46

ОбС-Смолян прие първия етап на платено паркиране в областния град

Платеното паркиране стартира на пет паркинга

С 26 гласа "за" и един глас "против" Общинският съвет прие да се въведе първия етап на платеното паркиране в  Смолян. Платеното паркиране ще бъде въведено на ул. "Арх. Петър Петров" зад сградата на общинската администрация, паркинга на бул. България/на Стария център/ срещу Първа инвестиционна банка и на ул. "Петко Войвода". За трите паркинга, на които се предвижда да стартира платеното паркиране в Смолян, е осигурена система за плащане чрез СМС, закупени са и се поставят 4 броя паркомати.

"Според мен е правилно решение поетапно да се въвежда платеното паркиране. Така ще бъде по-лесно и за нашите съграждани да свикнат с платеното паркиране", каза кметът на Смолян Николай Мелемов, вносител на докладната.
Местният парламент прие с 24 гласа "за" предложението на съветника Иван Гавазов да бъде включено платено паркиране в първи етап за локалното улично платно пред областна администрация.
Предложението на съветника Салих Аршински паркинга на бившия Младежки дом да влезе в първия етап на платено паркиране също беше прието с 24 гласа "за".

Съветникът Иван Гавазов предложи да се отложи с един месец разглеждането на докладната и да се вземе предвид кой паркинг е най-далеч от жилищни имоти, каквото е локалното платно под сградата на областната и общинската управа.
Буди недоумение защо не е включено платено паркиране на паркинга на Студенец, каза Гавазов. Той предложи за платено паркиране да се включи и ул. "Арх. Петър Петров" - от кръстовището на болницата до общината.

"Паркингът на Студенец има приходи и съвсем скоро ще го обявим на търг", каза в отговор на Гавазов Мелемов. Кметът посочи, че улицата преди Гранд Манастира е общинска и управата е длъжна да я поддържа, което генерира и разходите.

Съветникът Салих Аршински също поиска да се отложи докладната за платеното паркиране, а в първия му етап да се включи локалното платно под областната управа и паркинга пред бившия Младежки дом.

„Отлагане на разглеждането на докладната поиска и общинският съветник Филип Топов, като заяви, че не е достатъчно добре обоснована.

Общинският съветник Димитър Кръстанов заяви, че в града не са оптимизирани зони за престой и паркиране, че престояват, паркират и домуват товарни автомобили, като престоя на автомобили с такива габарити рязко ограничава видимостта и създава много по-голям риск за тежки ПТП. Те са задължени да имат сервиз и гараж да ги съхраняват, а не да паркират и домуват по улиците, заяви Кръстанов. Надяваме се да изчистим и този проблем с платеното паркиране, поетапно, отговори Мелемов.

Отлагане на докладната не беше прието и местния парламент прие въвеждането на първия етап на платеното паркиране в областния град на посочените по горе паркинги.

Заместник-кметът Марин Захариев заяви, че са предвидени максимални начини за плащане на платеното паркиране, но без личнода се плаща на човек, за да се избегнат негативни практики. Възможно е плащане чрез СМС, паркомати, елетронно мобилно устройство и др. "Така че липсата на паркомат за даден паркинг не означава, че няма да има начин на плащане. Предвидено е да се назначат четирима човека в звеното за платено паркиране", посочи Захариев.

Платено паркиране ще е в работни дни от 08,30 до 17,30 часа.

1 лв./ч е цената за паркиране на паркинг собственост на общината на ППС до 3.5 т. За ден цената е 6 лв./ч., а за месец – 30 лв./ч. Цената за служебен абонамент на собственици, ползватели и наематели на нежилищни имоти – търговци и лица със свободни професии вписани в съответен регистър за 1 бр. ППС до 3.5 т е 220 лв. за половин година и 400 лв. за една година.

Цената за паркиране на един лек автомобил до 3.5 т на едно домакинство за половин година е 100 лв., за цяла година – 200 лв. За втори автомобил цената е 200 лв. плюс 50% увеличение. 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?