Пеят песен за героя от Родопската Шипка на събора в Рожен

Песен, посветена на героя от „Родопската Шипка“ полк. Владимир Серафимов, ще бъде представена за първи път на събора в Рожен. Премиерното изпълнение на „Серафимовата песен“ от Светла Дукатева и Димитър Арнаудов ще е в началото на гала-концерта „Рожен е България“ на 19 юли.

Наричат полк. Владимир Серафимов "Спасителят на Родопите". 21-ви средногорски полк начело с полк. Серафимов освобождава редица родопски села, но когато срещу тях се изправя многократно превъзхождащия ги по численост отряд на Явер паша, Главното българско командване издава заповед за отстъпление. Полковник Серафимов отказва да спази заповедта.

"Аз не ще отстъпя селата, в които вчера бях посрещнат като освободител", казва полк. Серафимов и на 21 октомври 1912 г. печели битката при Аламидере, спомогнала за освобождаване на Родопите от османско владичество. Паметникът на Родопската Шипка на връх Средногорец увековечава ключовата му победа. 

Песента за героя е по музика на Виктор Йорданов - Кардамаи и текст на Ивайло Шопски. Осъществена е от Пътуващо читалище ,,Бащино огнище" и Сдружение ,,Родопски хайдути".
Съборът на Рожен е свързан с подвига на средногорци, тъй като до 1912 г. е събирал родове и приятели, останали от двете страни на границата. В съборните дни се отваряла границата, която до 1912 г. минавала по билото на Рожен. Съборът е бил място за срещи на разделени родове и комитски дружини, за сватби и родопска песен. Началото на единен събор на Рожен е поставено през 1898 г. по инициатива на отец Ангел Инджов, съратник на Петко Войвода. Свещеникът-бунтовник е активен член на Македоно-Одринската революционна организация, осъден от военен съд в Турция на 15 г. затвор и заточение, но освободен с амнистия през 1902 г.

Изследвания на Държавен архив - Смолян показват, че съборът е имал своята роля в освободителното движение. На Рожен си дават среща хайдушки дружини, които чертаят планове за освобождение и за присъединяване на откъснатите територии към България. Неведнъж тук се събирали и четниците на Пею Шишманов, посочва Зоя Начева, доскорошен директор на Държавен архив - Смолян. В архива в Смолян се съхраняват оригинални снимки от паметен събор през 1908 г., на които редом с цивилното население се виждат български и турски войници и офицери, охраняващи границата. В по-новата си история съборът на Рожен през 1961 г. става първата "сцена" за изява на знаковия оркестър  "100 каба" гайди, чиито наследници от двата смолянски състава "100 каба гайди" и "101 каба гайди" ще свирят и сега на поляните.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?