Люспенето е традиция в ОбС - Пазарджик

Двама напуснаха ГЕРБ в предния мандат

Безспорната новина номер едно на пазарджишката политическа сцена е самоотлъчването на общинския съветник Доменико Руси от групата на ГЕРБ в сити парламента. Преди последното заседание на ОбС италианският бизнесмен депозира молба до председателя Хари Хараламбиев, в която го уведоми, че вече не е част от партията на Бойко Борисов, а преминава в тази на кмета Тодор Попов и неговата коалиция в ОбС. Шокът за управляващото мнозинство, а и за герберите бе толкова голям, че напускането на друг народен избраник Румен Димитров, който се раздели с коалиционния си партньор Илия Джамбазов, мина през съзнанието на старейшините като поредната рутинна точка за одобряване на някой подробен устройствен план.

Паметливи припомниха, че това не е първият случай на разцепление в групата съветници на ГЕРБ. За пръв път хората на Бойко Борисов вкараха свои хора в местния парламент през 2007 г. Тогава партията бе все още пеленаче, но имаше голяма подкрепа сред избирателите благодарение най-вече на харизмата на своя лидер, който навсякъде бе посрещан като спасител. ГЕРБ вкара петима общински съветници в местния парламент - Георги Йорданов, Иван Иванов, Атанас Кръстев, Гинче Караминова и Дончо Баксанов. Въпреки че на национално ниво партията на Борисов изпъкваше с антикомунистическо говорене, на местно ниво се заформи абсурдна коалиция между ГЕРБ, БСП, Атака и представители на десните партии. В резултат на тази странна дружба Иван Иванов бе избран за председател на сити парламента. Георги Йорданов бе единственият, който открито се опълчи срещу това поведение на колегите си и не криеше недоволството си от безпринципното им поведение.

Изострянето на отношенията вътре в гербаджийската група ескалира през 2008 г., когато Гинче Караминова обяви на пресконференция, че Георги Йорданов й е предлагал пари, за да гласува както той й каже на заседанията на Общинския съвет. Бившият военен, естествено, отрече това да е истина, но скандалът отекна в цялата страна. Така Йорданов се самоотлъчи от гербаджийската група в ОбС, а впоследствие бе изключен от партията с решение на изпълнителната комисия. Йорданов заведе дело срещу Гинче Караминова за клевета, което обаче така и не тръгна, след като Караминова стана депутат и се сдоби с имунитет за съдебни дела. Отлюспеният гербаджия остана в местния парламент като независим народен избраник, въпреки че бившите му колеги го призоваваха да напусне ОбС и да отвори място за следващия в листата на ГЕРБ. С това скандалите в бъдещата управляваща партия обаче не свършиха.

Следващият, който бе отлъчен от хората на Бойко Борисов, стана Атанас Кръстев. През 2009 г. общинската структура на ГЕРБ скочи срещу Иван Иванов, който бе областен лидер на партията. Хората около Атанас Кръстев не скриха недоволството си от "левия" уклон на партията и дружбата с БСП. Отнякъде бе извадено и споразумение за съвместна работа, подписано от социалисти, гербери и останалите коалиционни партньори в местния парламент. Кръстев открито обвини Иван Иванов, че за две години не е положил никакви усилия да създаде партия с десен уклон. Иванов пък контрира с решение на изпълнителната комисия, с което общинска и областна структура се обединяват, което на практика елиминираше Кръстев. След загубата на местните избори в Ракитово последният поиска оставката на Иван Иванов като областен председател. В крайна сметка войната между двамата приключи с отлъчването на Кръстев от групата съветници на ГЕРБ. Въпреки че седеше до колегите си, общинският съветник гласуваше както сам прецени, без да се съобразява с политическите решения на групата. Иванов пък бе свален от поста на областен председател едва в началото на 2012-а, след като на провелите се преди това местни избори ГЕРБ бяха разбити от Тодор Попов както на вота за кмет, така и на този за общински съветници.

 

Лъчезар Кръстев - от човека-община до екс атакист

Христо ИЛИЕВ

           Лъчезар Кръстев

 

Люспенето в предишния Общински съвет на Пазарджик не подмина и групата на партия "Атака". Националистите на Волен Сидеров се явиха на местните избори с амбиции за кметския стол. Те подкрепиха независимия кандидат - адвокат Лъчезар Кръстев, който оглави и листата им за общински съветници. В регистрите на ОИК Кръстев бе записан като претендент на "Атака", въпреки че сам държеше да го изтъкват като независим. В крайна сметка той събра едва 6 процента от народния вот и отпадна от надпреварата на първи тур. Кръстев обаче успя да влезе в местния парламент заедно с още двама атакисти - областния координатор Красимир Първанов и Цанко Бангьозов. Първоначално тримата се включиха в абсурдната коалиция между БСП, СДС, ГЕРБ и компания и избраха Иван Иванов за председател на местния парламент. Всички партии, които на практика държаха властта в Пазарджик, пък имаха свои заместници в ОбС. Тъй като цялата коалиция в местния парламент действаше открито срещу прясно избрания кмет Тодор Попов, бе взето решение градоначалникът да бъде изваден от управата на всички смесени дружества, в които община Пазарджик има участие. На мястото на Попов Общинският съвет избра водача на листата на "Атака" Лъчезар Кръстев. Той влезе във всички дружества и на практика се превърна в човека-община. Идилията обаче не трая дълго. След като управляващото мнозинство в местния парламент се разпадна, Кръстев изпадна в изолация и през 2008 г. официално напусна групата на националистите в местния парламент. От ръководството на партията тогава обясниха, че адвокатът на практика се е самоизключил, след като е спрял да плаща членския си внос.

 

Секс скандал раздели Тони Баждаров с БСП

Христо ИЛИЕВ

        Тони Баждаров на сесията след секс скандала

 

Грандиозен сексскандал доведе до разлъка между бизнесмена Тони Баждаров и БСП. На изборите през 2003 г. Баждаров бе 19-ти в листата на "Коалиция за България". Червените спечелиха кметско място за Иван Евстатиев и 13 квоти в сити-парламента. Някои от по-предно поставените в листата обаче преминаха в администрацията, други станаха депутати и така изгря слънце и в двора на Баждаров, който положи клетва като съветник.

През 2004 г. обаче около името на бизнесмена се разгоря грандиозен скандал. Скрита камера на "Господари на ефира" го улови да предлага секс на непълнолетни момичета. Баждаров падна жертва на така наречения проект "Лолита", в който подставени лица дебнеха в мрежата за лица, които си падат по ласки с деца. Бяха документирани две срещи. Първата бе в столично кафене и на нея Баждаров настояваше да си тръгнат по-бързо, защото е паркирал неправилно. На втората се виждаше как той предлага на девойката да отидат на вилата му в Панчарево, за да са по-спокойни. Въпреки че лицата и на Баждаров, и на момичето бяха прикрити, всички разпознаха общинския съветник от Пазарджик. Пред медиите Баждаров лично потвърди, че става дума за него, но определи това като политическа провокация. По думите му няколко месеца по-рано някой направил регистрация от негово име в сайт за запознанства. В интернет е бил разпространен телефонният му номер, на който малолетните се обаждали. Дотогава съветникът се бе срещал с 10 момичета, като твърдеше, че го е правил с цел да разкрие поръчителите на скандала. Държах се така, сякаш съм уговорил срещата, за да мога да се сближа с лицето и да мога да установя дали то участва в цялата тази игра, заяви тогава той. Според Баждаров поръчителите имали тесни връзки с БСП, без да са партийни членове, но посъветван от адвокатите си, отказа да назове имена.

В разгара на скандала председателят на Общинския съвет в Пазарджик Тодор Попов го призова да подаде оставка. Лидерът на БСП Сергей Станишев пък публично обяви, че Тони Баждаров не е член на столетницата, нито на някой от коалиционните им партньори и заяви, че е крайно възмутен от поведението на бизнесмена. На първото заседание на местния парламент след скандала колегите му от Коалиция за България публично се разграничиха от Баждаров. На извънредно заседание пък сити парламентът излезе със специална декларация срещу бизнесмена и поискаха той да напусне. Скандалът сложи на практика край на политическата кариера на Баждаров. На следващите избори той сформира своя партия, с която се яви - ДЕН, но не успя да вкара свой човек в местния парламент. В момента Баждаров се занимава със собствен бизнес.

 

Чолаков стартира рокадите в сегашния ОбСХристо ИЛИЕВ

     Иван Чолаков

Иван Чолаков извърши първата рокада в настоящия Общински съвет на Пазарджик. На вота през 2011 г. той бе избран като трети в листата на коалиция "Граждански избор - модерна политика" заедно с Илия Джамбазов и Румен Димитров. Те сформираха собствена група в местния парламент, която обаче не просъществува много. В началото на 2012 г. той изпрати писмо до председателя Хари Хараламбиев, в което уведоми, че напуска групата на "Граждански избор - модерна политика" и преминава в тази на коалиция "Тодор Попов за Пазарджик". Това бе новина за колегите му Джамбазов и Румен Димитров, които бяха крайно изненадани от поведението на Чолаков. Двамата свикаха нарочна пресконференция, на която поискаха оставката на Чолаков от Общинския съвет с мотива, че е подменил вота на избирателите. Те го обвиниха, че е изменил на идеите на групата, като е гласувал различно от тях двамата. Самоотлъчилият се народен избраник обаче остана в сити парламента. 

На последното заседание коалицията напусна и Румен Димитров. Той обясни, че причините му са чисто лични и е взел решението още преди месеци. Имаме принципни различия с колегата Илия Джамбазов, обясни Димитров и увери, че напускането му няма нищо общо със скандала от последните избори за европейски парламент. Така коалиция "Граждански избор - модерна политика" в Общинския съвет към днешна дата се представлява единствено от Илия Джамбазов.

На него обаче в момента едва ли му е до проблема с разпада на коалицията. В деня на вота национална телевизия излъчи материал, който уличава Джамбазов, че урежда гласове за партия "Атака". Когато подставеното лице му предлага директно да купува гласове за националистите обаче, Джамбазов отказва и с това срещата приключва. Прокуратурата се самосезира по случая и изиска кадри от телевизията, за да се види какво точно е казал Илия Джамбазов. Пред "Пазарджишка Марица" той заяви, че е бил жертва на постановка. Единственото, което съм правил, е, че обясних на човека схемата, по която се набират застъпници и наблюдатели. Така работят всички партии и това е позволено от закона, обясни Джамбазов. Коментирахме ситуацията в Пазарджик, корпоративния вот и с това се приключи. Когато ми предложиха да организирам корпоративен вот, аз отказах, заяви Джамбазов и думите му се потвърждават и от телевизионните камери. Как ще приключи целият скандал, ще реши прокуратурата, която все още работи по случая.

Мистерията около Доменико е пълна

Христо ИЛИЕВ

Ден след като общинският съветник от ГЕРБ Доменико Руси хвърли бомбата, че напуска групата на Бойко Борисов и отива в кметската, мистерията около него е пълна. Италианският бизнесмен не бе в пленарна зала, когато председателят Хари Хараламбиев прочете молбата му да премине от една група в друга. Руси не отговаря и на мобилния си телефон и до момента не е обяснил какви са мотивите за своите действия.

Крайно изненадани от постъпката му са и неговите колеги от коалиция "Тодор Попов за Пазарджик". По време на кампанията за местните избори през 2011 година Руси бе сред най-яростните критици на кмета Попов и не пропускаше случай да го клъвне от трибуната на някоя предизборна среща. След като влезе в Общинския съвет обаче, италианският бизнесмен като че ли е дал обет за мълчание. Единственото му изказване за близо три години престой в пленарна зала са думите "заклех се", които той произнесе при полагането на клетва през есента на 2011 г. Тогава Руси бе приветстван от колегите си като филмова звезда, защото стана първият чужденец, избиран в Общинския съвет на Пазарджик. Той обаче няма изказвания по време на сесии, няма предложения за решения, но е сред най-стриктните и почти не изпуска заседание на ОбС или комисиите. Негови колеги разказват, че сеньор Руси най-вероятно се смущава да говори на български в пленарна зала, за да не се издъни. На комисии е по-спокоен и взема думата, най-често за да каже, че цената, на която се предлага даден имот, е прекалено малка. Когато му предложим като бизнесмен да се яви на търга и да извади повече пари, дискусията приключва, разказа пред "Пазарджишка Марица" един от колегите на Доменико Руси в местния парламент. В залата той често гласува различно от колегите си от ГЕРБ и досега не подкрепяше политиката на кмета Тодор Попов за продажба на общинско имущество. Дали поведението му ще се промени, след като вече е част от кметската коалиция, ще се види на следващото редовно заседание на сити парламента в края на юни.

Народни избраници от управляващото мнозинство коментираха, че не знаят мотивите на Руси за преминаването от една група в друга. По закон няма процедура на одобрение дали да стане част от нашата коалиция. Няма вариант и при който ние да кажем, че не го искаме при нас, коментира съветник от "Тодор Попов за Пазарджик". Куриозната ситуация трябва да се изясни през първия летен месец, когато се очаква италианският бизнесмен да се появи в пленарна зала и да обясни пред медиите мотивите си за напускането на ГЕРБ.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?