Д-р Ангел Ангелов: Пренебрегването на профилактиката увеличава раковите заболявания при жените
- 16:15, 22.08.2024
- 17:06, 22.08.2024
- 2603
- 1
Д-р Ангел Ангелов завършва медицина в МУ в Плевен. Началото на кариерата си поставя в Трявна през 1983 г., а през 1991 г. започва работа в Пловдив в сегашното ДКЦ 5. През 1993 г. тогавашният АГ корифей д-р Никола Дренски го кани да работи при него и остава в родилното отделение на „Весела“ до 2001 г. После 10 години е онкохирург в КОЦ - Пловдив. Д-р Ангелов е работил като АГ специалист и в частни болници. Тази година отново се връща в родилното отделение на „Весела“, където работи като акушер-гинеколог. В отделението е поканен като един от водещите хирурзи по онкогинекология, като идеята на ръководството на МБАЛ „Св. Мина“ е да консултира и обучава младите специалисти в родилното отделение.
- Д-р Ангелов, не за пръв път се връщате на работа в родилното отделение на „Весела“. Какво Ви провокира този път?
- Това отделение е с голям потенциал и аз виждам усилията, които се полагат то постепенно да върне имиджа си на едно от предпочитаните места, където да се раждат новите жители на града. В момента тук започнаха да работят няколко млади специалисти, които са амбициозни колеги, с желание да се развиват в професията. Така че за мен ще е удоволствие да им предам всичко, което съм научил през годините.
- Вие сте един от водещите специалисти в областта на онкогинекологията. Увеличават ли се пациентите с ракови заболявания?
- Увеличават се, за съжаление. Злокачествените заболявания са от тези, които са с особена значимост и в последно време наистина жените, които страдат от тях, стават все повече.
Уж сме съвременни хора, информацията е много.
- Защо се увеличава броят на пациентите с онкозаболявания?
- На първо място, профилактиката е изключително занижена. Ако не на 6 месеца, поне на една година всяка жена трябва да си прави профилактичен преглед. Винаги съм казвал, че е по-добре да профилактираш, отколкото да лекуваш. От друга страна, голяма част от нещата се пропускат, защото не са отдиференцирани, например гинекология, онкогинекология, родилен сектор, репродукция и т.н. Липсата на нормална колаборация между колегите също оказва влияние. Често се срещат колеги, които смятат, че ще се „изложат“, ако пратят пациент при колега, който е с по-голям опит в дадено направление, и нерядко се губи ценно време. За мен лично проблем е, че в съвременната медицина
все повече се избягва традиционният гинекологичен преглед.
Слага се гелът и се ползва ултразвук. Ултразвуковата диагностика, както и другите неивазивни методи като скенер, ЯМР и т.н. безспорно са в помощ на лекаря. Те често помагат заболяванията да се открият в ранен стадии, но трябва да се тръгне от класиката, от прегледа, клиниката, пропедевтиката. Да се направи колпоскопия, да се вземе цитонамазка. Ако има ситуация, трябва да се вземат съответните мерки - биопсия, изследвания, хистология и оттам нататък да се взимат решенията, с които да се реши проблемът на пациента. След това вече да се направи и ултразвуковата диагностика, която ще помогне да се види дали има отклонения в нормата в маточното тяло, тръбите или яйчниковата структура. Не отричам новите неща, но традиционните методи не трябва да се забравят. Нищо че отнемат повече време. Пък и един лекар винаги може да попадне в ситуация или на място, където няма модерна апаратура, и трябва да разчита единствено на себе си и знанията си.
- По-безотговорни ли станаха хората към здравето заради забързания начин на живот?
- И това го има, както и неразбирането на работодателите за нуждата от профилактика, която навремето стриктно се следеше. Тези хора са живата сила от средствата на труда и затова работодателите трябва да се грижат за хората, които създават брутния вътрешен продукт.
- Във Вашата специалност кои са проблемните диагнози?
- Най-трудно доказаните диагнози са извънматочна бременност и карциномът на яйчника. В първия случай с напредването на ултразвуковата диагностика и добрата апаратура, която имаме възможност да ползваме, се диагностицира лесно и проблемът може да се реши лапароскопски. При яйчниковия карцином, заради занижената профилактика, често се стига до по-висок стадий - и това налага по-тежка оперативна намеса. Тогава и терапиите също са по-тежки - химиотерапия, имунотерапия и т.н.
Ендометриоза също е значимо заболяване, което трудно се открива
Започва с болка и може да засегне, освен вътрешните полови органи на жената, но също така червата, белия дроб и други органи. Имало е парадоксални случаи, когато е засягало дори и лигавицата на носа.
- Освен липсата на профилактика, кои са другите фактори, които увеличават броя на пациентите с онкологични заболявания?
- Може да имаш зачатък на изменение на клетката и да се развие раково заболяване, но често стресът дава тласъка, който води до заболяването. Храната, мръсният въздух, напрежението, вредните навици също оказват своето влияние. Форумите в повечето случаи пречат, отколкото да помагат - пациентите четат и обикалят от лекар на лекар и губят ценно време за лечението си. Често гледат повече болницата, отколкото специалистите в нея. Така че нещата невинаги опират само до медицина.
- На какво учите младите си колеги?
- Нещата в медицината са навързани. В нея няма случайни работи. Първо трябва да се търси причината, а не само да се гледат симптомите. И тук отново стигаме до способността лекарят да може да разчита първо на себе си и после да ползва предимствата, които дава една съвременна апаратура. Друго важно нещо за младите колеги е те да специализират в държавни болници. В повечето случаи в частните ги ползват за попълването на досадната документация, от време на време им позволяват да асистират на някоя операция, да дават дежурства, присъстват на визитации, но това не ги учи достатъчно, не им дава опита. Специализантът, докато не започне да работи самостоятелно, той няма как да се развива. От трета страна, хората, които създават условията, трябва да дават рамо на младите си колеги, а често те не искат да се ангажират допълнително. А когато искаш да развиваш болнично заведение, е добре да подбереш няколко доказали се специалисти с опит, който да предават на младите колеги, и да създадеш добър екип.
И то екип, който има желание да се развива
Другото предимство е, че тези специалисти с името си ще привличат пациенти, ще повишават имиджа на съответната болница и естествено, ще увеличават приходите в нея. За радост, във „Весела“ бяха привлечени млади колеги, които имат интерес към специалността. Те искат да влизат на по-сложни операции, не се притесняват да питат и да се надграждат като специалисти с натрупването на опит и знания от лекарите с повече практика. Подходът към колегите и пациентите, който да създава добър микроклимат, също е много важен и аз се радвам, че това при нас го има. Тук виждам мислене за привличане на млади хора и колеги с опит. С увеличаването на младите и обучените специалисти ще се правят и повече сложни операции. Това пък е един от начините за увеличаване на приходите за болницата, а оттам и възможност за подобряване на условията за работа и купуване на по-съвременна апаратура.
- В тази връзка как стои въпросът с апаратурата на „Весела“?
- Усилията на ръководството на болницата е тя отново да достигне нивото на най-добрите си години и да се надгражда над него. Миналото лято от организацията 5 KM RUN са направили доста сериозно дарение. Вече има една нова операционна маса, LED операционна лампа с две тела, две родилни легла, фатален монитор, аспирационна помпа, портативен фатален доплер, мобилна LED лампа на статив, неонатален монитор. Това са важни неща, защото привличат и младите колеги, и специалистите с опит. Дава се възможност да се увеличават услугите и по този начин да се привличат повече пациенти, а добрите заработки позволяват и купуването на по-съвременна апаратура. Тя пък помага да се намалява болничният престой, което е добре и за пациентите, и за болницата. Както казах вече, в медицината всичко е навързано.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.