71

Откриха уникални находки при разкопките в Пещерно обиталище „Чая“

Артефактите са доказателства за живота в пещерата от 15-ти в. пр. Хр. до 7 в. пр. Хр.

С куп находки приключиха археологическите проучвания на Пещерно обиталище "Чая" за сезон 2023 г., обявиха от Музея на родопския карст в Чепеларе. „Оправдаха се очакванията на специалистите за нови и интересни открития. Двоен кантаросовиден съд, керамични купи, прешлен за вретено, бронзова гривна и игла от фибула, множество костни инструменти и кремъчно сечиво са само част от материалите, които ще обогатят фонда на Музея на родопския карст, както и познанията ни за древните народи населявали в миналото Родопите и съвременната територия на гр. Чепеларе. Надяваме се през 2024 г. Община Чепеларе, която финансира проучванията и социализацията на обекта вече трета година, отново да застане зад нас, за да продължим тази ценна дейност за културния и туристически живот на града ни“, заявиха от екипа извършил проучването.

Интересните археологически открития на лято 2023 тепърва предстои да бъдат обобщени и документирани. Те стартираха на 8 август, като усилията на археолозите бяха в изследването на "Голямата зала", където се очакваха и най-интересните открития. В проучванията участваха екип начело със София Христева, археолог от Регионалния археологически музей - Пловдив и Марин Господинов от Музея на родопския карст – Чепеларе, съобщиха от общинската управа на родопския град. Те работят в тясно сътрудничество вече трета година. Археологическата им работа на терен този сезон приключи на 3 септември.

Според експертите находките са от 15 век пр.Хр. до 7 в.пр. Хр. Сред откритията е доста рядко срещан съд от времето на ранната желязна епоха, 7 в. пр. Хр. Той се предполага, че е служил за смесване на течности. Освен другите открития, са намерени и части от човешки останки, както и животински кости.

По време на разкопките туристи, които стигат до Пещерното жилище по напълно социализираната екопътека, можеха да видят лично работата на археолозите. Пещерата е осветена и достъпна, а преходът от нея от паркинга на писта „Мечи чал“ е около един час.

Снимки: Музей на родопския карст - гр. Чепеларе.

 

Оцени новината

Оцени новината
3.8/5 от 8 оценки
3.8/5 от 8 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Как оценявате представянето на България на Олимпиадата в Париж?