4232

От Павелско блокираха за час главния път Смолян - Пловдив ОБЗОР

Блокадата накара трафика да се пренасочи през Девин - Кричим, където стана катастрофа

Жителите на село Павелско блокираха в 12.00 часа пътя Чепеларе - Асеновград при разклона за селото в района на Хвойна. Блокадата приключи в 13 часа. А заради нея трафика по пътя Смолян - Девин - Кричим се увеличи многократно и стана катастрофа. 

Инцидентът е станал в участъка при Беденски бани, където кола с регистрация от Ловеч и смолянски автомобил са се блъснали челно. От полицията съобщиха, че двамата шофьори са леко пострадали, както и пътничка в единия автомобил.

Колкото до протеста на хората от Павелско припомняме, че причина за недоволството им е дългогодишен проблем с водоподаването в селото, което довежда всяко лято до драстичен режим на водата.Преди месец кметът на селото Атанас Станков обявил бедствено положение, след като няколко дни нямали никаква вода, заради серия от аварии. От В и К ремонтирали даден участък, но като пуснат водата, ставала авария в следващите 200 метра от водопровода и така се заредили много аварии. И след ремонтите, обаче, водоемите не могат да се напълнят. 

След като започна недоволството, в края на миналата седмица комисия от депутата д-р Красимир Събев, кметът на община Чепеларе Боран Хаджиев и шефът на ВиК-Смолян инж. Костадин Тотев обходи водоемите, захранващи селото, и установи, че те са пълни. От ВиК започнаха да обхождат къщите, за да търсят нерегламентирани отклонки за водохващания. Беше отменен водният режим в селото. 

Още на следващата сутрин обаче се оказа, че водоемите са останали почти без вода. Хората в селото още повече се ядосаха на институциите и ВиК, които твърдяха, че в Павелско проблемът се създава изкуствено. Местните са категорични, че причината за безводието е остарялата водопреносна мрежа в селото и огромните загуби на вода идват точно от това. Амортизираният водопровод в селото е прокаран през далечната 1974 г. 

Община Чепеларе има проектна готовност на 100 % и се чака в момента в ДНСК-Смолян да мине 14-дневния срок за обжалване, след което до 1 септември трябва да го внесат в Министерството на финансите, откъдето да го прехвърлят в МРРБ. „Има одобрени 7.5 млн. лв. за довеждащия водопровод от държавата. От общината също са предвидени средства. Ако този срок се спази се започва обществена поръчка за фирма – изпълнител, която не трябва да бъде случайна, а фирма, която е могъща и може да направи този проект за кратко време. Всичко би могло да се случи, но хората, понеже чакат от 10 години искат протест“, каза кметът на селото Антон Станков. 

До вчера Павелско беше на драстичен воден режим - имаха вода само по осем часа в денонощието. Те бяха категорични, че протестите им няма да спрат, докато от Министерството на финансите не одобрят проекта и не отпуснат средствата за подмяна на водопреносната мрежа в селото. Те вече не вярват на никакви обещания и увещания. На протеста заявиха, че ще спрат с ефективното недоволство, когато видят машините да работят на терен. Блокадата на главния път продължи един час. Шофьорите търпеливо изчакаха в колона. Повечето бяха солидарни с протестиращите.

„Както се казва, вода газим – жадни ходим. Водата я има в изворите, но не достига до чешмите, губи се по трасетата, които са амортизирани и напукани. От ВиК правят ремонт след ремонт, а в момента цялото село има заповед за режим на водата. Искаме всички институции, които са свързани с проблема за подмяна на довеждащата и вътрешната водопроводна мрежа, да се задействат“, заявиха протестиращите.
Според хората, от ВиК са незаинтересовани, а в същото време в селото плащат по близо 4 лв. за кубик вода, която идва гравитачно и е вечно кална. Те смятат, че цената за която плащат, е все едно има пречиствателна станция и идва с помпи.


Заради натоварения трафик в неделния ден, по време на блокадата се образуваха километрични опашки и от двете страни на трасето

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Анкета

Как оценявате представянето на България на Олимпиадата в Париж?