71

Асен Василев: Излекуването на държавата ще е трудно и минава през местните избори

Само нов бюджет гарантира сигурност на хората и бизнеса

ГЕРБ обичат да замразяват пенсии още от постната пица на Дянков

След 15 години в ЕС сме между Малайзия и Кот д’Ивоар по социално неравенство

„Продължаваме промяната“ разчупи модела, той вече няма връщане

 

 

- Г-н Василев, първо, изключително сте активни по темата с внасяне на нов бюджет. Наистина ли е толкова важно и при липса на такъв ще видим замразяване на пенсии, минимална заплата и други важни социални параметри?

- Да. Ако бъде приет по вносител законът за удължаване на някои разпоредби в бюджета, той замразява всички социални плащания - пенсии, заплати на нивата от 31 декември настоящата година. До приемането на нов бюджет. Като гледам събитията в този парламент, е много вероятно да отидем на нови избори през март. Съответно ново Народно събрание през април, правителство през  май и бюджетна процедура, която отнема около месец. Така че едва в края на юни ще имаме нов бюджет. За следващите 6 месеца оставяме на самотек, в едно безвремие, цялата финансова рамка на държавата. Това донякъде може да се случи при не толкова динамична ситуация - без война, без енергийна криза, без инфлация. Но при всички тези натрупвания не е нормално да остане така. По-големият проблем е, че това изкушава и БСП, а и ДПС. Те казаха, че между първо и второ четене на този закон ще внесат мерки. Но ще бъдат на парче, няма да бъдат остойностени. Няма да има бюджетен дефицит, с който да се съобразяват, нито ще има яснота за насрещни приходи, с които да бъдат посрещнати.

- Тоест, няма да е ясно колко ще струва всичко това?

- Въобще няма да е ясно. Още по-лошо, няма да е ясно на правителството, което ще трябва да ги изпълнява тези мерки. Което и да е то.

-  От Министерски съвет бяха контрирали, че могат да компенсират инфлацията с коефициенти, дори без нов бюджет?

- Законът за публичните финанси ги ограничава до 1/12 (една дванайсета). Тоест, няма как да го направят, освен ако не смятат да нарушават закона. Единственото изключение, което въпросният закон позволява, е, ако има приети нормативни промени. Примерно, сега между двете четения се промени Кодексът за социално осигуряване и формулата за индексация на пенсиите. Тогава те на базата на нормативната промяна имат право да изразходват повече средства. Но пак ще стане, без да е остойностено, без да се знае има ли ги парите. Абсолютно безотговорно.

- Смятате ли, че ще има генерална промяна по темата в позицията на парламента?

- Честно казано, съмнявам се. Колегите от ГЕРБ казват: Ако законът бъде приет, както е внесен, това ще замрази всичко. Това е тяхната политика. Дойдоха през 2009 година и казаха - много са високи пенсиите, три години няма да ги вдигаме.

- Това беше бюджетът с пиците?

- Постната пица на г-н Симеон Дянков, да. Шансът да бъдем послушани е минимален предвид споменатите заявки и на ДПС, и на БСП да внесат промени. Второ, абсолютно безотговорно е към нормалните плащания, които държавата може да си позволи. Имаме силно увеличен БВП тази година, самото служебно правителство казва, че ще се съберат повече пари, отколкото са заложени в Закона за бюджета. За 2023 година ръст и инфлация със сигурност няма да са нулеви, т.е. ще има още приходи. Нормално е голяма част от тях да отиде за подпомагане на бизнеса и на гражданите.

Асен Василев участва във организирания от в. "Марица" форум за развитието на Родопите

 

- Опасенията на ГЕРБ и не само техните, са, че при приемане на нов бюджет ще се стигне до наддавания като на сватба с чисто предизборна цел, ако приемем, че се задава извънреден вот?

- Като финансов министър два пъти трябваше да внеса актуализации на бюджет в парламент, в който нямахме мнозинство. Най-силният инструмент, с който разполага финансовият министър, за да удържи дисциплината в един бюджет, е този, че парламентът няма право да променя дефицита. Ако имахме истински Закон за бюджета за 2023 година, с този инструмент можеше да се удържи да не става като на сватба, както се изразихте. Но при този удължителен закон въпросният инструмент липсва. Нещо повече, могат да се правят предложения, без те да бъдат финансово остойностени. Сега рискът е много по-голям, отколкото ако имаме истински бюджет за 2023 година. Още при консултациите с президента казахме - независимо дали ще има правителство, независимо какво ще е то, хората и бизнесът имат нужда от сигурност. Това ще стане през Закона за бюджета. 

-  Изпускаме ли влака за еврозоната вече, както споменахте?

-         Със сигурност, защото като част от конвергентния доклад, който трябва да бъде направен и приет през месец юли от ЕС, са нужни и параметрите за 2023 година. Ако нямаме редовно правителство и бюджет съответно, няма какви параметри да заложат. Като питат финансовия министър какъв дефицит очаквате, той няма какво да отговори.

- Тоест, отлагаме влизането в еврозоната с година?

-  Поне.

- Ако има избори през март, както се говори, може ли до лятото и да имаме редовно правителство с бюджет, това ще спаси ли положението?

-   Този доклад започва да се работи още през февруари, тогава или март трябва да бъдат подадени данните за миналата и текущата година.

- Всъщност, кога ще имаме редовно правителство?

- Ако слушахте внимателно последното изказване на г-н Йордан Цонев от ДПС при дебата за бюджета, то беше изключително остро насочено към „Демократична България“. Как те не били евроатлантици, как някои хора пречели да се сформира правителство и т.н. Честно казано, аз съм скептичен за правителство. Ние с ДБ предложихме кабинет с предварителни условия, които трябва да бъдат изпълнени. Виждате, мнозинствата се сменят постоянно, поведението на ГЕРБ зависи от коя страна на леглото е станал г-н Борисов. Затова съм скептичен.

Асен Василев върна празна папка на президента след предишните избори, когато ПП получи мандат

 

- Очевиден е натискът към ДБ за една евроатлантическа, проевропейска или - както искаме да я наречем - коалиция  с ГЕРБ и ДПС?

- Да, но за съжаление, колегите от ГЕРБ и ДПС така и не разбраха, че първото нещо в евроатлантизма е да не се краде, да няма корупция. Ако това условие не е изпълнено, другото няма как да стане. Виждате, 15 години сме в ЕС, а изоставаме. Неравенството между богати и бедни се вдигна драматично по една просто причина - парите от Европа и парите от нашите данъци отиваха в един обръч от фирми, както се изрази г-н Доган. Не стигаха до гражданите. За първи път миналата година благодарение на актуализацията при втория служебен кабинет с 0,3 процента е паднал коефициентът Джини - от 40 на 39,7. (Коефициентът на Джини, или Индекс на Джини, се използва за статистическа характеристика на разпределението на благата в едно общество, т.е. на разликата (паричната) между благосъстоянието на бедните и богатите в едно общество.) Благодарение на социалния пакет тази година ще падне още малко. Но не може да искаме евроатлантизъм, без да даваме основните неща, които ги има в Европа: сигурност за хората как ще оцелеят, свобода на инициативата, липса на страх в бизнеса, че ще бъде подлаган на рекет, както ставаше години наред. За да станем истинска европейска държава, трябва да започнем оттам. А не да имаме коефициент на неравенство, който ни оставя между Малайзия и Кот д’Ивоар.

- Да, но в същото време парламентът не започва работа с цените в магазина или на бензиностанциите, а с оръжие, самолети и хартиени бюлетини. Казва го човек, който е сред най-твърдите поддръжници на помощта за Украйна.

- Съгласен съм, но програмата на парламента се задава от председателя на парламента или заместника от неговата партия.

-  Да, но хората губят доверие в парламента и - пак по скромното ми мнение, ще го отнесете всички партии без ДПС и ГЕРБ, които имат ясни твърди електорати?

- Може би е така за ГЕРБ и ДПС, но избирателите на двете партии също трябва да влязат в магазина, получават пенсии, интересува ги минималната работна заплата. Зависят от общата политика на държавата. Всъщност, подменяйки дневния ред на парламента, рано или късно ГЕРБ и ДПС ще усетят реакцията на избирателите им. Когато казахме, че ДПС е партията с най-богатите партийни функционери в страната и избиратели в най-бедните райони на страната, изрекохме истината. Тя не работи за избирателите си, а за една малка група хора. Същото нещо започват да виждат и избирателите на ГЕРБ. Това е партия, която пази към момента г-н Борисов да не влезе в затвора.

- Е, честно казано не виждам Бойко Борисов да е заплашен от затвор, ако гледаме чистите факти?

- Реално, ГЕРБ е политически щит на г-н Борисов. Между другото, главният прокурор започна някои разследвания в тази посока - и парите от магистрала „Хемус“, и арестувания кмет и координатор на ГЕРБ от Пловдивска област. Доколкото са истински, не знам, но явно се случва нещо в тази посока.    

- Така наречените партии на протеста обаче не изпуснахте ли тази енергия от площадите, на хората като че ли хич не им е до правосъдна реформа и разследване на корупция. При „Продължаваме промяната“ имаше видим отлив на гласове.

- Имаше спад, но донякъде, тъй като част от тези хора отидоха във „Възраждане“. Тоест, те пак са антисистемни. Друг разговор е дали „Възраждане“ е точното място, тъй като тази партия е анти НАТО, анти ЕС, въобще искат нов преход, а нас един ни стига, дори него не сме завършили. Всички хора, които бяха много ентусиазирани по площадите, включително и ние, вече си дават сметка, че процесът по излекуване на държавата минава през местни избори.  Общините са най-директният досег между граждани и държава. Смяната там е задължителна. Няма как с магическа пръчка да се получат нещата. Направихме първи стъпки, разчупихме модела. Връщането към стария е невъзможно и това се вижда в мъчението на ГЕРБ два  месеца да формират коалиция. Ако беше 2014 година, отдавна да са я направили. Явно вече има промяна в политически план. Ще цитирам мисъл на Чърчил, който казва: "Държавите, които са били превзети, но са се борили, винаги възкръсват. Държавите, които просто са се предали, биват заличавани от историята. Борбата сама по себе си носи стойност".

- Виждаме кърваво потвърждение на думите му с Украйна.

- Точно.

-  Сам нагазихте в темата с местните избори. Има ли яснота дали с ДБ ще играете с общи кметове в големите градове?

-  Да, вървят много ползотворни разговори. Имаме решение да издигнем общ кандидат за София. Идеята е и за другите общини, но ще разглеждаме град по град. Започваме с най-големите, като идеята е да заложим заедно на силен местен кандидат. Добре дошли са и местни коалиции, ако са смислени. Идеята е да се обединим зад силни мажоритарни фигури. 

Кирил Паетков и Асен Василев продължават битката със статуквото

 

- Наистина ли връщането на хартиената бюлетина е насочено повече към местните избори?

- Ако погледнем историята - да. На национални избори невалидните бюлетини са 4 процента, не че е малко, защото това прави една парламентарна група като „Български възход“. Но на местни избори процентът е над 15, има общини с по 30-40% невалидни бюлетини. Очевидно използването на този инструмент с общински избирателни комисии е много по-широко разпространен. Това важи за всички местни избори, не само последните.

- Ясен ли е кандидатът ви за София, споменава се усилено Васил Терзиев, основател на „Телерик“?

- Нека коментирам, когато има крайно решение.

- Решението ви за Пловдив?

- Не сме започнали да разглеждаме имена, но имаме решение за общ кандидат с ДБ.

- Имате ли личен мотив ПП да спечели в родното ви Хасково?

- Искаме да спечелим навсякъде, включително и в Хасково. Въпросът е да намерим достоен кандидат, който гражданите да припознаят. Има време, търсим този човек за Хасково.

 - Малко пловдивски теми - вашето правителство заложи в Плана за възстановяване и устойчивост градска железница в Пловдив. Реалистично ли е това да се случи в срок?

-  Абсолютно. Средствата там са и за подвижен състав, и за дооправяне на трасетата. Трябваше Община Пловдив и НКЖИ да започнат проектирането. Не мога да ви кажа докъде са стигнали. Може би трябва да  попитаме служебния министър на транспорта. Като срокове е реалистично, тъй като голяма част от инфраструктурата съществува. Въпросът да се оправят прекъсванията, да се изградят спирките. Самото купуване на подвижен състав става за по-малко от година, със сигурност.

-  Като министър наредихте проверка в АДФИ за парите, с които се строят стадионите на „Ботев“ и на „Локомотив“. Има ли вече резултат, който вече трябва да искате като депутат?

-  Доколкото знам, АДФИ или приключва, или е приключила доклада. Изпратили сме запитване да го получим, но още няма отговор. Ние като правителство пуснахме проверка навсякъде, където получихме сигнали. Бяха приоритизирани според сумите, а тези за въпросните стадиони не бяха малки, затова се намираха на горни места в списъка. Очакваме реалните заключения на АДФИ.

- Какъв е шансът да предложите с ДБ правителство на малцинството, което наричам "на камикадзетата"? И кой ще е премиер?

- Наистина е леко правителство на камикадзета, но затова са тези 9 предварителни условия. Ако те не са изпълнени, това правителство няма как да заработи. В противен случай - да, ще предложим кабинет. Президентът не се е разбързал с връчването на мандатите. Всички приоритети са внесени в парламента в законодателен вид. В зависимост от тяхното движение ще видим .Ако има положително развитие, ще мислим вече за структура и състав. 

- Тоест, нямате вариант за премиер?

- Не, не сме обсъждали. Говорихме какво трябва да свърши правителството.

- След последните разправии около хартиената бюлетина БСП окончателно ли отпадна като възможен съюзник. 

- Да. Само ние и „Демократична България“.

- А партията на Стефан Янев?

- Също не.

- С доста повече депутати "Слави Трифонов ви спря тока", ако цитирам правилно думите на Тошко Йорданов пред Радостин Василев?

- И хвърли държавата в още една криза. Говорехме за пропиляване на енергията на протеста. Помните, имаше два ялови парламента благодарение на "Има такъв народ". Третият роди с огромни мъки и компромиси правителство. Но пак ИТН, по вашите цитати, "му спря тока". 

- Парите за пътищата ли доведоха до свалянето на кабинета "Петков"?

- Да, тръгна оттам, че в актуализацията на бюджета не бяха заложени допълнителните пари за АПИ.

- Чувате ли се с президента Радев и в какви отношения сте, бяха на точката на замръзване?

- Последно се видяхме на консултациите в Президентството. Моите отношения с г-н Радев са били винаги чисто институционални. Докато бях министър, се виждах само по повод въпроси, свързани с министерството. После и за бюджета на Президентството. Това е.

 

Асен Василев е роден на 9 септември в Хасково, завършва Езиковата гимназия в родния град. Приет е в Харвард, където завършва икономика, а после специализира пак там „Право“ и „Бизнес администрация“. Работи в различни международни компании, после стартира собствен бизнес. Основател заедно с Кирил Петков на т.нар. „Харвардски курсове“ в Софийския университет. Министър на икономиката, енергетиката и туризма в служебното правителство на Марин Райков през 2013 година. През 2021 година става финансов министър в първия служебен кабинет на Стефан Янев. Основател на партия „Продължаваме промяната“, впоследствие министър на финансите и вицепремиер в правителството на Кирил Петков. В момента е депутат от „Промяната“.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
50 коментара
поредните измамници

поредните измамници

11.12.2022 | 09:43

Не желаем долни подмолни мошеници и крадци да "лекуват " държавата ни! Предатели на националните интереси! Крупни далавераджии! Купувачи на депутатски гласове!

Отговори
2 0
1234

1234

08.12.2022 | 09:47

Достатъчно прочетох. Само факти, вижте колко им струват проектите всичко е по три. От 100 искат да откраднат 101. Никой не ги проверява документите са изрядни. Тухла струваща лев се копува за три от наш човек. СХЕМИ!!!!

Отговори
3 2
Българин

Българин

07.12.2022 | 20:25

Кокор.чо кокор.чо.

Отговори
2 4
Асен

Асен

08.12.2022 | 10:18

Кажи бе, трол?

Отговори
2 3
Грешна посока

Грешна посока

06.12.2022 | 20:12

В момента мафията е заела възлво места в "държавата" - прокуратура, държавна администрация, МЕДИИ. Тъй че на-напред трябва да се зпочне от там! Главния прокурор е с чадър над мафията и ВСИЧКИ престъпници, Да се ревизира собствениците на медии - като се започне от софийски издания, през нашата Марица и тъй - на всякъде. А за администрацията - всяко ново правителство да изхвърля подметките на Бай Ганьо. А Бюлетината е много важна за ОПГ Цветари - те имат отработен механизъм - подмяна на цели чували с бюлетини, симпатично мастило /химикалки/, фалшиви протоколи. Имат голям подръжник - Мишо Костинбродски. И като тегли човек чертата се вижда, че държавата е окупирана от Мафията на Асфалт паша. Жалко, че Сретен Йосич не си е свършил работата. Жалко за нас българите.

Отговори
6 5
Диди

Диди

05.12.2022 | 19:51

Помияр

Отговори
7 6
Боко тиквата

Боко тиквата

05.12.2022 | 16:26

Държавата е моя и на Делян и няма да я лекуваш. Който ми пречи да пълня чекмеджето го очаква твоята съдба, да го плюят моите тролове.

Отговори
7 10
България ще е добре,когато цялата ви крадлива и лъжлива пасмина потъне

България ще е добре,когато цялата ви крадлива и лъжлива пасмина потъне

05.12.2022 | 12:57

В небитието!Махайте се от държавата и политиката ни,национални предатели и закоравяли мошеници,долни лъжци.Кокорчо,ако съм на твое място-такова недоразумение на природата,ще ме е срам да срещна погледа си в огледалото,но затлъстялият ти за€ник няма никакви усещания,пък за чест,съвест и достойнство да не говорим въобще-долни,примитивни лъжливи изчадия сте цялото ПП,начело с теб и Киро Простото,грешка на природата,жалки циркаджии!

Отговори
13 8
Боко тиквата

Боко тиквата

05.12.2022 | 07:35

Какво ще излекувате? Сега като спечелим с Ахмед и Делян ще изгоним останалите млади в чужбина и ще крадем от дъртите комуняги, които гласуват за нас.

Отговори
7 10
ЧОВЕК!

ЧОВЕК!

03.12.2022 | 16:16

СИ ЖИВЕЕ У СПРАВЕДЛИВОСТА И ИСТИНАТА! А ГАДНИТЕ ЖИВОТ НИ СА СВОБОДНИ, КОЛКО У ДЖУ РА СИСТ ЕР ПАРК :)

Отговори
0 2
НЕ ЩАСТИЕТО Е ЧЕ

НЕ ЩАСТИЕТО Е ЧЕ

03.12.2022 | 16:12

ПЕТЪР, ПАВЕЛ, ДВАМАТА ЙОАНОВЦИ П Е Д Е Р А С КА ТА ШАЙКА Е РЕШИЛА ДА ПРЕМАХНЕ ТР ЮДО КАНАДСКИ ЗА ДА ПРИКРИЕ, КАКВИ ГИ Е ЗАБЪРКАЛА :)

Отговори
3 1

Анкета

Ще има ли ротация на кабинета или отиваме на избори?