Бобово пано за Гинес редят в Смилян СНИМКИ

Фасулът (Phaseolus vulgaris) е растение от семейство Бобови (Fabaceae). Пренесен е в Европа по времето на Великите географски открития. Отглежда се като домашна култура за прехрана по целия свят. 

Родината му е Южна Америка, но може да се отглежда практически навсякъде. Култивиран е още преди инките, а в Европа е пренесен с една от експедициите на Христофор Колумб. Заради високия добив от едно растение и лесното му отглеждане се разпространява до края на 16-и век в цяла Европа и европейските колонии в Африка. 

 

 

Над 1000 са рецептите от боб, над 30 са тези у нас. Средната консумация на полезната храна е 7.5 кг на човек годишно. Средновековният човек е оцелял и се е спасил от хроничен глад благодарение на боба. Без него Европа нямаше да удвои населението си за няколко столетия, категоричен е Умберто Еко, известен писател семиотик.

Музей на прочутия боб, запазена марка на селището, има в родопското село Смилян.

Там довършват бобено пано, което ще кандидатства за рекордите на Гинес.

 

 

Лепенето на бели и черни бобчета върху голямото платно започна преди 12 години и до момента в „рисуването“ му са се включили над 21 147 души. В читалище "Асен Златаров" - единствено в страната с Музей на боба, има етнографска сбирка на смилянския фасул. Бобеното пано - кандидат за рекорд на Гинес, е с размери 3,36 на 2,1 метра, като върху него са изобразени символи, свързани с традиционния поминък и живота на хората в този край на Родопите - чанове, часовникова кула, с механизъм, дарен от премиера Андрей Ляпчев, три римски моста над река Арда, фасулевото растение, увито около кол.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?