2374

Иван Христанов: Вариантите за кабинет вече ги играхме, жалко, ако минат с външен инженеринг

 

- Ще има ли правителство и кога да очакваме следващите парламентарни избори?

-  Утихнаха всички политически партии и ще ви припомня кога това се случи за последен път. Помните ли кабинета на ГЕРБ и Реформаторския блок?! Тогава в продължение на над 2 седмици Борисов не се появи изобщо. Не знам дали сега странното притихване е предвестник на формат, който ще ни бъде предложен. Аз лично не виждам големи шансове, но нека първо стане ясно разположението на силите.

 

Видяхме брилянтна операция на силните местни структури на ГЕРБ и ДПС

 „Промяната“ и ДБ са поставени в ситуация „Губим-губим“ 

 Проектът ми е насочен към тези 350 000 души, които не намериха свой представител сега

--------------

- Какво се случи на тези избори, г-н Христанов?

- Тъжното е, че не се случи нищо неочаквано. Видяхме за пореден път брилянтна операция на партиите, които имат силни местни структури - ГЕРБ и ДПС. Благодарение на тези структури те се постараха да стигнат до всеки човек и да го активират. Бойко Борисов не спря да обикаля и направи кампания каквато не го бяхме виждали да прави от 2014 година насам. Беше не само в областните центрове, но и в малките населени места. За отбелязване е ръстът от 40 процента на „Възраждане“ -  вече имат засилващо се самочувствие, защото по сила са трета партия, подчертавам, а не коалиция. Като партия отстъпват само на ГЕРБ и на „Продължаваме промяната“. Искрено се надявахме всички ние, които бяхме в основата на ПП, независимо накъде ни отведе съдбата, да има пробив, нов разказ. Уви, не се случи. Нещо повече, има спад от 73 000 души. Не е тайна, че правя политически проект със съмишленици. Ние виждаме 240 000 души, които са се отказали за гласуват за „Промяната“, виждаме почти 110 000, които са гласували с „Не подкрепям никого“. Тоест имаме 350 000 българи, на които към момента политическата действителност няма какво да им предложи. За съжаление, крайният резултата е пореден фрагментиран парламент, чиято задача за съставяне на кабинет е висш пилотаж. Лично за мен няма отговор как ще се осъществи.

- Най-масовите теории са за експертен кабинет без партийни фигури, макар че и това е трудно за сглобяване?

- И казаното от г-н Кирил Петков - ние ще предложим кабинет, другите да го подкрепят, и идеята на опонентите му за експертен кабинет вече ги видяхме в 48-ото Народно събрание. И не се получиха. Остава малка горчивина, че се прави някакъв инженеринг в момента - да бъде предложено от същото, но този път прието. Малко обидно е. Като българи трябва ние сами да направим нещата, които ни диктуват отвън. И го казвам като човек, който не е нито русофил, нито русофоб, нито привърженик или противник на САЩ. 

- Има ли вариант, в който коалицията ПП-ДБ да се разпадне бързо и „Демократична България“ да се включи в коалиция зад експертен кабинет?

- Наративът, с който дойде „Промяната“ като политическа сила, наративът, с който Христо Иванов атакува ГЕРБ и ДПС, после остро персонифицирано Борисов и Пеевски, да не забравяме снимки пред затвора, създаде невъзможност за работа. Този тип разказ привлича ядосания електорат. И когато поискаш нов тип разговор, този електорат се оттегля и на негово място не идва нов. Още при напускането си казах, че този тон не позволява да работим дори с хората, които не гласуват. Или тези, които гласуват „Не подкрепям никого“. Това не позволява разширяване на електората и в този капан паднаха всички политически сили, не само едните. Попадането в този капан сблъсква националния интерес да има правителство с партийния такъв да не бъде загубен електорален дял, т.е. за ПП и ДБ ситуацията е „Губим-губим“. Ако участват в правителство, губят привърженици. Ако не участват, губят доверие и следва поредната ерозия. Тъжното е, че този разговор бъде ли започнат, не може да го промениш. Аз съм анализирал 30 години назад и е така. Поради тази причина казах - добре, аз излизам, правя нова политическа сила, искам нов тон в политиката. И целта ми не е да канибализирам електората на ПП или ДБ. Целта е да разширяваме. Партия на негласуващите.

- Как се казва, между другото, партията ви?

- Имаме вече две потвърдени имена от Софийски градски съд, буквално следващите часове ще изберем. Бяхме пуснали заявления за „Заедно“, „Единни“, „Бъдеще в България“, но не бяха одобрени. Нека вземем решението и ще обявим името.

- Тайна ли е дали има по-известни учредители освен вас?

- Разговаряме с по-популярни лица, но ще бягаме от утвърдени вече в политиката имена. Това би създало грешни впечатления за партията като някакви отцепници. Поемаме риска да работим със слабо познати лица, отдадени обаче на своята област - спорт, култура, армия, промишленост и т.н.

- Споделяте ли тезата, че тези загубени над 70 хиляди гласа за коалиция ПП-ДБ всъщност са от електората на „Промяната“, тъй като градската десница излезе консолидирана?

- Гледайки преференциите, като че ли „Демократична България“ мобилизира допълнително своя избирател. Те ще имат вероятно 25 мандата срещу 21 предното Народно събрание. Практически 6 от техните парламентаристи ще са с преференции. Успяха да мобилизират изключително ярки личности като Манол Пейков, който в последната година се утвърди като знаме на доброто и състраданието в дясното пространство. Но все пак не може на базата на данните до момента да правим категорични изводи.

- Само споменахте за козовете на ГЕРБ и ДПС, но защо „Промяната“ не иска или не успява да слезе до всяка паланка, а продължава с държането на някаква елитарна партия едва ли не?

- При първата си среща със съпредседателите на „Продължаваме промяната“ казах, че ние трябва да изграждаме Народна партия. Да имаме структури навсякъде. Но нека те да отговарят. Аз имам дълбоки симпатии и сантименти към „Промяната“ и няма да влизам в критики. Намерил съм отговора си за себе си. И ще ходя от село на село. Да намерим навсякъде тези ядки на доброто. И да се борим за всеки гражданин. Политиката е процес на даване, не на вземане. А не може да дадеш от телевизора, трябва да си там, на място. Стига с тези разкази за бастиони на ДПС и ГЕРБ. Има много хора, които купуват гласове и опорочават вота, факт. Но не трябва да пропускаме тези, които не пазаруват, а се грижат за хората по места.

- Добре, кой ви предложи да правите преврат срещу ръководството на „Промяната“?

- Би било изключително грубо да поставям хората на устата на топа. Точните ми думи към тази група беше: Този процес може да изгради само демони, няма да направи ангели! Всички ще загубят, дори обществото. Аз дума срещу „Продължаваме промяната“ не съм казал и няма да кажа. От ПП имаше историческа необходимост. 

- Пред БНР казахте, че един от въпросните хора в заверата още е активист на ПП.

- Това беше по-скоро настроение, създадено след загубата на 13 или 14 депутати спрямо 47-ия парламент. Имаше убеждението, че се правят грешки. Аз лично съм се изправял пред целия Националния съвет и съм казвал: Кирил и Асен са най-добрата двойка, която може да управлява в момента. Всеки може да го потвърди. Това беше моментът, в който се искаше оставката на Кирил Петков като премиер и се търсеше нов. Кабинетът падаше, имаше търкания с г-жа Нинова. И аз заявих своята подкрепа към двамата. Потвърдих я и после, когато вече напусках.

- А защо бившият министър Николай Събев поиска оставките конкретно на Асен Василев и Даниел Лорер?

- Г-н Събев трябва да е наясно, че това ще намали доверието в ПП. Това е вредно за цялата партия. Ако той създава лагери, сочейки двама, не е начинът. Имаше подобен проблем в „Демократична България“ след последните избори на 2021 година, когато резултатите им бяха лоши. В крайна сметка, ръководството подаде оставка, но им беше гласувано доверие. Консолидираха се.  

- Създава се усещането, че ДПС не натисна газта докрай на тези избори?

- Те никога не натискат газта докрай. Преди десетина години Лютви Местан каза, че ДПС се чувства комфортно в рамките на 12-13 процента, и този процес се управлява много внимателно. Какво правят с останалите гласове - понякога виждаме, анализирайки една или друга секция. 

- Изненада ли ви завръщането на партията на Слави Трифонов в парламента? ИТН е с добър резултат в родния и на двамата ви Плевен.

- О, не! Очаквах вкарването на една малка политическа сила. Въпросът беше дали ще е обран и дипломатичен политик като г-н Янев, или някой по-екстровертен. Оказа се, че избраха екстровертния. А защо - тепърва ще наблюдаваме в Народното събрание. Между другото, бях изненадан, че г-н Тошко Йорданов влиза от Плевен, той май няма нищо общо с града. Тези избори показаха, че хората не възприемат подобен род политическа миграция. Време е партиите да го разберат сериозно - обидно е за избирателите да им спускат кандидати, които не са родени или израсли в съответния район.

- Бумът на „Възраждане“ донякъде беше очакван. Вашето обяснение?

- Аз уважавам електората на „Възраждане“, защото той търсеше. Над 350 000 души са чули нещо, което им е харесало. И ако в началото имаше послания на омраза към ромите например, сега посланията са доста по-обрани. Тези избиратели не трябва да бъдат заклеймявани само защото не харесваме политическия им лидер. Те са наши роднини и приятели. Над 100 000 нови души са чули нещо ново от „Възраждане“. И пак ще отбележа - над 108 000 българи са отишли до секцията и са гласували „Не подкрепям никого“. 

- Ако бяха партия, влизаха в парламента?

- Те са партия! С края на миналия парламент казах, че България се управлява от тези, които не гласуват. Трябва да работим, за да стигнем до тях. Тези над 108 000 души са излезли, потърсили са своето представителство и не са го намерили.

 

ВИЗИТКА

Иван Христанов е роден на 24 декември 1973 г. в Плевен.  Дипломира се като магистър по икономика в УНСС със специалност "Аграрна икономика”. Успоредно изучава и втора специалност - "Счетоводство и контрол”.

Започва работа в голяма международна счетоводна компания, после поема финансите на консервен комбинат „Сторко“ в Плевен. През 2001 г. основава с приятели компания, която за 6 години достига над 2800 заети лица, но през 2007 г. е продадена на водеща европейска банка. След това е партньор в два инвестиционни фонда, подпомагащи развитието на редица български компании. През декември 2021 г. е назначен за заместник-министър на земеделието в кабинета „Петков“. Прочува се с отказа от 6 милиона лева покрай аферата с лабораториите на „Капитан Андреево“.

За изборите на 2 октомври м.г. е четвърти в листата на "Продължаваме промяната" за Пловдив-област и лидер в Плевен. Напуска ПП след края на последния парламент. Женен, с три деца. Известен планинар и ултрамаратонец, който помага редовно при опитите за скоростно преминаване от Ком до Емине. Любител на книгите и фотографията.

Оцени новината

Оцени новината
3.3/5 от 6 оценки
3.3/5 от 6 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
7 коментара
Христанов,какво го дъвчат изобщо все още,като е извън политическата

Христанов,какво го дъвчат изобщо все още,като е извън политическата

09.04.2023 | 13:17

Сцена?!Вкиснало миналогодишно грозде.Гледайте си актуалните играчи.Христанов само за изявленията му относно раздора в ПП бе интересен,ок,чухме го.Сега актуални са влезлите в парламента,не тези извън него.Лаладжийства пак.

Отговори
3 2
Лили

Лили

06.04.2023 | 22:28

Такъв си лицемер! Продажник и предател! Духай супата!

Отговори
1 2
Айде, бе! Лицемер?

Айде, бе! Лицемер?

09.04.2023 | 17:34

А как ще тълкуваш факта, че Христанов отказа подкуп от нещо като държавна организирана престъпна група във връзка с далаверата на Капитан Андреево??? И че той, и управляващата коалиция разбиха на пух и прах една много добре организирана схема за пълнене с големи пари на нечий голям джоб? И то от много години? И защо пък Славчо БАШ тогава се нацупи и разсърди на коалицията? Точно Христанов е лицемер, така ли!? Твоят вопъл ми прилича на: крадецът вика дръжте крадеца!

Отговори
0 0
Само да попитам едно нещо г-н Христанов

Само да попитам едно нещо г-н Христанов

06.04.2023 | 09:54

Г-н Христанов, от всичките останали 25+ партии и коалиции, участващи в изборите, имаше ли ЕДНА, която ДА НЕ нападне ПП-ДБ, лидерите и, политиките и, геополитическата ориентация на България? Мерси, предварително! ВСИЧКИ се бяха събрали като глутница хиени и лаеха по Европейската Коалиция! Едни тънко, други жално, трети басово...други само РЪМЖАХА...

Отговори
13 2
Христанин

Христанин

09.04.2023 | 16:16

Как да не говориш против тези, които искат да разбият семейните ценности и искат са насадят в населението джендър политики?

Отговори
0 1
Мда, всички лаеха задружно срещу

Мда, всички лаеха задружно срещу

09.04.2023 | 17:26

ПП-ДБ, защото НЕ желаят този НЕстандартен играч от независими и можещи хора, с които НЕ могат да се спогодят СЛЕД изборите за поделяне на баницата!!! Е, ако герб и дпс имаха повече гласове за да направят САМО те заверата помежду си за правителство, щеше да им дойде дюшеш! Задругата на далаверите щеше да получи абсолютен достъп до очакваните нови и пълни с пари европейски програми, и с това щяха да усвоят още мнооооого от многото! Но сега ще е трудно... Много се надявах българите да са узрели вече политически и да са НАЯСНО за кого НЕ трябва да гласуват!!! Но уви, оказа се, че не можем да излезем от пубертета и ще си стоим дълго там!!! Язък за похабената народна енергия от 2020 насам!!! Сега вероятно предстоят още 30-35 години летаргичен политически сън и едва тогава ще очакваме новата вълна на негодуващите и несъгласните с традиционните системни играчи!!! Дотогава статуквото ще ни съдере и кожите, и психиката, и вярата изобщо в напредъка! За падането на правителството Петков най-вече виновен е радев (за когото и аз-десняка гласувах) и онези циркаджии от шоуто на Слави, изключая останалите читави депутати от итн!

Отговори
0 0
Само да попитам едно нещо г-н Христанов

Само да попитам едно нещо г-н Христанов

06.04.2023 | 09:53

Г-н Христанов, от всичките останали 25+ партии и коалиции, участващи в изборите, имаше ли ЕДНА, която ДА НЕ нападне ПП-ДБ, лидерите и, политиките и, геополитическата ориентация на Бъ;гария? Мерси, предварително!

Отговори
5 2

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?