4020

Боян Чуков, анализатор: Битката между Русия и Запада навлиза в брутална фаза

 САЩ постепенно се оттеглят и прехвърлят военното бреме на Европа

Днес Русия няма с кого да преговаря в Киев  

В икономически план Европа все по-отчетливо навлиза в дълбока криза

 - Има ли риск за сигурността на страната ни, предвид вътрешнополитическия блокаж и военните конфликти около нас? 

- Независимо дали страната ни се намира във вътрешнополитически блокаж или не, то рискът за нашата сигурност се увеличава с всеки изминал ден. Напрежението между Русия и Запада расте, ние сме натовска страна и предоставяме летища и морски бази на НАТО. В съседна Румъния близо до българската граница се изгражда най-голямата база на НАТО в Европа. По-голяма от тази в Рамщайн, Германия. Нали никой не си прави илюзии, че при излитане на самолети F-16 или B-52 от български летища или съседни румънски, то военните бази на наша територия ще се превърнат в цели на руските ракети?! През последните години страната ни се интегрира методично във военната структура на НАТО, която се готви за война с Русия. И това е така независимо дали правителството е служебно или редовно. Така че рискът за нас не само си остава, но се и увеличава.   

 

- Г-н Чуков, сраженията в Украйна се ожесточиха след офанзивата в Курска област. Има ли сериозна промяна в съотношението на силите и шансовете на противниците?     

-  Промяна на силите няма. Проблемът е, че има различен подход, включително и при интерпретирането на началото на войната на украинска територия. Дали всичко започна на 24 февруари 2024 г. или по-скоро през декември 2014 г., когато ВСУ влезе в Донбас с легенда за провеждане на АТО (антитерористична операция) и започна да избива рускоговор​ещото местно население. Да си спомним „алеята на ангелите“ в Донецк и паметната плоча на избитите стотици малки дечица от ВСУ. На този въпрос има диаметрално противоположни отговори. Моето виждане е, че началото на войната бе поставено през декември 2014 г. Нали по същата причина НАТО преди време започна да бомбардира Сърбия. Или вече удобно сме забравили този факт и когато се занимаваме с пропаганда, то фактите не са от особено значение? Войната на украинска територия не е между Киев и Москва. Тя е между Русия и САЩ&Ко. От първия ден. Още от декември 2014 г. войната е част от геостратегията на Запада за унищожаване на Руския свят. Останалите разкази са плитка пропаганда тип „ширпотреба“.   

Битка за Курск няма. Има битка на територията на Курска област. Инвазията на ВСУ в Курска област бе успешна за Киев от оперативна и тактическа гледна точка. ВСУ влезе на руска територия с помощта и участието на място на американци, британци и поляци. И естествено, с логистичната подкрепа на натовското космическо разузнаване. На Русия и лично на Путин бяха нанесени големи имиджови щети. Зеленски показа, че все още може да бъде полезен за геостратегията на Запада срещу Русия. В стратегически план обаче Киев загуби. ВСУ стоеше пред дилемата: голямо настъпление в посока Азовско море към Мелитопол и Крим с всички налични ресурси или няколко „набега“ като този в Курска област с оперативен успех и голям пропаганден ефект. В Курска област ВСУ вкара около 30% от най-боеспособните си стратегически резерви, които след време ще бъдат смлени от ВС на РФ. Има потенциал за още набези на руска територия, но те няма да имат необратими последици за Москва. Стратегическата цел на ВСУ е пробив на руската отбрана в посока Азовско море. Основните цели на влизането на ВСУ в Курска област бяха завземането на Курската АЕЦ и мощно разтърсване на вътрешнополитическата обстановка в Русия като прелюдия за „цветна революция“ за сваляне на Путин от власт. Първата цел не бе постигната. По отношение на втората засега са нанесени големи лични имиджови щети на руския президент. В международен план РФ също може да отчете неприятни загуби, които трудно се възстановяват.  

-  Гарантирана ли е и докога помощта на Запада за Киев? Ще има ли преговори за мир наесен, както намекна президентът Зеленски?   

- Битката между Русия и Запада е екзистенциална. Тя навлиза в следваща фаза, която не е толкова завоалирана, а е открита и брутална. На всички фронтове. Подкрепата на Запада за Украйна ще продължи, естествено. Но на кой Запад? САЩ постепенно се оттеглят и прехвърлят военното и финансовото бреме на Европа. Най-активни русофоби са британците. Французи, германци и някои други се включиха с оръжейни доставки, но повечето страни вдигат преди всичко медиен шум.

В икономически план Европа все по-отчетливо навлиза в дълбока криза и губи ресурси, които би могла евентуално да задели за поддържането на Киев. Западът се опитва да принуди Русия да преговаря на базата на предложението за мир на Зеленски, което реално е британско. Това към днешна дата е абсурдно. Русия има свои виждания при какви условия може да се сключи мирно споразумение, но те са неприемливи за Запада. Зеленски не го споменавам, защото неговата лична позиция няма никакво значение. Той озвучава това, което му позволят. Нищо повече. Днес Русия няма с кого да преговаря в Киев. Днес ВСУ разстрелва хора от православни манастири в Курска област и се гаври с местен възрастен руснак подобно на СС войските по време на Втората световна война. Тези сцени можете да ги видите на видео, записано от украински войници. С тези хора ли да разговарят руснаците за мир? Трябва да изчакаме по-радикално развитие на обстановката на фронта и тогава ще имаме по-голяма яснота дали да очакваме реалистична формула за мир. 

- Предстоят ли значими промени в политиките на ЕС? Ще има ли нови приоритети във втория мандат на Урсула фон дер Лайен, за които трябва да сме готови?   

- Не очаквам някакви сериозни промени в политиките на ЕС. Урсула фон дер Лайен е ярък представител на „партията на войната“ в Евросъюза. Тя е известна като говорител на американските демократи в Брюксел. Нейните приоритети във втория мандат няма да се променят съществено в сравнение с първия. Нейният основен девиз „всичко за фронта, всичко срещу Русия“ ще бъде актуален и през следващите няколко години. Въпреки огромния медиен шум преди евроизборите нищо съществено не се случи и в ЕП. Основният войнствен тон в наратива на Европарламента ще се запази. Това, че ще има единични евродепутати с различно мнение сред новото евромнозинство, с нищо няма да промени добре познатата картинка от предишния ЕП. Русофобията ще продължи да се нагнетява в Европа. Медийната цензура ще се засилва. Тази тенденция ще се отрази и на българската медийна обстановка. Не мисля, че трябва да очакваме в обозримо бъдеще някакви съществени промени. Основната тенденция ще се запази.     

- Могат ли и как президентските избори в САЩ да повлияят на резултатите от вота у нас?   

- Почти целият свят по инерция е замрял и чака резултатите от президентските избори в САЩ. Българският политически псевдоелит също не може да се избави от компрадорските си рефлекси и чака месец ноември. Днес обстановката в света не е същата като преди десетина години. САЩ вече не са глобален хегемон. Те са доминант. Разликата е съществена. Глобалната финансова система, изградена от американците след Втората световна война, която им осигури години наред хегемониален контрол в света, се разпада. И това е очевидно. Затова китайците говорят за многофакторен свят, а не за многополюсен. 

България като задънен заден двор на доминиращата сила не може да очаква да се случи нещо по-съществено в началото на другата година. Ако Камала Харис влезе в Белия дом, то картината у нас няма да се промени въобще. Ако Доналд Тръмп се върне в Овалния кабинет, ще се смени кадрово и съществено управляващият псевдоелит у нас. Хората на демократите в сегашната власт в София ще се подменят с кадри на републиканците. И дотук.  

- Ще ни попречи ли политическата криза да решим важни за страната проблеми - сухопътен Шенген, траншове по Плана за устойчивост и развитие, назначаване на  еврокомисар в значим ресор?

-  Естествено, че политическата криза у нас ни поставя в неизгодно положение по изброените проблеми. Никой няма да спре поглед за по-дълго време върху София, при условие че парламентарните избори у нас се превърнаха в народен масов спорт. Вече има слухове, че българският еврокомисар ще бъде Сергей Станишев. Ако това се окаже истина, то за първи път ще имаме в Брюксел толкова опитен и подготвен български еврокомисар. Сергей Станишев разполага с много сериозни връзки в Брюксел и ще има възможност да работи ефективно в полза на нашата страна. Неговият личен авторитет в ЕК предполага назначаването му за еврокомисар в значим ресор. Това би било от полза за всички нас. Но да изчакаме потвърждаване на тази информация. 

- Става ли Камала Харис фаворит в битката за Белия дом след еуфоричната официална номинация, която получи на Националната конвенция на демократите в Чикаго?  Готови ли са САЩ да изберат първата жена президент в историята си?    

- Ако имаме по-силна памет, то няма как да не си спомним, че Камала Харис като вицепрезидент на Джо Байдън имаше профил на карикатурна фигура, осмивана постоянно и за това, че се смее шумно като кобила. Нейният имидж и рейтинг предишните години бяха неприлично ниски. Но след като deep state реши, че тя ще бъде кандидатът на демократите на президентските избори, то изведнъж започна да изпреварва по популярност Доналд Тръмп. 

В САЩ всичко зависи от задкулисието. Това, което гледаме по американските телевизии, е шоу. Нищо повече. Проблемът за американците е, че зрелищата стават все по-големи, а пастите са на привършване. А това води до импулси за гражданска война. Допълнителна интрига в президентските избори бе ролята на Робърт Кенеди-младши, който ще се яви на изборите, след като бе унизен от ръководството на Демократическата партия. А той предлагаше да сътрудничи на демократите срещу определен пост, ако Камала Харис стане президент.

Но тези дни в американската президентска надпревара се случи политическо земетресение 9 бала по Рихтер. Робърт Кенеди призова своите последователи в battle-ground states (щати, в които съществува динамично равновесие между републиканци и демократи) да гласуват за Доналд Тръмп. Робърт Кенеди е представител на най-важния демократически клан Кенеди! Робърт Кенеди-младши първи в САЩ даде правдиво историко-политическо описание на войната в Украйна, почти съвпадащо с това на Владимир Путин. С тази своя постъпка Робърт Кенеди-младши направи войната в Украйна най-важната тема в президентската надпревара в САЩ. Той разкри грижливо пазени тайни. Той разказа за молбата на Джо Байдън към Борис Джонсън да провали Истанбулските преговори между Москва и Киев. 

Доналд Тръмп въпреки първоначалния зрелищен старт в кампанията започва да губи скорост. Той има една голяма слабост, която прояви по време на своя първи президентски мандат. Тръмп се изяви като много лош кадровик, който не разбира от хора и прави фатални за него кадрови назначения. За deep state няма значение кой ще бъде избран за президент на САЩ. Значение има само той да служи лоялно на deep state. Светът може да се радва, че Хилари Клинтън не стана, както се носеха слухове, кандидат за вицепрезидент на Джо Байдън. Тя е възможно най-войнолюбивият американски политик от съвременността.   

- Тръмп или Харис държи повече козове на финалната права преди изборите в САЩ?  

- Ако някой има „козове“, то това е deep state. Доналд и Камала са пешки в играта, обикновени фигури, а не играчи. Има още над два месеца до президентските избори. Международната обстановка се развива и усложнява невероятно бързо. Имам усещането, че deep state ще реши ad hoc кой да бъде президент на САЩ. Светът в момента е на прага на употребата на тактическо ядрено оръжие, а то е само на една крачка от употребата на стратегическо ядрено оръжие.   

- Кой от претендентите - републиканецът Тръмп или демократката Харис, е по-добрият избор за Европа? 

- Независимо дали Тръмп или Харис ще влезе в Белия дом, съдбата на Европа е предрешена. Старият континент се деиндустриализира и ще изпадне в остра икономическа криза. Европейските макроикономически показатели са с тревожно негативна тенденция. Същото не бихме могли да кажем за американската икономика, която изсмуква европейската. Във всички случаи САЩ плавно ще се оттеглят от Европа и ще се съсредоточат върху лечението на своето икономическо и финансово здраве. Американците вече нямат ресурси да присъстват навсякъде на Стария континент и ще търсят свои регионални аватари, своите геостратегически „бригадири“. Британците ще се опитат да наложат свой контрол върху една значителна част от Европа, но не мисля, че в момента имат достатъчно ресурси, за да реализират своя проект „Глобална Британия“ и да влязат толкова бързо в първа геополитическа лига. Това обаче не е основание да бъде подценяван управляемият хаос в Европа през следващите години. Подчертавам - управляем! Русия също не е във форма да отдели ресурси и внимание на Югоизточна Европа. Кремъл съсредоточава своите усилия в постсъветското пространство, където през последните години губи влияние. Особено в Закавказието. България, която винаги е търсила някой, който да я „осинови“ и да се грижи за нея, е в задънена улица. Такъв грижовен осиновител на хоризонта няма. Ще трябва да се справяме сами в турбулентната геополитическа обстановка. Ако някой се надява на сегашните „стратегически съюзници“, то живее във виртуален свят. И не е чел внимателно нашата история.    

Визитка 

Инж. Боян Чуков е експерт по борбата с тероризма. Бивш дипломат. Завършва специалност „Радио и телевизия“ в Техническия университет в София. Специализира в Института за политически науки, Париж. В периода от 1988 до 1992 г. завежда консулския отдел в Посолството на България в Мадрид. Външнополитически съветник и съветник по националната сигурност в правителството на Тройната коалиция (2008-2009). Има над 500 публикации на международни теми. Владее френски, испански, руски, гръцки и английски език.

Оцени новината

Оцени новината
3.4/5 от 33 оценки
3.4/5 от 33 оценки

Анкета

Как оценявате представянето на България на Олимпиадата в Париж?