Включваме се с Юнаците в “Чудесата на България”

Чакат 30 бона от културното ведомство за разкопките на Протоград

Най-старият град в Европа, което някои оспорват, се оказа, че е бил и пристанище. Сензационната вест съобщи ръководителят на разкопките на древната могила край пазарджишкото село Юнаците доц. д-р Явор Бояджиев. Добрата новина за областта е, че разкопките на селищна могила Юнаците ще ни представляват и в тазгодишната кампания “Чудесата на България”, която в най-скоро време ще бъде стартирана от в-к “Стандарт”. За да се наредим в челната група, е необходимо да гласуваме на едноименния сайт, за да покажем, че имаме отношение към богатствата, които са ни завещали нашите деди.


Част от истински търговски кораб е разкрита на селищна могила Юнаците край Пазарджик, съобщи доц. Явор Бояджиев. Става дума за предната част на голям плавателен съд, което потвърждава, че по тези земи е имало развита търговия преди близо 7000 години, коментира археологът. Миналата година разкопавахме в центъра на Протоград в дълбочина и на ширина и се оказа, че има цял район до жилищните сгради, който е бил индустриална зона, заяви той. Там били открити пещи и цехове, подобни на части от съвременните фабрики. Именно на тази площ археологът и екипът му се натъкнали на корабостроителница. Засега са открити счупени първообрази на кораб и малки лодки, още дори не сме ги снимали, а ги пазим тези дни, за да ги отнесем до музея в Пазарджик, каза доц. Бояджиев. Според него това категорично доказвало, че преди 7 хилядолетия реките Тополница и Марица са били огромни и плавателни и чрез тях се е извършвала търговия и е кипяла индустриална дейност, както и цивилизован начин на живот.


В ниши на 6700 години също за първи път откриваме засега общо 11 средиземноморски гривни, които са били изключително ценни за протохората и са направени от морски раковини, допълни доц. Бояджиев. Уникалното било, че гривните са намерени в концентрация само на 10 метра. Новината, че на мястото е намерена и първата книга в света, все повече се доказва, тъй като сега открихме плочки и дъна на уреди с фрагменти и комбинация от протописменост, обяви археологът, който работи само с още четирима члена в екипа си. Приключи 10-годишният договор между община Пазарджик, Националният археологически институт с музей при БАН и Министерството на културата на Гърция за финансиране на проучванията на селищна могила “Юнаците”. За пръв път тя е включена в бюджетната прогноза на културното ведомство за 2012-2014 г. Това предвижда финансиране за археологически проучвания в размер на 30 000 лева годишно за посочения период. Подадени са документи от страна на Районния исторически музей в Пазарджик за финансиране на обекта със съответната бюджетна рамка.


Спор
В спора за най-стария град в Европа влезе и Пазарджик. Край Юнаците археолозите от българо-гръцки екип откриха градски стени, порта на голямо селище, както и ров с платформа срещу нападатели. Буквално в земята е още и скелет на човек на над 6000 години, който най-вероятно е загинал при отбраната на опожарения древен град. Интересно е, че е погребан с едната ръка под гърба, а другата - до тялото. Касае се за цивилизация от каменно-медната епоха на 6800 години, съобщи ръководителят на експедицията доц. д-р Явор Бояджиев от Националния археологически институт при БАН. Доскоро се смяташе, че микенска Гърция е най-старата цивилизация в Европа ­ отпреди 26 века. Оказва се, че в ранна Тракия преди 68 века е имало цивилизован начин на живот, религиозен и търговски център, а хората дори са развивали изкуствата. Техният бог е бил Майката, която олицетворявала природата и жената като пазител на рода.


Артефактите и находките, които накараха учените на висок глас да заключат, че това е най-древният град в Европа, бяха открити през 2011 година. Най-напред се доближихме до крепостната стена, открита преди три години. Тя е била много масивна, с височина 5 метра и същата ширина, обясни екипът археолози. Доскоро те разработвали само могилата край Юнаците. Оказало се обаче, че Протоград се е разпростирал на още 100 дка извън крепостните стени. Там са живеели земеделците и скотовъдците, а вътре в просторните сгради явно е била по-високата класа в близост до индустриална зона, където са развивани всякакви занаяти и изкуства. Освен жилищните сгради в самия център на града в просторни помещения, украсени с червена и бяла боя, е имало цяла индустриална зона.


Открити са оръдия на труда и пещи, а цялата система дава чертите на един изключително цивилизован град. Другото уникално е, че в този град са намерени първите хладилници в света. Дълбоко под земята с тайнствена технология са намерени помещения, които изолирали месото и го държали студено. Такова нещо не е срещано досега, твърдят археолозите. 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?