Подписаха с МРРБ: Магистрален водопровод ще се прави за четири чепеларски села
- 22:25, 19.09.2024
- 1878
- 0
Подписано е споразумението между Община Чепеларе и МРРБ за финансиране на магистрален водопровод за водоснабдителна група Орехово – Малево – Хвойна – Павелско, съобщи Анелия Пискова от управата на родопския град.
Кметът на Община Чепеларе Боран Хаджиев и Соня Семерджиева – гл. счетоводител на управата са подписали този четвъртък в София споразумение с Министерството на регионалното развитие и благоустройството за цялостна финансова реализация на приоритетен обект „Рехабилитация на магистрален водопровод за водоснабдителна група Орехово – Малево – Хвойна – Павелско“ , който е в размер на 7 597 977.94 лв с ДДС. Дължината на трасето е 5 433 метра, а за рехабилитацията се предвижда реализация в 7 етапа. Следва процедура за избор на изпълнител по Закона за обществени поръчки.
Припомняме, че жителите на село Павелско протестираха, а и блокираха за час на 25 август т.г. пътя Чепеларе - Асеновград при разклона за селото в района на Хвойна. Причината е безводие и състоянието на водопроводната мрежа. Причина за недоволството им е дългогодишен проблем с водоподаването в селото, което довежда всяко лято до драстичен режим на водата. През месец юли т. г. кметът на селото Атанас Станков бе обявил бедствено положение, след като няколко дни нямали никаква вода, заради серия от аварии. От В и К ремонтирали даден участък, но като пуснат водата, ставала авария в следващите 200 метра от водопровода и така се заредили много аварии. И след ремонтите, обаче, водоемите не могат да се напълнят.
След като започна недоволството, в края на миналата седмица комисия от депутата д-р Красимир Събев, кмета на община Чепеларе Боран Хаджиев и шефа на ВиК-Смолян инж. Костадин Тотев обходи водоемите, захранващи селото, и установи, че те са пълни. От ВиК започнаха да обхождат къщите, за да търсят нерегламентирани отклонки за водохващания. Беше отменен водният режим в селото. Още на следващата сутрин обаче се оказа, че водоемите са останали почти без вода. Хората в селото още повече се ядосаха на институциите и ВиК. Местните са категорични, че причината за безводието е остарялата водопреносна мрежа в селото и огромните загуби на вода идват точно от това. Амортизираният водопровод в селото е прокаран през далечната 1974 г.
Тогава кметът на Община Чепеларе Боран Хаджиев съобщи, че управата има проектна готовност за подмяната на водопровода на 100 % . „Има одобрени 7.5 млн. лв. за довеждащия водопровод от държавата. От общината също са предвидени средства. Ако този срок се спази се стартира обществена поръчка за фирма- изпълнител, която не трябва да бъде случайна, а фирма, която е могъща и може да направи този проект за кратко време. Всичко би могло да се случи, но хората, понеже чакат от 10 години искат протест“, каза кметът на селото.