Дете от социалния център "Закрила" в Панагюрище: Държаха ме с месеци да спя на земята

Парно пускали "тук-таме, от 17 до 18 часа", твърдят живели в дома сестри

Дора ЦВЕТКОВА

Тийнейджърка от панагюрския център "Закрила" била оставена месеци наред да спи на пода в коридора само върху чаршаф, без постелки и завивки. Включително през зимата. Това разказва момичето във видеоклипове, които бяха изпратени до редакцията ни наскоро. Детето твърди, че директорката Людмила Иванова заключила стаята му и не го пускала вътре.

На видеата с децата е адвокат Тони Владимирова, която е посредничила за осиновяването на две сестри, тогава - на 14 и 12 години, в Америка, разказа човекът, който ни изпрати материалите. Когато попада в Панагюрище, вече има известен опит с прояви на насилие в домове - разкрила е как в плевенско социално заведение пошляпват и наказват по-сурово от общоприетото възпитаници. На подобни неща се натъква и в "Закрила".

От месечните си помощи същото момиче било карано да си купува лекарствата, след като се простудило. То разказва, че си ги скрило и си ги похарчило. Дълго време боледувало накрак, докато не вдигнало температура и не започнал да му кърви носът. Тогава било заведено на лекар и му било изписано лечение. През зимата имало парно "тук-таме, когато се къпехме". Пускали го вечер от 17 до 18 часа, разказва още по-малката сестра.

Девойката твърди още, че храната не стигала, а една от лелките им изнасяла тайно от склада, когато са много гладни. Едно и също ядене, останало от вечерта, им се предлагало на другия ден за обяд, после - пак за вечеря, докато не свърши. Твърди, че не е имало първо, второ и трето, на обяд давали супа или манджа, едно от двете.

Голямата сестра разказва, че като виждала по-малката да спи отвън, "психясала". Счупила стъкло, бюрото си, изкъртила радиатора на парното. За да я укротят, я вкарвали в банята с дрехите и я обливали с чисто студена вода. Нагрубявали я, наричали я с нецензурни думи за лека жена, а сестра  - циганка. За счупените неща  били спрени част от джобните. Разказва за шамари и дърпане на уши при провинения. След като я набили, избягала през прозореца. Децата я убедили да се върне.

Девойките твърдят още, че им ограничили достъпа до интернет, защото много говорели с адвокат Владимирова и бъдещите си родители. Така и не станало ясно защо не бива да го правят.

Всичко, което казват момичетата на видеото, е истина, уверява информаторът ни. Деца със синини или видими следи от насилие не са забелязвани, но се говорело за "съветване" насаме в заключени стаи и без свидетели. Не и на улицата или пред други възпитаници, за да няма доказателства за пошляпването.

Донякъде малката сестра сама избрала да спи на пода, след като заключили нейната стая за наказание и искали да я принудят да спи при кака си. Двете обаче били като куче и коте, затова момичето отказало. Казали  да спи където иска. Дали е нормално обаче да я оставят месеци наред да се търкаля като скот пред тоалетната?

Голямата пиела противозачатъчни, без да знае. Мотивът - тъй като ще бъде осиновена, да не провали нещата. Тогава девойката излизала с доста по-възрастен мъж. Не се знае дали е водила полов живот. Обяснявали , че  се дават лекарства за яйчници и бъбреци, разказва информаторът.

Когато се организират екскурзии, тръгват 6 деца с 8-9 служителки, при условие че и 2 са достатъчни. Така те се възползват и уж заради децата си изкарват почивки без пари. След като се разшумяло около по-сериозните нарушения и Владимирова ги взела на прицел, започнали да поотлагат туристическите мероприятия, твърди още информаторът ни.

Джобните на децата от 33 лева все се намирало за какво да бъдат удържани - за счупени чинии или други вещи. Ако дойдат дарения, повечето не стигат до децата. На тях се дава само една част, другото се поделя между персонала и се изяжда скришом или се изнася. От лакомствата получават най-вече онези, които са симпатични на служителите, които са заслужили с послушание, разказва още нашият източник.

Случвало се е и гладни да лягат. Веднъж, ядосана от непослушанието им, една от лелките фраснала тенджерата с храната на земята и останали без вечеря. Молили поне за хляб и чубрица, но имало изрична забрана, за да си вземат урок и другия път да слушат.

Людмила Иванова: На нито едно дете не са прилагани изброените наказания

Дора ЦВЕТКОВА
На нито едно дете в Центъра за настаняване от семеен тип на деца и младежи "Закрила" не са налагани изброените в сигналите до "Пазарджишка Марица" наказания. В това уверява в отговор на изпратено от нас запитване директорката на социалното заведение Людмила Иванова.

В "Закрила" има разработена Процедура за възпитание и дисциплина. На децата се налагат наказания съгласно Процедурата, като те се вписват в регистъра на наложените наказания. На нито едно от настанените в ЦНСТДМ деца не е налагано да спи на пода без постелки. А след като не е имало такова наказание, няма как от това да е пострадало и здравето на детето, както се твърди в сигнала, и то да е карано да купува със свои пари лекарства, според Иванова.

По-долу публикуваме останалите отговори на нашите въпроси без редакторска намеса.

На настанените в ЦНСТДМ деца не са отнемани личните средства като форма на наказание. Изразходването на личните средства става по тяхна преценка. Единствено при по-малките деца (ненавършили 12-годишна възраст) това става с помощта на социален работник или отговорен помощник-възпитател.

Всички настанени в ЦНСТДМ деца имат избран личен лекар и стоматолог. При необходимост децата се насочват и към други специалисти. На всички потребители се обяснява по достъпен за тях начин какви лекарства приемат и какво е предназначението им.

Имало е подаден сигнал за наличие на интимни отношения между непълнолетно момиче и непълнолетно момче, който не се потвърдил. Няма данни за връзка на момиче от ЦНСТДМ с по-възрастен от него мъж.

В центъра не са прилагани форми на наказания, посочени в тази точка.

В периода 9 декември 2016 г. - 10 март 2017 г. г-жа Владимирова е посетила центъра 3 пъти. При всяко едно от посещенията е била придружавана от други лица и е прекарвала часове в центъра. В сградата се е срещала с представители на други институции. Извън сградата на центъра се срещала с децата, за осиновяването на които е съдействала 2 пъти. Говорила е с тях по Скайп и по телефона почти ежедневно. Превеждала е разговорите на кандидат-осиновителите с децата.

Единствения път, в който г-жа Владимирова не бе допусната в сградата на центъра, е при посещението на 18 февруари. Към онзи момент течеше проверка по сигнал за насилие от страна на Владимирова спрямо дете, настанено в ЦНСТДМ.

При организираните от "Закрила" екскурзии и пътувания са осигурявани достатъчно на брой придружители, които да гарантират безопасното пътуване и престоя на децата.

Даренията се приемат от комисията по дарения и се описват в регистъра за получени дарения. Паричните средства се внасят по сметката на ЦНСТДМ и се изразходват съгласно изразената воля на дарителите. Получените хранителни стоки се завеждат със складови разписки, употребяват при приготвянето на храната.

Отоплението в "Закрила" през студените месеци работи редовно, осигурявани са необходимите температура и комфорт на децата. Стаите и общите помещения се проветряват ежедневно.

В ЦНСТДМ се изготвя седмично меню, което е съобразено с желанията на децата. Задължително поне едно от ястията се приготвя с месо, риба или бобови култури.

Институцията ЦНСТДМ е открита, прозрачна и достъпна. Децата посещават училище, тренировки, различни институции, ползват услуги. Имат достъп до интернет, телефон, имат приятели навън, канят приятели в центъра. Представители на различни институции, НПО, медии, съседи, приятели и близки на децата посещават центъра. Гарантирано е правото им на свободен избор, взима се под внимание мнението и предложенията им за организирането на ежедневието в Центъра.

Разкриването на подробна информация и разгласяването на сведения и данни за настанените в ЦНСТДМ деца може да бъде осъществена само при спазване на изискванията на чл.11 а от Закона за закрила на детето.

Адвокат Тони Владимирова:: В "Закрила" възпитават насилнически

Дора ЦВЕТКОВА
Като насилнически определя методите за възпитание и въдворяване на ред в панагюрския център "Закрила" адвокат Тони Владимирова. Тя е направила и видеозаписите с двете момичета, за чието осиновяване е посредничила и покрай уреждането на нещата се е натъкнала на изненадващи неща. Клиповете са направени след приключване на процедурата по осиновяване и с изричното съгласие на новите родители на двете сестрички.

- Адвокат Владимирова, какво ви накара да проучвате за насилие над децата в център "Закрила"?

-Това, което виждате да разказват децата и на клиповете. При мен информацията се потвърди от три места. Първо получих обаждане на 3 март от служител, който не желае да цитирам името му. Оттам разбрах за най-фрапиращите неща, например - че едното дете е спало месеци наред на пода. Един месец сестрите бяха при мен, докато изчакваха осиновителите им да дойдат да си ги вземат и докато течаха последните процедури. Именно това съмнение за насилие новите родители ме помолиха да ги взема и ги прибрах на 10 март. Управителката на центъра Людмила Иванова обаче пусна сигнал за насилие срещу мен и ни държаха под лупа - социални, "Закрила на детето". Във връзка с проверката се наложи и клиничен психолог да говори с момичетата и пред него за пръв път те са разказали за насилието. Това е вторият източник, който потвърди съмненията ни. После и самите девойки споделиха с мен същите неща. Така от три независими източника чух факти, разказани по един и същи начин. Тоест няма как да се твърди, че това са деца, които манипулират, понеже знаят как да го правят.

- За спането на пода се знае, че самото момиче не е искало да спи там, където са му посочили.

- Ако вие работите в такъв център, ще позволите ли такова нещо? Даже смятам, че не е оставена, а е заставена да спи там, само върху един чаршаф, без постелки. Не е заведена навреме на лекар, а чак когато много се е влошила. После предписаните лекарства е трябвало сама да си ги купи с нейни пари. Недопустимо, при условие че държавата осигурява пари и за лечение.

- Има ли данни и за други сурово наказвани деца в център "Закрила"?

- Да, момичетата разказват, че и на други деца са вземани от личните им пари, отпускани от държавата. Ако трябва нещо да се купува, включително и стоки от първа необходимост, макар да са осигурени средства. Аз лично не успях и да се добера до кой знае колко фрапиращи неща, защото директорката Людмила Иванова беше издала заповед да не бъда допускана вътре. Нямах достъп до другите възпитаници. Служителите не посмяха да ми съдействат - страхуват се. Само в началото на процедурата - на 3 февруари имах едно обаждане.

Едната сестра се бе влюбила в доста по-голям от нея мъж. Беше ни страх както за физическата безопасност - той не се държеше добре с нея, така и да не забременее. Не знаехме доколко са близки. Пуснах сигнал до Отдела за закрила на детето. Никакво съдействие. Не можело да забранят на момичето да се среща с него, защото той бил от нейната среда и приятелски кръг. Имала право на приятели, та дори и лоши. В отговор от институциите получих и писмен отговор в едно изречение: предприети са необходимите мерки. Какви - така и не разбрах.

- Как разбрахте за противозачатъчните?

- Когато тя дойде при мен, разказа, че давали лекарства, понеже единият яйчник бил по-малък. На мен ми се стори странно, но реших, че са обяснили нещо на човешки език. Не съм видяла какви са лекарствата, само от нейните думи зная за това. Лошото е, че за някои неща трудно се намират доказателства.

- А вие как се заехте с този казус?

- Председател съм на неправителствена организация за осиновявания в чужбина. Във връзка с основната си работа за съжаление постоянно се натъквам на такива насилнически методи. Натъквала съм се на недобро отношение към деца и от приемни родители. Там обаче е почти невъзможно да се проникне, тъй като приемното семейство не може да бъде посетено по което и да е време от социални работници и специалисти по закрила. Трябва да бъдат предупредени, а те се погрижват всичко да е наред. Там е бастионът, зад чийто стени не може да се влезе. Доста съм работила във вашия регион, но там за пръв път попадам на насилие.

- Какво става сега със сестрите?

- Бавно, но сигурно свикват с новия си живот в семейна среда. Изпращат ми снимки, чуваме се по скайп. Добре са. Те са по-големи, затова преходът е по-труден. Те са вече на 15 и 13 години. Но се адаптират.

- Подадохте ли сигнал за нередностите, които сте видели?

- Подавала съм до Държавната агенция за закрила на детето, но парадоксът е, че оттам най-малко съдействие получавам. Трябва да гръмне пресата, за да се задвижи тежката машина и нещо да се направи. Ако разчитам само на кореспонденция по официални ред с институциите, никога нищо няма да постигна.

- Инертност ли е причината?

- Едва ли. Вечно не могат да намерят доказателства, вечно нещо не им е наред. С тях и с Агенцията за социално подпомагане е страшна мъка да се работи! Това са бастиони, които хранят страшно много хора, а не предприемат никакви реални действия, които да доведат до промяна.

Една вечер, след като бе заплашил да я бие, тропали, блъскали по вратата на центъра с негов приятел, се стигна до полиция и те прекараха една нощ в ареста. Тогава започнахме постоянни контакти по скайп с конферентна връзка - и с осиновителите. За около месец се чувахме редовно, децата влязоха в път, спряха да излизат с "интересни индивиди". Тогава обаче г-жа Людмила Иванова ни спря интернета, уж че рутерът бил развален. Но когато ги взех на 10 март, той моментално проработи. По всякакъв начин се опитваха да ме държат настрани, но въпреки това непрекъснато се натъквах на нещо.

Единствено Димитър Дудов от Комисията за борба с противообществените прояви помогна. Той се намеси при скандала с двамата мъже, разговарял е с този, който се бе залюбил с нашето момиче - каквото можа, направи. /"Пазарджишка Марица"

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?