като общински съветник в Бургас имах право на бизнес и си дарявах заплатата на здравната система в града. Тук обаче нямах право да работя и взимах заплата. Вярно, повечето от нея отиваше по работата ми в антикорупционната комисия, защото там има много непредвидени разходи. Цял живот съм имал личен бизнес и мога да си позволя да работя с идеална цел. Смятам, че това е задължение на всеки в политиката.

Константин Бачийски влезе в последния парламент като водач на листата на „Продължаваме промяната“ в Бургас. Попадна под светлината на прожекторите като най-активния депутат от Комисията по антикорупция. Преди това Бачийски е два пъти член на Общинския съвет в Бургас. Завършва Техническия университет в София, има над 20 години фирма в IT сектора. Безспорно един от най-ексцентричните депутати, той до края отказа да сложи сако над емблематичните си бели ризи.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
5 коментара
сем

сем

01.08.2022 | 07:52

Съберете ли се с някой,особено пък с тия ,,депутинизатори''-ясно ще е ,че никой няма и да помисли за вас!!!!!!!

Отговори
6 0
ГРАД КОЗЛОДУЙ

ГРАД КОЗЛОДУЙ

01.08.2022 | 08:02

32 ГОДИНИ РАЗРУХА СЪСИПАНА икономика индустрия здравеопазване липса на закони мутри престъпници корупция

Отговори
3 2
ГРАД КОЗЛОДУЙ

ГРАД КОЗЛОДУЙ

01.08.2022 | 07:27

ВСЯКА ВЛАСТ е БОРЧ която се ВРЪЩА с ЛИХВИТЕ

Отговори
2 0
ГРАД КОЗЛОДУЙ

ГРАД КОЗЛОДУЙ

01.08.2022 | 07:26

КЕРВАНЪТ си ВЪРВИ кучетата си ЛАЯТ

Отговори
4 0
ГРАД КОЗЛОДУЙ

ГРАД КОЗЛОДУЙ

01.08.2022 | 07:25

АЛЧНИ сте за ВЛАСТ за ХОРАТА не ВИ п у к а

Отговори
6 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?