Етаж, дарен за музей, стои 50 г. под ключ

За младите чепеларци историята на основателите на селището е малко известна

Половин век стои заключена завещана за музей част от къща в Чепеларе. За нереализираната идея стана ясно случайно от дело за междинен етаж в къщата, което води срещу Регионалния исторически музей в Смолян собственичката на втория кат от сградата. Делото е в съдебна фаза.  

Къщата е на главната улица "Васил Дечев" в Чепеларе. Била собственост на Никола Кефилев, който починал през 1972 г. Кефилев написал саморъчно завещание на 18 ноември 1969 г., в което завещал първия етаж на къщата си на „отдел Култура и респективно Музеите в България или Окръжен народен съвет - Окръжен музей - за Музей село Чепеларе, която да бъде музей в памет на основоположника на с. Чепеларе „Велко - Вельо“, който за вера и народност е избегал - напуснал Вълканово - сега Ксантийско“. Дарителят искал да се осъществи музейна сбирка с местно значение, която да разказва за създателите на Чепеларе, и затова го предоставил на Окръжния исторически музей, чийто наследник е Регионалният исторически музей в Смолян.

За младите чепеларци историята на основателите на селището е малко известна. В курортния град сега има Музей на ските и Музей на пещерното дело, но постоянна музейна експозиция за историята на създаването на селището още не е осъществена.

Дареният за музей етаж никога не е бил жилищна площ. На него има две отделни търговски помещения. Някога вътре имало фурна, а след това - склад и магазин за продажба на фураж, ползвали го АПК и "Родопа". След това, в годините на прехода, той си останал заключен.

Според юристи причината да не се осъществи волята на дарителя досега е, че държавата е трябвало, още когато е бил дарен имотът, да го актува като държавна собственост и след това да го предостави на музея. Това не било направено и затова музеят в Смолян не влязъл години наред в същинските си права на владение.  

"Като кмет в началото на демокрацията имах нарочни разговори за завещания имот с тогавашния директор на Музея в Смолян Никола Дамянов. От Музея искаха общината да финансира създаването на експозицията, а това не беше възможно, тъй като имотът не беше дарен на общината. И така останаха нещата във времето без движение. Волята на дарителя не е реализирана и реално не е направен музей", казва тогавашният кмет на Чепеларе Костадин Пепеланов. Според него държавата се е проявила по време на дарението като лош стопанин, иначе досега е щяло да има подредена историческа сбирка, изпълняваща завещанието на дарителя.

++++++++++++++++++++++++++
КАРЕ 1
Бившият кмет:

 "Когато бях кмет, съм се запознавал подробно с цялата документация. Кефилев го е дарил, защото роднините му са се карали за неговото наследство. Типично по чепеларски, решава да дари този етаж на музея. Той е направил и поставил на къщата си и плоча в памет на първите чепеларци, които са се заселили тук. Те са беломорски бежанци, които в началото на 18. век бягат от потурчване и се заселват тук. Тогава районът е бил собственост на юруци, които са се занимавали със скотовъдство. Впоследствие те продават земи на тези заселници и така постепенно се разраства Чепеларе", казва Пепеланов, който е историк по образование.

КАРЕ 2 
Директорът на РИМ-Смолян

"Когато е дарен този имот, съм била още ученичка. Откакто съм директор на музея, започнахме активна събирателска дейност, за да изпълним волята на дарителя, и събрахме внушителни фондове за бъдещата сбирка. Само през 2016 г. например в тези фондове са постъпили 214 единици от новата история на Чепеларе. За да изпълним морално волята на дарителя, заедно с община Чепеларе, по времето, когато беше кмет Тодор Бозуков, на 22 септември 2005 г., по повод 300 години от създаването на Чепеларе, направихме и фотодокументална изложба "Чепеларе - наследено от столетия, претворявано за поколения" . Тя и досега е трайно експонирана в сградата на община Чепеларе и е част от бъдещата музейна сбирка за историята на Чепеларе. През 2006 г. като директор на Регионалния исторически музей съм регистрирала като прилежание в Кадастъра дарения имот. Желанието на дарителя вече може да бъде изпълнено, ние имаме готовност като експертиза и натрупани материали. Необходими са обаче много средства, за да се реализират всички необходими условия за музейна сбирка в дарения имот", каза директорът на РИМ-Смолян Таня Марева.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?