Съдът не пусна КЦМ да копае волфрам

Хората от Велинград от години водят битка, за да запазят района си чист

Минният бизнес, в който са съсредоточени милиарди, за пръв път е победен от гражданското общество и природозащитниците. В тона на дискусията за чистотата на въздуха и как влияе тежката индустрия върху неговото качество, малката община Велинград успя да пребори гиганта КЦМ. Върховният административен съд спря окончателно инвестиционното намерение на пловдивското дружество "Ресурс 1" за добив и преработка на волфрамсъдържащи руди в находище край Велинград. Не е тайна, че "Ресурс -1" е фирма, свързана с КЦМ.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Според магистратите инвестиционното намерение не гарантира спазването на нормите за качество на околната среда и опазването на човешкото здраве. Те изтъкват, че в концесионната площ попадат водохващанията, от които Велинград се захранва с питейна вода.

Още с обявяването на концесията местните хора и еко активистите категорично заявиха, че добивът на волфрам е нежелана дейност на територията на общината.  

На всички гласувания общинските съветници единодушно се противопоставяха заради опасения от екологични проблеми и отлив от туризма - основния бизнес в курорта. Граждански организации и еколози подкрепиха съпротивата на велинградчани, стигна се даже до заплахи с гражданско неподчинение. Петицията за запазване на Велинград като екологично чист район бе подкрепена от 11 000 души. Заради мощния отпор "Ресурс - 1" на няколко пъти променя проекта си, но не успя да спечели на своя страна местните, въпреки че обещаваше добри заплати на заетите в мината.

Ресурс 1" получи 35-годишна концесия да добив на волфрамови руди от находище "Грънчарица" край Велинград през 2009 г. Още в началото на следващата година започна процедурата по изготвяне на ОВОС. Първоначалният проект предвиждаше рудата да се преработва на място, което включваше изграждане на обогатителна фабрика и хвостохранилище. Заради шумното недоволство обаче концесионерът обяви, че край Велинград остава само добивът, а преработката на волфрама ще става във фабриката в Елшица. По данни на кандидата инвестицията в проекта възлиза на над 150 милиона лева.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?