Българи за едно лято: Гурбетчии на тунинг по родните места

Всички бързат да харчат пари - оправят зъби, прически, ремонтират и купуват имоти, завършвайки с прощални купони

Гурбетчиите съживяват икономиката в малките общини около Пловдив и в Родопите всяко лято, когато вкупом се завръщат от чужбина по родните места. Нашенци печелят навън, но предпочитат да харчат у нас заради разликата в цените на стоките. Когато се приберат през лятото, те влагат парите си от гурбета не само в ремонти, покупка на имоти и обзавеждане, но бързат да лекуват зъбите си, а някои си правят и прически при личния си коафьор. Така хем те са доволни, тъй като тези услуги на Запад са изключително скъпи, хем се превръщат в основен двигател на икономиката в малките населени места, където поминък вече почти няма и всеки оставен лев там е ценен.

Цели български села са се изнесли да работят на Острова, в Испания, а някои дори и в САЩ. Жителите на много родопски общини разчитат на гурбета. Нашенци навън чупят рекорди при работа на полето, в строителството или на поточната линия във фабриките. Така бързо печелят доверието на чуждите работодатели, а оттам идват и заявките да доведат още трудолюбиви хора от своите населени места.   

Всевъзможни трошки с десен волан умирисват на дизел родопските пътища и паланки всяко лято с връщането на ятата гурбетчии към родните места. Повече от 1/3 от населението на Родопите по стародавна традиция е на гурбет извън планината, особено в чужбина. А това с пълна сила важи за годините на прехода. В селата около Пловдив и в Родопската яка също почти няма къща, от която да не е излязъл поне един гурбетчия.

Затова през лятото, за селския празник, за градското джамбуре, за роднинската среща си идват на тълпи по родните места. В Смолян се появяват изведнъж стотици нови лица на хора, пръснати на гурбет из цяла Европа, а най-ярки "птици" са пристигащите родопчани от САЩ. Връщат се заедно с коли втора ръка от всички модели. Така  всяко селище в Родопите от година на година се изпълва с все повече  джипове с десен волан. И старците и в последната махала в планината, научени да се движат с каквото може - от магаре до камион, вече не се удивляват на вида на всякакви чудати модели. Даже са запознати как изглеждат такситата от много европейски държави, получили втори живот по родопските баири. 

Освен колите, изпълнили селата през лятото, по дворовете забръмчава всевъзможен селскостопански инвентар - косачки, резачки, градинска техника и всякакви уреди за градината и нивата. С тях се въоръжават пенсионерите, обучавани от децата си с кое копче какво ръмжене се произвежда.

Донасят се и стари велосипеди, прахосмукачки, хладилници, перални - който каквото си е успял да закупи на ниска цена. Хитър родопчанин дори е започнал да складира такива отпаднали от бита на богатите европейци машинарии при всяко завръщане в два наети специално за целта гаража.  А от там близките му ги продават до следващото му идване от странство.

Още щом пристигне в родното си място през лятото, гурбетчията, който живее целогодишно навън, се заема да харчи. Започва със суетенето по плащане на данъци, проверява какви ремонти са нужни по имотите и евентуално отмята някои от тях.

Ала първото и най-важно за гурбетчиите, особено за тези, които живеят в САЩ, е да тръгнат да търсят стоматолог, за да им оправи някой и друг зъб евтино. Правят си и пълни изследвания, прегледи и здравен маратон по специалисти. А още първия свободен ден отиват да се подстрижат при нашенски фризьор. "В САЩ 30 долара е най-евтината подстрижка, и то ако те подстриже някой, който още се обучава. Иначе е още по-скъпо. А като дойда тук, за 8 лева ме минават с машинката", казва смолянчанин, живеещ със семейството си в Америка.

И след като отметнат всякакъв тунинг - здравен, външност и имоти, се захващат за трапезите. В пловдивските села се отдават на купони под асмата, а в родопските въртят задължителното чеверме, свири им каба гайда и се лее родопска песен за любов. Така на чашка разказват за успехите си в чужбина, за сбъдването на американската и европейската мечта, докато се изтъркули лятото и отново поемат навън.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?