Димо си поиска дядовия имот насред реката

Семейството на родопчанина води спор за терена повече от 35 години

Собствеността на два декара в коритото на река Черна в Смолян си търси с жалби в съда Димо Ч. от смолянския квартал Устово. Родопчанинът е създал дълга преписка, която се препраща между Районния и Окръжния съд в Смолян, тъй като не е посочил срещу кого са насочени претенциите му и на база на какви решения и актове.

Последно Окръжният съд препрати жалбата му в Районния за ново разглеждане. В нея Димо Ч. твърди, че иска да заведе дело срещу община Смолян за това, че продава имот на дядо му, за който семейството му води спор с общината 35 години. За въпросния терен в коритото на реката дела са водени безуспешно от баща му още преди 21 години.

Димо Ч. сочи решението на Върховния касационен съд, че по плана на квартала от 1932 г. имотът е записан на името на дядо му. Двата декара бил декларирани по Емлячния регистър от 1958 г. и били в негово владение до застрояването с жилищни блокове през 60-те години на миналия век в близост до реката. През 2000 г. имотът бил заличен от картата на квартала, бил актуван като част от друг общински имот и през 2004 г. за него е одобрен ПУП без негово знание. На част от мястото били построени масивни гаражи, които община Смолян продава, сочи жалбата. На другата част от имота пък в годините назад били построени с разрешение от управата на Смолян дървени гаражи.

През ноември 2017 г. дървените гаражи били премахнати и била построена подпорна стена край коритото на река Черна. Родопчанинът иска да се наложи възбрана на продажбата на имота, като твърди, че той не е общински, с мотива, че управата няма как да докаже как го е придобила, понеже няма акт за отчуждаването му.

Упоритият жалбоподател обаче също няма документи, с които да докаже, че имотът е негов, тъй като не го е заявил в законовите срокове по Закона за реституция на отнети земи от 1991 г., сочат от общината. Дори обаче да има документи, с които да докаже собствеността на имота си, е почти абсурдно да очаква, че ще влезе във владение, защото по Закона за водите речните корита са публична държавна собственост и не могат да бъдат реституирани.

За разлика от Димо Ч. петима други собственици в годините назад са си върнали имоти в коритото на река Черна.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?