В Смолянска област речните корита не са почистени, няма пари от държавата
От Смолян настояват за спешна промяна в Закона за водите
- 13:10, 14.11.2024
- 310
- 0
В Смолянска област речните корита тази година не са почистени от наноси, поради липса на държавно финансиране. Това създава реална опасност от наводнения в региона. В населените места общините също не са предприели всички действия за обезопасяване на реките, тъй като законовите норми не им го позволяват.
Коритото на река Черна, която преминава през целия град Смолян, в момента е почти празно — но този факт не успокоява институциите. Черна е доказала, че за една нощ водите ѝ могат да прелеят и да наводнят града. Областната администрация е тази, която е трябвало да организира почистването на наносите в реките в цялата област както всяка година.
„ Няма как да не сме притеснени, но не може да се извършват дейности, които са вменени от закона, без осигурено финансиране. Няма как и по какъв начин да се справим. Нямаме одобрен бюджет от Междуведомствената комисия, тази година не са ни отпуснати никакви средства за почистване на речни корита“, каза Захари Сираков, областен управител на Смолян.
Общините са отговорни за почистването на речните корита, но само от растителност и отпадъци в населените места. Управата на Смолян е успяла да извърши тази дейност със собствени средства, но това не намалява опасността от наводнения.
„Всички реки в момента са разлети необичайно. Не е добре това, което се случва. Поречието на река Киселчовска е изключително голям проблем. Дъблите, които са от рудниците – цялата баластра е вътре в реката. Скоро пътят между Горно и Долно Киселчево ще бъде откъснат. При наводнение, не дай си Боже, мостът, който е към Широка лъка и нагоре за Гела също е рисков. Светлият отвор е много малък, но нямаме право да влезем в реката“, коментира инж. Мариана Цекова, зам.-кмет на Община Смолян. Тя отбеляза, че от Басейнова дирекция не им позволяват с машини да изчистят наносите от реките. Инж. Цекова заяви, че има и недомислици в законовата уредба за реките.
„Как да почистя, примерно, върбите, когато те са затрупани с камъни? Нещо не е доизмислено, съжалявам, че го казвам. С ръце няма как да преместим камъните. Няма практика, в която Басейнова дирекция да разреши да влезем превантивно да направим такива действия. Пак казвам, ние не искаме да извлечем инертния материал. На нас не ни трябва този инертен материал“, каза инж. Цекова.
Според областният управител Захари Сираков настоящият режим създава проблеми, тъй като компетентностите са много смесени и преплетени.
Според всички е наложителна спешна промяна в Закона за водите. За целта обаче трябва да има работещ парламент.