Киберножът лекува с точност до милиметър, но не е панацея

Клиниката по лъчелечение в УМБАЛ "Свети Георги" поема болни с всякакви онкологични локализации, включително и мозъчни

Професор д-р Марианна ЯНЕВА, д.м.н., началник на Клиниката по лъчелечение и нуклеарна медицина

- Професор Янева, вече стана ясно, че ще имате кибернож. Бихте ли разяснили подробности около тази терапия?

- Очакваме го. Това е лъчетерапия, обикновено след направена операция и проведено перкутанно лъчелечение. Но много, много по-различна. Има доста предимства и аз ще изброя някои от тях. Това е безболезнена и безкръвна процедура. Извършва се много по-бързо, благодарение на много по-високата скорост за реализиране на дозата. Лъчите се насочват с прецизност до 1 милиметър.  Така се постига най-слабо облъчване на периферната тъкан - това, за което се борим, и по-висока доза в тумора. Киберножът може да отчете движение по време на процедура и да настрои лъчите така, че те да го компенсират. Не се налага хоспитализация. Радиохирургията с кибернож има по-малко странични ефекти и повече предимства в сравнение с конвенционалната лъчетерапия.

Важно е обаче пациентите да знаят, че това не е панацея - с други думи, като направим процедурата, и всичко вече ще е наред. На хората трябва да им бъде казано коректно, че това е една допълнителна възможност към лечението. Терапевтична доза, която да се додаде, особено при рецидивиране на тумор, докато е още малък.

Какви заболявания могат да се лекуват?

- Тумори и метастази на мозъка, на гръбнака, тумори на меките тъкани, на хипофизата, артериовенозни малформации и други.

Пациентите ще трябва ли да плащат за тези процедури?

- Не! Идеята е лечението да се заплаща по клинична пътека. Това ще облекчи страшно много хората. Сега те ходят или на собствени разноски, или подават документи в МЗ за одобрение на лечение в чужбина. Това са много пари, които губят и пациентите, и държавният бюджет в случаите на одобрение на това лечение в чужбина.

Професор Янева, в момента достатъчни ли са двата линейни ускорителя, с които разполагате?

- Смятам, че са напълно достатъчни да поемат всички болни от Южна България. В момента ние сме единственият лъчетерапевтичен център, който разполага с два линейни ускорителя, извършваме модерна лъчетерапия с обучен и квалифициран персонал. Техниката позволява страничните ефекти да се сведат до възможен минимум. Екипът е достатъчно опитен, работи в синхрон и може да направи корекции на плановете, когато е необходимо.

Ще допълня, че освен лечението с линеен ускорител ние провеждаме и метаболитна брахитерапия с радиоактивен йод и радиоактивен стронций. Тя е за лечение на болни с рак на щитовидната жлеза и за костни метастази. Очакваме и одобрение от МЗ на препарат за лечение на пациенти с простатен карцином.

Какви локализации можете да обслужвате?

- Абсолютно всички, които подлежат на лъчева терапия. Доколкото разбираме, в други центрове отказват да се занимават с първични и вторични мозъчни тумори. Всички те са при нас.  

Защо отказват? 

- Защото при някои болни общото състояние е увредено. Хора с други локализации са в по-добро общо състояние, докато при мозъчните тумори не е така. Изисква се опитност от страна на екипа в подхода към тези пациенти.

УМБАЛ ”Свети Георги” разполага с неврохирургия, както и всякакви оперативни възможности в различни хирургични клиники, след която ние да продължим с лъчева терапия. Може да се включи и химиотерапия. Това влиза в комплексността на лечението на онкологично болните, за което здравният министър говори. Пациентите трябва да знаят, че могат да се лекуват навсякъде, във всяка точка от страната. Където желаят, където те изпитват доверие и биха се чувствали добре. Те не са закрепостени в някакъв диспансер или болница. Става въпрос за хора с онкологични заболявания. Няма значение къде са регистрирани. Болният върви с решението от онкологичния комитет. Не е необходимо да минава през други комисии. Може да дойде от всяка болница или онкологичен център в страната. Това създава облекчение за пациентите.

Професор Янева, преди време се чакаше за лъчелечение. Сега има ли такъв проблем?

- За другаде не мога да кажа, но при нас не! В рамките на няколко дни сме готови да поемаме болните. Важно е пациентите да не се притесняват и да не се губят сроковете. Спазването на срока след операцията е много важен. До един месец болният трябва да започне с лъчевата терапия. Проблемът е, че някои лечебни заведения бавят епикризите. А без този документ няма как да преценим за какво става въпрос. Тук е важно болните да познават правата си и да изискват епикризите.

В момента пациентите ни са 137. Една част от тях пролежават тук. Клиниката разполага с 40 легла. Те обикновено са за хора, които са от много далеч и няма как да пътуват ежедневно. Лъчелечението е продължително. При някои болни са необходими 25-30 работни дни. Това е месец и половина. Толкова е терапевтичната схема. Има хора обаче, които на всяка цена държат да са вкъщи. Въпрос на емоция. Ние и с това се съобразяваме. При възможност те провеждат лъчелечението си амбулаторно. Няма как, така е по света. Болните не трябва да се притесняват, а ние подробно обясняваме всичко. Спокойствието на пациента е част от добрата медицинска практика.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
мм

мм

15.08.2015 | 14:12

ЧИД, Докторе!

Отговори
0 0
ПОЗДРАВЛЕНИЯ

ПОЗДРАВЛЕНИЯ

15.08.2015 | 13:14

Поздравления за хуманния и компетентен подход! Проф.Яневав връща вярата и на отчаяни хора ...

Отговори
0 0
пациентка

пациентка

13.08.2015 | 18:04

Невероятна Марияна! Страхотен лекар, човек!Тя д-р Гейман и лаборантките са невероятни! Благодаря им от сърце, да са здрави и щастливи!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?